Sadaļas Sadaļas

Britu valdība atbalsta «Brexit» vienošanos ar vairākiem kompromisiem

Lielbritānijas Ministru kabinets ir atbalstījis premjerministres Terēzas Mejas piedāvāto jauno izstāšanās vienošanās likumprojektu. Sākotnējā informācija liecina, ka šajā piedāvājumā iekļauti vairāki kompromisi, kuru mērķis ir piesaistīt atbalstu no opozīcijā esošo leiboristu vidus. Mejas partijas biedri un politikas analītiķi gan prognozē, ka daudz lielāks izaicinājums var izrādīties pārliecināt pašas Mejas vadītos konservatīvos deputātus.

Britu valdība atbalsta «Brexit» vienošanos ar vairākiem kompromisiemUģis Lībietis

Pēc tam, kad bez ievērojamiem rezultātiem beidzās britu premjerministres Terēzas Mejas un opozīcijā esošo Leiboristu partijas līdera Džeremija Korbina sarunas par “Brexit” vienošanās kompromisu, Meja paziņoja, ka nāks klajā ar jaunu piedāvājumu. Otrdien, 21. maijā, kļuvis zināms, ka Mejas kabineta ministri ir apstiprinājuši premjerministres piedāvāto izstāšanās vienošanās likumprojektu, kas paredz pagaidu muitas attiecības ar Eiropas Savienību uz laiku līdz nākamajām Lielbritānijas vispārējām vēlēšanām, kā arī pasākumus vides aizsardzības un strādājošo aizsardzības jomās.

Britu prese norāda, ka diskusijas kabineta locekļu starpā ir ilgušas vairākas stundas un ir bijušas ļoti asas. Piemēram, Pārstāvju palātas līdere Andrea Līdsoma ir paziņojusi, ka atbalstīs likumprojektu tikai tik ilgi, kamēr runa tiešām būs par izstāšanos no Eiropas Savienības. Līdsoma nav gatava atbalstīt piekāpšanos muitas savienības jautājumā.

Taču tieši piekāpšanās šajos jautājumos ir ārkārtīgi svarīga, lai Mejas valdībai izdotos iegūt arī nepieciešamo atbalstu Leiboristu partijas deputātu vidū. Taču, kā norādījusi ēnu ārlietu ministre Emīlija Tornberija, daudz šādu leiboristu deputātu neesot, bet Mejas jaunais piedāvājums ne ar ko būtiski neatšķiroties no dokumenta, ko parlaments noraidījis jau trīs reizes. Tieši tāpēc, pēc Tornberijas domām, Meja ir izlēmusi iesaistīties politiskajā teātrī, gatavojoties savu amatu jebkurā gadījumā atstāt.

Kā norādījuši vairāki BBC aptaujātie politiķi un komentētāji,

laba piedāvājuma gadījumā ir iespēja, ka daži leiboristi tomēr varētu nostāties Mejas pusē.

Daudz sarežģītāk būšot ar viņas vadītās Konservatīvās partijas neapmierināto deputātu pārliecināšanu. Tā viens no vadošajiem konservatīvo deputātiem Džeikobs Rīss-Mogs norādīja, ka no jaunā likumprojekta ir maz jēgas, jo Eiropas Parlamenta vēlēšanas nav novērstas, izstāšanās no Eiropas Savienības laikā nav notikusi, turklāt nav nodrošināta procesa turpināšanās ar jauna līdera parādīšanos uz skatuves. Tā kā Meja gatavojas atkāpties jebkurā gadījumā, Rīss-Mogs uzskata, ka šis likumprojekts būs kā smagums ap kaklu jaunajam partijas vadītājam.

Tikmēr britu finanšu ministrs Filips Hemonds otrdien, uzrunājot Britu industriju konfederācijas konferences dalībniekus, gatavojas asi vērsties pret visiem Konservatīvās partijas līdera amata tīkotājiem, aicinot viņu nenolaupīt “Brexit” un necensties panākt Lielbritānijas aiziešanu no Eiropas Savienības bez vienošanās.

Sagaidāms, ka Mejas jauno likumprojektu varētu virzīt balsošanai Pārstāvju palātā nākamā mēneša sākumā. Gadījumā, ja tas cietīs neveiksmi, visticamāk, pastiprināsies spiediens uz premjerministri savu amatu atstāt. Savukārt, ja projekts tiks apstiprināts, Meja, visticamāk, savā postenī paliks līdz brīdim, kamēr dokuments tiks apstiprināts visos parlamenta līmeņos. Dauningstrīta cer, ka to izdosies panākt jau pirms parlamentāriešu vasaras brīvdienā.

KONTEKSTS:

2016. gada Lielbritānijā referendumā 52% britu nobalsoja par valsts izstāšanos no Eiropas Savienības (ES). Kopš tā laika tika strādāts pie Lielbritānijas un ES vienošanās par izstāšanās procesu. Savu piekrišanu tam deva ES valstis, taču piedāvāto vienošanos trīs reizes noraidīja britu parlaments. Lielbritānijai bija jāizstājas no ES 2019. gada 29. martā,  taču aprīļa vidū Lielbritānijas premjere Terēza Meja un pārējo ES valstu līderi vienojās par iespēju atlikt "Brexit" līdz 31. oktobrim. Meja gan pauda cerību, ka valsts pametīs bloku ātrāk.

Neskaidrību dēļ pieauga spiediens uz Meju, neapmierinātajiem politiķiem pieprasot lielāku konkrētību par to, kad viņa plāno savu amatu atstāt. Meja ir solījusi to darīt gadījumā, ja parlaments apstiprinātu viņas piedāvāto vienošanos.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt