Britu izlūkdienests: Krievija pastiprina uzbrukumus Ukrainas civilajiem objektiem

Nāvējošas apšaudes šodien piedzīvojušas Ukrainas apdzīvotās vietas, bet rietumvalstu izlūki brīdina, ka Krievija varētu pastiprināt raķešu triecienus pa civilo infrastruktūru Ukrainā. Atbrīvotajā Izjumas pilsētā turpinās ekshumācijas darbi masu apbedījumos, kuros ir apglabāti vairāk simti Krievijas karaspēka nogalināto. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis solījis atrast un sodīt visus, kuri ir spīdzinājuši un nogalinājuši ukraiņus.

Rietumvalstu izlūkdienesti brīdina par Krievijas uzbrukumu pastiprināšanos Ukrainas civilajiem objektiem
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Vairākas Ukrainas apdzīvotās vietas piedzīvojušas Krievijas raķešu un artilērijas uzbrukumus

Vairākas Ukrainas pilsētas un ciemi šodien piedzīvojuši Krievijas raķešu un artilērijas uzbrukumus.

Četri cilvēki nogalināti Striļecas ciemā Harkivas apgabalā, kad Krievijas karaspēks apšaudīja psihiatrisko slimnīcu. Nogalinātie bija mediķi, kuri apšaudes laikā evakuēja pacientus. Ievainojumus guvuši arī divi pacienti.

Trīs cilvēki ievainoti raķešu un artilērijas uzbrukumos Nikopoles pilsētai Dņipropetrovskas apgabalā. Apšaužu rezultātā ir nopostītas vairākas daudzstāvu dzīvojamās ēkas un privātmājas, bojāti gāzesvadi un elektrolīnijas. Naktī apšaudīta arī Mikolajivas pilsēta valsts dienvidos. Apšaudē ir nodarīti bojājumi vienai no pilsētas slimnīcām, bet nav ziņu par cietušajiem.

Intensīvas apšaudes piedzīvojusi arī Kramatorska un vēl vairākas pilsētas Doneckas apgabala daļā, ko kontrolē Ukraina. Uzbrukumu rezultātā Doneckas apgabals ir palicis bez gāzes, elektrības un tekoša ūdens.

Lielbritānijas militārie izlūkdienesti ziņo, ka pēdējās nedēļas laikā Krievija ir pastiprinājusi uzbrukumus Ukrainas civilajiem objektiem, kuriem nav nekādas militārās nozīmes, piemēram, hidroelektrostacijas aizsprostam Inhulecas upē pie Krivijrihas.

Britu izlūki norāda, ka Krievija, saskaroties ar nopietnām problēmām frontē, visticamāk, paplašinās uzbrukumus civilajai infrastruktūrai, lai mēģinātu iedragāt Ukrainas iedzīvotāju un valdības morālo stāvokli.

Turpinās ekshumācija Izjumā

Ukrainas varasiestādes turpina darbu šonedēļ atklātajā masu apbedījumā mežā netālu no Izjumas pilsētas Harkivas apgabalā. Tiesu medicīnas eksperti līdz šim ir ekshumējuši vismaz 59 cilvēku mirstīgās atliekas. To vidū ir 42 civiliedzīvotāju un 17 ukraiņu karavīru mirstīgās atliekas. Eksperti pēc sākotnējās apskates ir secinājuši, ka vairumam mirušo ir vardarbīgas nāves pazīmes.

Arī žurnālists Dmitrijs Sļivnijs, kurš apmeklēja masu apbedījumus, stāsta, ka vairākiem līķiem bija acīmredzamas spīdzināšanas pazīmes. "Tur ir mālaina augsne, tāpēc vairāki līķi arī pēc pusgada ir labi saglabājušies. Tādēļ var labi redzēt, ka cilvēkiem ir spīdzināšanas pēdas, piemēram, cilvēki ar sasietām rokām, cilvēki ar sašautām galvām. Tas pat man kā cilvēkam, kurš nav mediķis vai eksperts, bija skaidrs," Sļivnjis pastāstīja raidsabiedrībai "Amerikas balss".

Tiek lēsts, ka kopumā šajos masu kapos ir apglabātas vairāk nekā 450 cilvēku mirstīgās atliekas. Izjumas mērs Valērijs Marčenko prognozē, ka ekshumācijas darbi turpināsies vēl aptuveni divas nedēļas.

Zelenskis sola atrast un sodīt spīdzinātājus

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis paziņojis, ka ne tikai Izjumā, bet arī citās atbrīvotajās vietās Harkivas apgabalā ir atrasti okupācijas spēku izveidoti cietumi, kuros mocīja vietējos iedzīvotājus.

"Kad okupanti bēga, viņi atstāja savas spīdzināšanas ierīces. Pat kādā dzelzceļa stacijā atrada telpu, ko izmantoja spīdzināšanai, tur uzgāja instrumentus spīdzināšanai ar elektrisko strāvu. Spīdzināšana okupētajā teritorijā bija plaši izplatīta prakse. Tā darīja nacisti. Tā dara krievi. Un viņi par to atbildēs – gan kaujas laukā, gan tiesas zālēs. Mēs noskaidrosim identitāti visiem tiem, kuri spīdzināja, kuri ņirgājās, kuri atveda šīs zvērības no Krievijas šeit, uz mūsu Ukrainas zemi," sacīja Zelenskis.

Vācijas aizsardzības ministre Kristīne Lambrehta aicinājusi izmeklēt iespējamos kara noziegumus, kas varētu būt pastrādāti Izjumā Krievijas okupācijas laikā. Viņasprāt, šādas izmeklēšanas vadība būtu jāuzņemas Apvienoto Nāciju Organizācijai.

Savukārt Eiropas Savienības prezidējošās dalībvalsts Čehijas ārlietu ministrs Jans Lipavskis ir aicinājusi izveidot speciāli starptautisku tribunālu, kurā tiesātu Krievijas kara noziedzniekus.

Vācija pārdos Ukrainai pašgājējhaubices

Runājot par ieroču piegādēm, Vācija valdība pēc vairāku nedēļu ilgas vilcināšanās nolēmusi pārdot Ukrainai 18 pašgājējhaubices RCH-155, kur kopējā vērtība ir 216 miljoni eiro. Taču Ukraina tās nevarēs saņemt ātrāk kā 2025. gadā, paziņojis ieroču ražotājs KMW.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti