Britu premjeram Džonsonam pārmet gatavību pērnruden upurēt astoņdesmitgadniekus, lai izvairītos no mājsēdes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Lielbritānijas premjera Borisa Džonsona bijušais galvenais padomnieks Dominiks Kamingss intervijā raidsabiedrībai “BBC” pavēstījis, ka pagājušā gada rudenī Džonsons vilcinājies ieviest mājsēdi, jo secinājis, ka ar Covid-19 mirst galvenokārt cilvēki vecumā virs 80 gadiem.

Pagājušā gada vasarā arī Lielbritānijā samazinājās Covid-19 izplatība, bet valdība sprieda par rīcības plānu rudenim, kad atkal bija gaidāms saslimstības pieaugums. Vairāki vadošie Lielbritānijas zinātnieki un mediķi aicināja Džonsonu ieviest stingrākus ierobežojumus, bet viņš vilcinājies to darīt, jo raizējies par kaitējumu ekonomikai.

"Saslimsti ar Covid un dzīvo ilgāk"

Džonsona toreizējais galvenais padomnieks Kamingss vēsta, ka viņa rīcībā ir “WhatsApp” ziņas, ko viņš oktobra vidū saņēmis no Džonsona. Kamingss šos sūtījumus parādījis arī “BBC” korespondentiem.

“Man jāsaka, ka esmu nedaudz satriekts par dažiem datiem saistībā ar Covid nāves gadījumiem. Mirušo vidējais vecums ir 82 gadi: 81 gads vīriešiem un 85 gadi sievietēm. Tas ir vairāk nekā vidējais paredzamais mūža ilgums. Tātad saslimsti ar Covid un dzīvo ilgāk. Reti kurš vecumā līdz 60 gadiem nonāk slimnīcā, un gandrīz visi no viņiem izdzīvo,” rakstīts vēstījumā.

Anglijā ar Covid-19 mirušo sadalījums pa vecuma grupām (dati līdz 30.aprīlim). Anglijā miruši gandrī...
Anglijā ar Covid-19 mirušo sadalījums pa vecuma grupām (dati līdz 30.aprīlim). Anglijā miruši gandrīz 91 000 cilvēku, no kuriem vairāk nekā puse bija vecāki par 80 gadiem.

Džonsons arīdzan apšaubījis, ka Covid-19 varētu izraisīt Lielbritānijas veselības aprūpes sistēmas pārslodzi. Viņš norādījis, ka Lielbritānijā esot ne vairāk kā trīs miljoni cilvēku, kas vecāki par 80 gadiem, bet tādēļ neesot vērts ieviest mājsēdi visā valstī.

Džonsona pārstāvji noraida pārmetumus

Lielbritānijas valdības pārstāvji tagad noraida Kamingsa pārmetumus.

“Kopš pandēmijas sākuma premjers ir spēris soļus, lai glābtu dzīvības, vadoties no labāko zinātnieku ieteikumiem. Viņa vadītā valdība nodrošinājusi ātrāko vakcinācijas kampaņu Eiropā, izglābusi miljoniem darbavietu ar dīkstāves pabalstiem un novērsusi veselības aprūpes sistēmas pārslodzi ar trim valsts mēroga mājsēdēm,” norāda Džonsona pārstāvis.

Lielbritānijā kopš pandēmijas sākuma ar Covid-19 miruši vairāk nekā 129 000 cilvēku. Lielbritānijas Statistikas biroja dati apstiprina, ka ar Covid-19 mirušo vidējais vecums ir virs 80 gadiem.

Lielbritānijā pagājušā gada nogalē ar Covid-19 mirušo vidējais vecums
Lielbritānijā pagājušā gada nogalē ar Covid-19 mirušo vidējais vecums

Jaundzimušo vidējais paredzamais mūža ilgums Lielbritānijā ir 79,4 gadi vīriešiem un 83,1 gads sievietēm. Taču jāņem vērā, ka cilvēkiem, kas jau nodzīvojuši līdz pensijas vecumam, paredzamais mūža ilgums ir lielāks. Piemēram, britu vīrietim, kurš sasniedzis 65 gadu vecumu, atlikušais mūža ilgums ir vēl 18,8 gadi, bet viņa vienaudzēm tas ir 21,1 gads.

Bija risks aplipināt karalieni

Kamingss intervijā “BBC” arīdzan stāstīja, ka viņam nācies pārliecināt Džonsonu atteikties no iknedēļas tikšanās ar Lielbritānijas karalieni Elizabeti II, kurai jau ir krietni pāri 90 gadiem. Covid-19 pandēmijas sākumā Džonsons esot teicis, ka klātienes tikšanās ar karalieni esot tradīcija, no kuras viņš neplāno atteikties.

Boriss Džonsons audiencē pie karalienes Elizabetes II
Boriss Džonsons audiencē pie karalienes Elizabetes II

“Jūs nevarat tikties ar karalieni. Ja nu jūs viņu aplipināsiet ar koronavīrusu? Ja nu viņa saslimst un nomirst? Nevar tā riskēt. Tas būtu pilnīgs neprāts,” premjeram teicis Kamingss. Galu galā Džonsons viņam esot piekritis.

Džonsona pārstāvji tagad noliedz, ka šāda saruna būtu notikusi, bet karaļnama pārstāvji nevēlas komentēt šīs ziņas.

Kamingss pirms dažiem gadiem vadīja kampaņu, kas vainagojās ar Lielbritānijas iedzīvotāju balsojumu par izstāšanos no Eiropas Savienības. Kad Džonsons kļuva par premjeru, Kamingss ieņēma viņa galvenā padomnieka amatu.

Taču pagājušā gada novembrī Kamingsam nācās aiziet no amata, un kopš tā laika viņš bijis kritiski noskaņots pret Džonsona valdību.

Covid-19 pandēmijas sākumā arī pats Kamingss iekūlās skandālā, kad ar auto veica vairākus simtus kilometru tālu ceļu uz ģimenes īpašumu laukos, lai gan valstī bija ieviesta stingra mājsēde. Toreiz viņš izpelnījās pārmetumus liekulībā, jo britu pilsoņi tika aicināti pakļauties ierobežojumiem, ko viņš pats ignorēja.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti