Britu premjere lūdz Eiropas Savienību atlikt «Brexit» līdz 30. jūnijam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja piektdien, 5. aprīlī, lūgusi Eiropas Savienību (ES) atlikt "Brexit" līdz 30. jūnijam. Savukārt Eiropadomes prezidents Donalds Tusks plāno piedāvāt elastīgu viena gada "Brexit" pagarinājumu. Tiek pieļauta arī iespēja, ka Lielbritānija aiziet no bloka agrāk, ja parlaments beidzot apstiprina jau trīskārt noraidīto "Brexit" vienošanos.

Britu premjere lūdz Eiropas Savienību atlikt «Brexit» līdz 30. jūnijam
00:00 / 03:51
Lejuplādēt
Straujiem soļiem tuvojoties 12. aprīlim, kad Lielbritānijai jāpamet ES, Apvienotās Karalistes premjerministre Meja piektdien nosūtījusi Eiropadomes prezidentam Donaldam Tuskam vēstuli ar lūgumu pagarināt "Brexit" līdz 30. jūnijam. Pagarināt Lielbritānijas izstāšanos līdz šim datumam Meja bija lūgusi arī pagājušajā mēnesī notikušajā dalībvalstu līderu ārkārtas samitā.

 

Kārtējā līderu samitā, kas nākamnedēļ notiks Briselē, Tusks plānojot Lielbritānijai piedāvāt elastīgu "Brexit" procesa pagarinājumu uz 12 mēnešiem. Viņa plāns paredz, ka Lielbritānija varēs pamest bloku arī agrāk -- tas varētu notikt tad, ja parlaments apstiprinās "Brexit" vienošanos, taču tādam variantam vēl nepieciešama pārējo dalībvalstu līderu piekrišana nākamnedēļ paredzētajā ārkārtas samitā.

Tieši dalībvalstu līderu samitā tiks noteikts, vai un par kādu pagarinājumu puses vienosies. Eksperti gan norāda, ka Meja ir sliktākās pozīcijās, tādēļ ticamāks šķiet ES piedāvātais scenārijs.

Meja, visticamāk, zina, ka viņas lūgtais pagarinājuma termiņš tiks noraidīts, pieļauj eksperti. Tas varētu notikt tādēļ, ka bloka līderi nav pārliecināti par premjerministres spējām tik īsā laikā parlamentā iegūt vairākumu.

Grūti prognozēt, vai Tuska priekšlikums gūs atbalstu no visu dalībvalstu puses. Iebildumi varētu izskanēt, piemēram, no Francijas, kas jau iepriekš norādījusi, ka garš pagarinājums būtu iespējams tikai tad, ja Lielbritānija piedāvātu skaidru plānu.

Kopsaucējus Meja cenšas atrast kopā ar opozīcijā esošajiem leiboristiem. Ja sarunas ar leiboristu līderi Džeremiju Korbinu izrādīsies veiksmīgas, parlaments nākamnedēļ beidzot varētu nobalsot par sarunās panākto vienošanos, pretējā gadījumā Meja piedāvātu parlamentam balsot par vairākām citām alternatīvām, tajā skaitā par jau trīs reizes parlamentā noraidīto panākto vienošanos.

Konservatīvajā partijā esošie eiroskeptiķi jau pauduši kritiku par Mejas plāniem pagarināt "Brexit". Spiediens uz Meju no konservatīvo rindās esošajiem eiroskeptiķiem arvien pieaug, jo viņi uzskata, ka Lielbritānijai jāpamet ES pēc iespējas ātrāk, vienalga  – ar vai bez vienošanos. Meja norādījusi, ka aiziešana ar vienošanos ir labākais iespējamais variants, tomēr konservatīvo rindās esošais eiroskeptiķis Marks Fransuā nepiekrīt, ka tas ir vienīgais risinājums.

"Es nepiekrītu premjerministrei, jo alternatīva pastāv. 14 viņas vadītās valdības locekļi, proti, vairākums, ir teikuši, ka Lielbritānijai nākamnedēļ jāatstāj Eiropas Savienība bez vienošanās. Viņa ir pilnībā ignorējusi valdību, kas ir antikonstitucionāli. Ļoti ticams, ka viņas vienošanās netiks atbalstīta parlamentā. Tā jau trīsreiz ir noraidīta un, visticamāk, tiks noraidīta atkal, ja par to vispār tiks dota atļauja balsot.

Man šķiet, ka premjerministre atrodas bunkurā, jo viņa neieklausās deputātos un pat savā valdībā. Tas ir bīstami valsts nākotnei," sprieda Fransuā.

Vēstulē Lielbritānijas premjerministre arī uzsvērusi, ka Apvienotā Karaliste drošības labad gatavosies dalībai Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās, gadījumā, ja tā 23. maijā joprojām būs ES dalībvalsts. Šāda ideja gan ir ļoti nepopulāra to britu vidū, kuri nobalsoja par izstāšanos.  Arī Lielbritānijas ārlietu ministrs Džeremijs Hants norādījis, ka Lielbritānijā nav "pilnīgi nekādas apetītes" rīkot EP vēlēšanas.

KONTEKSTS:

2016. gada Lielbritānijā referendumā 52% britu nobalsoja par valsts izstāšanos no ES. Kopš tā laika tika strādāts pie Lielbritānijas un ES vienošanās par izstāšanās procesu. Savu piekrišanu tam deva ES valstis, taču piedāvāto vienošanos trīs reizes noraidīja britu parlaments.

2019. gada 29. marts bija datums, kad sākotnēji bija paredzēta Lielbritānijas izstāšanās no ES. Tuvojoties šim datumam un neesot skaidram rīcības plānam no Lielbritānijas puses, ES līderi martā jau piekrita "Brexit" pagarinājumam, tam nosakot divus termiņus:

  • Viens no termiņiem ir 22. maijs – šajā datumā Lielbritānija no ES varētu izstāties gadījumā, ja Lielbritānijas parlaments nobalsos par izstāšanās vienošanos.
  • Savukārt gadījumā, ja parlaments tomēr nenobalsos par vienošanos, tad tai 12. aprīlī nāksies izstāties bez vienošanās vai lūgt vēl vienu "Brexit" pagarinājumu.

Lielbritānijas parlamenta apakšpalāta šonedēļ atbalstīja iniciatīvu uzdot premjerministrei Mejai lūgt atlikt valsts izstāšanos no ES. Lēmuma mērķis ir novērst bezvienošanās "Brexit". Izredzes novērst šādu notikumu attīstības scenāriju vairo arī Mejas un leiboristu līdera Korbina sarunas. Abas puses paudušas gatavību turpināt diskusijas un risināt problēmjautājumus. Tomēr "Brexit" atlikšana iespējama vienīgi tad, ja tam piekrīt Brisele un ES dalībvalstis. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti