Britu izstāšanās no Eiropas Savienības mainīs spēku samēru Eiropas Parlamentā

Trešdienas, 29. janvāra,  vakarā Eiropas Parlamenta (EP) deputāti atbalstīja Lielbritānijas izstāšanās līgumu no Eiropas Savienības. Līdz ar to būtībā nekas vairs netraucē Apvienotajai Karalistei naktī no piektdienas uz sestdienu pamest Eiropas Savienību (ES). Pirmie pārmaiņas izjutīs britu Eiropas Parlamenta deputāti, kuri zaudēs savu mandātu. Daļu no šiem krēsliem aizpildīs citu valstu eiroparlamentārieši.

Britu izstāšanās no Eiropas Savienības mainīs spēku samēru Eiropas ParlamentāArtjoms Konohovs

  Eiropas Parlamentā balsojums par izstāšanās vienošanos ar Lielbritāniju ir patiesi vēsturisks brīdis, jo pirmo reizi kāda valsts pamet Eiropas Savienību. Uzreiz pēc balsojuma britu deputāti un arī visu politisko grupu vadītāji tika ielūgti uz nelielu atvadu pasākumu. Pasākums norisinājās netālu no plenārsēžu zāles, slavenā britu-amerikāņu vijolnieka Jehudi Menuhina vārdā nosauktajā zālē.

  Var teikt, ka Eiropas Parlamenta deputāti būs pirmie, kas skaidri izjutīs "Brexit" iestāšanos. No kopumā 751 deputāta Lielbritāniju pārstāv 73. Tā ir viena no lielākajām delegācijām. Visi šie cilvēki jau 1. februārī zaudēs darbu. Parlamenta administrācija ir atvēlējusi britu deputātiem un viņu palīgiem vēl nedēļu, lai atbrīvotu kabinetus.

  Eiroskeptiķi ir priecīgi, jo beidzot ir panākuši savu. Savukārt daudzi citi šo dienu uztver ar skumjām.

  Tomēr Eiropas Parlamentā turpmāk nebūs tikai 705 deputāti. Tika nolemts, ka 27 vietas tiks pārdalītas starp citām valstīm. Francijai un Spānijai katrai tiks pa piecām vietām, Itālijai un Nīderlandei – pa trim, Īrijai – divas. Savukārt Austrijai, Dānijai, Somijai, Slovākijai, Horvātijai, Igaunijai, Polijai un Rumānijai – pa vienam deputātu krēslam.

  Latvijas deputātu skaits nemainās. Mūsu valsti arī turpmāk pārstāvēs astoņi eiroparlamentārieši.

  Starp parlamenta politiskajām grupām vislielākos zaudējumus cietīs liberāldemokrāti jeb "Renew Europe", kā arī "zaļie". “Renew Europe” zaudēs 11 deputātus. Savukārt "zaļie" – septiņus. Viens no ieguvējiem būs Eiropas Tautas partija. Tai klāt nāks pieci deputāti.

  Ieguvēji būs arī eiroskeptiķu grupa "Identitāte un demokrātija". Tajā būs par trim parlamentāriešiem vairāk. Līdz ar to eiroskeptiķi kļūs par ceturto lielāko politisko grupu Eiropas Parlamentā, izspiežot no šīs vietas ''zaļos". Tomēr šobrīd valdošā koalīcija starp Eiropas Tautas partiju, sociāldemokrātiem un “Renew Europe” spēs arī turpmāk saglabāt vairākumu.

  Šis nebūt nav vienīgais britu deputātu atvadu pasākums. Savus sarīkojumus organizēs arī vairākas parlamenta grupas. Tāpat ceturtdien Briseles centrālajā laukumā un pilsētas rātsnamā notiks svinīgie sarīkojumi ar britu ēdienu un mūziku, ko spēlēs pūtēju orķestris. Šo piektdien būs arī deju vakars, ko rīko proeiropeiskie britu deputāti.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti