Rīta Panorāma

Videomākslinieces Austras Hauks un aktrises Ances Kukules šķiramgrāmatiņas «DeguBook»

Rīta Panorāma

Francijas eksprezidentu Sarkozī notiesā par korupciju

Vai nākotnē dzīve iespējama vien ar vakcīnu pasēm?

Britu uzņēmējs: pie manis strādās tikai tie, kas vakcinējušies pret Covid-19

Lielbritānijā vakcīnu pret Covid-19 jau saņēmuši vairāk nekā 20 miljoni cilvēku, bet ar vakcinācijas programmu ir saistīti arī ētiskas un juridiskas dabas jautājumi. Piemēram, vai darba devējs drīkst pieprasīt, lai darbinieks pirms stāšanās darbā būtu vakcinējies pret Covid-19.

ĪSUMĀ:

  • Vairāki darba devēji grasās ieviest obligātu prasību par vakcināciju.
  • Juristi brīdina, ka tas var novest pie tiesāšanās.
  • Vakcinācijas pases varētu izmantot arī izklaides vietās un ceļošanai.

Par šādu prasību paziņojis viens no Lielbritānijas pansionātu tīkliem, un arī santehniķu firmas “Pimlico Plumbers” šefs Čārlijs Malinss paziņojis, ka pieprasīs, lai potenciālie darbinieki būtu gatavi vakcinēties.

Brīvprātīgi obligātā izvēle

“Ja cilvēki, kas pieteiksies darbā, nepiekritīs šai prasībai, tā ir viņu izvēle, bet viņi noteikti nevarēs strādāt mūsu uzņēmumā,” pavēstīja Malinss.

Viņš pauda pārliecību, ka 99% esošo darbinieku ar lielāko prieku būs gatavi vakcinēties, “cilvēki būtu ar mieru kaili rāpot pa sniegu, lai tiktu pie vakcīnas”. “Kurš saprātīgi domājošs cilvēks gan atteiksies no vakcīnas, kas var glābt tavu dzīvību?” vaicā Malinss.

Viņš esot gatavs atvēlēt 800 000 mārciņu (ap 925 000 eiro), lai uzņēmuma darbinieki pēc iespējas ātrāk varētu saņemt Covid-19 vakcīnas.

Britu juristi gan spriež, ka prasība par obligāto vakcinēšanos varētu novest pie tiesu darbiem, jo daļa darbinieku nevarēs vai negribēs vakcinēties. Piemēram, vakcinācija pret Covid-19 netiek ieteikta grūtniecēm. Vakcīnu pretinieki arīdzan varētu izmantot argumentu, ka iebildumi pret vakcināciju ir viņu pārliecība, ko sargā ticības brīvības likumi, spriež jurists Niks Hērlijs.

Vakcīna kā ieejas biļete

Jautājums par vakcināciju un vakcinācijas pasēm ir aktuāls arī saistībā ar ceļošanas ierobežojumiem. Palielinoties vakcinēto cilvēku skaitam, valstu vadītāji spriež, kā nākotnē panākt drošu pārvietošanos un kā atdzīvināt daudz cietušās tūrisma un izklaides nozares.

Lielbritānijā pie ieejas krodziņā pagaidām nav nepieciešams uzrādīt īpašas caurlaides, bet nākotnē tas varētu mainīties. Iespējams, bāru apmeklētājiem būs jāuzrāda viedtālrunis ar QR kodu, kas apliecinās, ka cilvēks ir vakcinējies pret Covid-19, ļaujot viņam apmeklēt izklaides vietas un bez bažām malkot dzērienus. Interese izstrādāt tā sauktās vakcinācijas pases jau tagad esot diezgan liela.

Ja vakcīnu pases kļūs plaši pieprasītas, tās varētu garantēt iekļūšanu teātros, festivālos un citos masu pulcēšanās pasākumos, kas pandēmijas laikā ir atcelti vai atlikti. Bet ne visi piekrīt šādam risinājumam.

“Ja kādai sabiedrības grupai ir medicīniski vai ideoloģiski iemesli, kāpēc nevakcinēties, viņi var justies apdalīti likuma priekšā. It kā viņi tiktu izstumti no sabiedrības,” spriež darba tiesību jurists Deivids Samuels.

Varētu prasīt arī ceļotājiem

Pagaidām brīva ceļošana uz citām valstīm eiropiešiem vēl šķiet kā tāls sapnis, bet tūrisma uzņēmumi jau piedāvā rezervēt atpūtas braucienus vairākus mēnešus uz priekšu. Un daudzi ar nepacietību gaida brīdi, kad atkal varēs sēsties lidmašīnā un ceļot uz silto zemju kūrortiem. Taču arī tur priekšā varētu būt prasība par Covid-19 vakcināciju. Ne visas lidsabiedrības gan piekrīt šādu noteikumu ieviešanai.

“Lai vienotos par starptautisku vakcīnas pases standartu, būs nepieciešami apmēram 25 gadi. Mums būtu nepieciešams ģimenes ārsta vai vakcinācijas centra apstiprinājums, ka esat vakcinēts, ar to vajadzētu pietikt,” uzskata lidsabiedrības "Ryanair" vadītājs Maikls O'Līrijs.

Dānijas valdība nesen paziņoja, ka tā apvienos spēkus ar uzņēmumiem, lai izstrādātu digitālo pasi, kas parādītu, vai cilvēki ir vakcinēti pret Covid-19. Šādu lēmumu atbalsta arī citu valstu valdības, norādot, ka tādējādi tiktu atvieglota cilvēku pārvietošanās.

Vienlaikus cilvēktiesību aizstāvji norāda, ka vakcīnu pases aktualizē sarežģītus, ētiskus jautājumus un to ieviešana varētu palielināt nevienlīdzību sabiedrībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt