Pasaules panorāma

Transatlantiskā spriedze partnerības vietā

Pasaules panorāma

Ķīnas Konfūcija institūtus tur aizdomās spiegošanā

Lords Kalanans: otrā Brexit referenduma nebūs

Britu ministrs Kalanans: Otra «Brexit» referenduma nebūs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Otra referenduma par Lielbritānijas dalību Eiropas Savienībā (ES) nebūs. To, viesojoties Latvijā, uzsvēra Eiropas Savienības (ES) valsts ministrs lords Martins Kalanans.

Referendumu par Lielbritānijas atrašanos ES izraisīja konservatīvie, kurus gan tolaik vadīja Deivids Kamerons. Cenšoties vērst to par labu, pašreizējā premjere Terēza Meja apsolījusi, ka "Brexit" izdosies sekmīgi pabeigt un gūt no tā labumu Lielbritānijai. Tiesa, ne politiķu vidū, ne plašākā publikā nav vienprātības, ko nozīmē sekmīgs "Brexit".

Brīnumainā kārtā Meja līdz šim jau pārdzīvojusi daudzas neveiklības un atklātus triecienus savai autoritātei. Toties, ja viņas valdība tomēr kristu – un šāda iespēja nupat tiek pieļauta –, proeiropeiskajai parlamenta daļai pavērtos iespēja ieslēgt "Brexit" procesam atpakaļgaitu.

Apvienotās Karalistes ES valstu ministrs lords Kalanans, viesojoties Latvijā, gan uzsvēra – nekādas atkāpšanās nebūs, un viņa valsts izstāsies no vienotā Eiropas bloka.

Tādējādi nu arī Latvijā viņš bez svārstīšanās atkārto to pašu vēsti, ko vēl pašā gada sākumā teica mūsu kaimiņiem, viesojoties Tallinā. Ar vai bez vienošanās, bet Apvienotā Karaliste nākamgad ES pametīs.

Tiesa, pašlaik "Brexit" sarunas uz priekšu virzās vien salīdzinoši vienkāršajos un tehniskajos jautājumos. Svarīgākajos jautājumos, piemēram, robeža ar ES un brīvā preču un pakalpojumu plūsma, risinājumu nav.

Londona runā, ka nepieciešams radošs risinājums. Šajā sakarā Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Vienotība") gan norādīja – ja Londona cer uz radošu risinājumu, tad tai pašai tas jāpiedāvā.

"Gribētu cerēt, ka līdz Eiropadomei, kas notiks jūnija beigās, izdosies panākt tādu risinājumu, kas apmierinās abas puses.

Taču tas, kas Lielbritāniju pārsteidz – par spīti visām prognozēm, ka ES ļoti ātri sašķelsies – visas 27 [ES dalībvalstis] bijušas apbrīnojami vienotas. (..) Tā problēma ir Lielbritānijas pusē, kur mēs redzam, ka Lielbritānijas valdībā ir ļoti dažādi un savstarpēji izslēdzoši viedokļi. Ja viņi uzskata, ka var kaut ko radošu piedāvāt, tad mēs labprāt ES pusē uzklausīsim. Bet mēs nedomāsim viņu vietā kaut ko radošu. Tas nu gan ir fakts," teica ministrs.

KONTEKSTS: 

2016.gada  jūnijā 52% iedzīvotāju referendumā nobalsoja par Apvienotās Karalistes izstāšanos no ES. Valdība oficiālo pieteikumu par aiziešanu no ES iesniedza 2017.gada martā, bet Lielbritānijas izstāšanās sarunas no ES sākās 2017.gada jūnijā. Lielbritānijas izstāšanās no ES paredzēta 2019.gada 29.martā. Pēc tam ir paredzēts gandrīz divus gadus garš pārejas posms. Šajā laikā Apvienotajā Karalistē vēl darbosies visi līdzšinējie ES likumi. 

Tiesa, vairāki desmiti Lielbritānijas deputātu ir gatavi parakstīt grozījumus likumā, kas pieprasa atkārtotu referendumu par Lielbritānijas attiecībām ar ES. Arī ārlietu ministrs Boriss Džonsons slepeni ierakstītā un nopludinātā sarunā ir izteicies, ka "Brexit" sarunas varētu izjukt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti