Britu premjera amata kandidāts Sunaks: Ķīna ir lielākais drauds Lielbritānijai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Lielbritānijas bijušais finanšu ministrs Riši Sunaks, kurš šobrīd ir viens no diviem pretendentiem uz konservatīvo līdera un Lielbritānijas valdības vadītāja amatu, sola, ka ievēlēšanas gadījumā slēgs pretrunīgi vērtētos Ķīnas Konfūcija institūtus. Ķīnu viņš dēvē par "lielāko ilgtermiņa draudu Lielbritānijai".

Paziņojums varētu būt signāls, ka Londonas politika pret Ķīnu kļūs stingrāka, ja Sunaks nokļūs premjera amatā.

Pēdējo mēnešu laikā Sunaka sāncense Liza Trasa, atrodoties ārlietu ministra amatā, pieeju Ķīnai jau padarījusi stingrāku.

Ar pēdējiem izteikumiem Sunaks arī cenšas iezīmēt skaidrāku savu nacionālās drošības programmu, citstarp solot slēgt visus 30 Ķīnas Konfūcija institūtus Lielbritānijā.

Ķīnas valdības finansētie institūti formāli ir kultūras un valodas centri, tomēr kritiķi tos raksturo kā propagandas instrumentus.

Sunaks apsūdzēja Ķīnu, ka tā "zog mūsu tehnoloģijas un iefiltrējas universitātēs".

"Ārzemēs viņi atbalsta Putina fašistisko iebrukumu Ukrainā, pērkot viņa naftu un cenšoties iebiedēt kaimiņus, arī Taivānu."

"Viņi apkrauj attīstības valstis ar nesamaksājamiem parādiem un izmanto to, lai sagrābtu viņu īpašumus un turētu diplomātijas šaujamo pie viņu galvas."

"Viņi spīdzina, iesloga un indoktrinē paši savus cilvēkus, arī Siņdzjanā un Honkongā, pārkāpjot viņu cilvēktiesības."

Trasas kampaņa jau paudusi skepsi par Sunaka jaunajām atklāsmēm, bet parlamenta deputāts Īans Dankans Smits bijušā finanšu ministra paziņojumu raksturojis kā pārsteidzošu.

"Pēdējo divu gadu laikā Finanšu ministrija aktīvi darbojusies, lai panāktu vienošanos ekonomikas jomā ar Ķīnu," sacīja toriju likumdevējs.

Tas noticis, neraugoties uz Ķīnas cilvēktiesību pārkāpumiem un draudiem kaimiņvalstīm, viņš piebilda.

"Man ir vienkāršs jautājums: kur jūs bijāt pēdējos divus gadus?" vaicāja Dankans Smits.

Trasas pārstāvis sakariem ar presi norādīja: "Liza kopš brīža, kad kļuva par ārlietu ministri, stiprinājusi Lielbritānijas nostāju pret Ķīnu un palīdzējusi vadīt starptautisko reakciju pret Ķīnas arvien pieaugošo agresiju."

"Tas tikai turpināsies, kad viņa kļūs par premjerministri un centīsies paplašināt brīvības tīklu visā pasaulē."

KONTEKSTS:

Lielbritānijā par iespēju uzņemties Konservatīvās partijas līdera un tātad arī Lielbritānijas valdības vadītāja pienākumus cīnās ārlietu ministre Liza Trasa un bijušais finanšu ministrs Riši Sunaks. Premjera krēsls atbrīvojies, jo dažādu skandālu dēļ par demisiju nācās paziņot līdzšinējam premjeram Borisam Džonsonam.

7. jūlijā Džonsons paziņoja par atkāpšanos no valdošās Konservatīvās partijas līdera posteņa. Premjera amatā viņš plāno nostrādāt līdz septembrim, kad Konservatīvā partija būs izraudzījusies jaunu partijas līderi.

Džonsona pēctecis Konservatīvās partijas līdera un līdz ar to arī Lielbritānijas premjerministra amatā kļūs zināms 5. septembrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti