Dienas notikumu apskats

Partijas pašvaldību vēlēšanu izdevumos nav norādījušas vairāk nekā 80 000 eiro

Dienas notikumu apskats

ANO izmeklē jaunus ziņojumus par ķīmisko ieroču izmantošanu Sīrijā

Britu tiesa noraidīja Asanža lūgumu atcelt aresta orderi

Britu tiesa noraida Asanža lūgumu atcelt aresta orderi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Lielbritānijas tiesa otrdien, 6.februārī, noraidījusi vietnes “WikiLeaks” dibinātāja Džuljena Asanža advokātu lūgumu atcelt viņam noteikto aresta orderi. Tā atcelšana Asanžam ļautu beidzot pamest Ekvadoras vēstniecību Londonā, kurā viņš bijis spiests uzturēties piecus ar pusi gadus.

Vietnes “WikiLeaks” dibinātājs Džūljens Asanžs jau kopš 2012.gada vasaras bijis spiests uzturēties Ekvadoras vēstniecībā Londonā, kur viņš rada diplomātisko patvērumu, lai izvairītos no aizturēšanas Lielbritānijā un izdošanas Zviedrijai saistībā ar izmeklēšanu aizdomās par izvarošanu. Asanžs apsūdzības noliedzis.

Asanžs bažījas galvenokārt par to, ka Zviedrija viņu tālāk varētu izdot Amerikas Savienotajām Valstīm. Tur viņu savukārt grib tiesāt par “WikiLeaks” pirms vairākiem gadiem publicētajiem desmitiem tūkstošiem slepenu ASV dokumentu.

Zviedrija pagājušajā gadā paziņoja, ka izbeidz izvarošanas lietu pret Asanžu un atceļ Eiropas aresta orderi. Tomēr Lielbritānijas policija viņu joprojām grib aizturēt, jo, 2012.gadā, ierodoties Ekvadors vēstniecībā, Asanžs pārkāpa viņam piemērotā drošības līdzekļa noteikumus, kas bija mājas arests apmaiņā pret drošības naudu. Par šādu pārkāpumu draud līdz vienam gadam cietumā.

Ņemot vērā šo situāciju, Asanža advokāti tiesā Lielbritānija iesniedza prasību atcelt britu aresta orderi, argumentējot, ka tas ir „zaudējis savu jēgu”. Tiesai apmierinot prasību, Asanžs beidzot varētu pamest Ekvadoras vēstniecību.

Tomēr otrdien pēcpusdienā tiesa lēma, ka neatcels britu aresta orderi. Tiesa norādīja, ka Asanžs nepildīja piemērotā drošības līdzekļa noteikumus un viņam ir jāpaskaidro, kāpēc viņš to nedarīja.

Pats Asanžs pēcpusdienā gan komentēja, ka viņa advokāti iesnieguši arī citas prasības,

tostarp par aresta ordera atcelšanu, balstoties uz sabiedrības interesēm, ko tiesa vēl turpināja skatīt.

Kaut Zviedrija izmeklēšanu ir pārtraukusi, Asanžam joprojām ir svarīgi, lai britu varasiestādes viņu neaizturētu un neizdotu Savienotajām Valstīm. ASV ģenerālprokurors Džefs Sešonss vēl pērn apstiprināja, ka viņam Asanža arests ir „prioritāte”, savukārt Lielbritānija atteikusies sniegt garantijas, ka Asanžu neizdos.

Ekvadora Austrālijā dzimušajam Asanžam decembrī piešķīra pilsonību, kā arī lūdza Lielbritāniju viņu atzīt kā diplomātu. Tas Asanžam dotu diplomātisko imunitāti un pasargātu no aizturēšanas, taču Londona lūgumu noraidīja.

Katrā ziņā Ekvadora ar situāciju nav apmierināta. Dienvidamerikas valsts prezidents Lenins  Moreno pirms pāris nedēļām tēlaini izteicās, ka Asanžs ir „kā akmens kurpē”, un situāciju raksturoja kā „mantotu problēmu”, kas viņa valdībai radījis „vairāk nekā tikai neērtības vien”. Moreno uzsvēra, ka Ekvadora cer „uz pozitīvu atrisinājumu tuvākajā laikā”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti