Britu liberāldemokrāti sola atcelt «Brexit»

Lielbritānijas Liberāldemokrātu partija svētdien paziņoja, ka atcels izstāšanos no Eiropas Savienības, ja uzvarēs nākamajās parlamenta vēlēšanās un nokļūs pie varas. Šīs mērķis gan nebūs viegli sasniedzams – no 650 vietām britu parlamentā partijai patlaban ir tikai pārdesmit deputātu krēslu. Tikmēr premjers Boriss Džonons apgalvo, ka "Brexit" sarunās ar Eiropas Savienību ir panākts "milzīgs progress”, un Lielbritāniju salīdzina ar komisku varoni Halku.

Britu liberārdemokrāti sola atcelt "Brexit" Gints Amoliņš

  Ja valdošā Konservatīvo partija iestājas par "Brexit", bet lielākā opozīcijas partija leiboristi uz nākamajām vēlēšanām grasās aģitēt par vēl vienu referendumu, tad liberāldemokrāti sola, ka atcels izstāšanos no Eiropas Savienības, ja uzvarēs nākamajās vēlēšanās un nonāks pie varas. Šāda programma apstiprināta svētdien notikušajā Liberāldemokrātu partijas kongresā.

  Liberāldemokrāti oficiāli apņēmušies atsaukt Eiropas Savienības Lisabonas līguma 50. panta vēstuli, ko 2017. gada martā toreizējā premjere Terēza Meja nosūtīja Briselei, oficiāli informējot par Lielbritānijas vēlmi izstāties. Vēstules atsaukšana atsauktu arī "Brexit", un Lielbritānija paliktu Eiropas Savienības sastāvā.

  Mērķis uzvarēt vēlēšanās ir ļoti ambiciozs – patlaban liberāldemokrātiem ir tikai 18 deputāti 650 vietu parlamentā. Tomēr partija sevi pozicionējusi kā vienīgā "Brexit" apturēšanas partija. Tā cer nodrošināt savu artavu balsu no tiem 16 miljoniem cilvēki, kas 2016. gada referendumā nobalsoja par palikšanu Eiropas Savienībā. Turklāt pēdējā laikā no konservatīvajiem un leiboristiem pie liberāldemokrātiem pārgājuši arī vairāki proeiropieski noskaņoti politiķi.

  Svētdien raidsabiedrībā BBC Liberāldemorkātu partijas līdere Džo Svinsone bija apņēmīgi noskaņota. "Mēs cīnīsimies par liberāldemokrātu vairākuma valdību un mani kā šīs valsts premjerministri. Mēs dzīvojam ļoti bīstamos laikos, un mums ir iespēja mainīt kursu. Taču, lai to izdarību, nepieciešams, lai liberāldemokrāti izdara šo lēcienu, un esmu apņēmusies to izdarīt. Ja liberāldemokrāti iegūs vairākumu, ja cilvēku izvēle būs breksita apturēšanas partijas valdībā, tad breskita apturēšana būs tieši tas, ko cilvēki dabūs. Jā, mēs atcelsim 50. pantu," pauda Svinsone.

  Gaidāms, ka pirmstermiņa vēlēšanas Lielbritānijā notiks jau tuvākajos mēnešos. Konservatīvo līderis un premjers Boriss Džonsons tās vēlējās sarīkot jau oktobra vidū, pāris nedēļas pirms pašreiz nospraustā "Brexsit" datuma. Tomēr parlaments nobalsoja pret šo priekšlikumu, opozīcijas partijām norādot, ka tās vēlas vēlēšanas, taču ne pirms kļūst skaidrs, kas tālāk notiek ar "Brexit" procesu.

  Kaut signāli no Briseles un citām bloka valstīm liecina, ka sarunas ar Lielbritāniju par izstāšanās vienošanos uz priekšu nekust, britu premjers svētdien paziņoja, ka tajās panākts „milzīgs progress”. Intervijā laikrakstam "Mail on Sunday" viņš arī salīdzināja Lielbritāniju ar amerikāņu komiksu varoni Halku – zinātnieku, kurš pārvēršanas milzīgā, zaļā briesmonī, kad ir dusmīgs vai uztraucies. Džonsons teica – „Jo niknāks kļūst Halks, jo stiprāks kļūst Halks, un viņam vienmēr izdevās izglābties, lai arī cik cieši saistīts viņš šķita – un tas ir arī [Lielbritānijas] gadījums.”

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti