Britu finanšu ministrs gatavs atkāpties, ja Džonsons kļūs par premjeru

Lielbritānijas finanšu ministrs Deivids Hamonds, viens no ietekmīgākajiem valdībā, grasās atkāpties, ja par nākamo britu premjerministru kļūs Boris Džonsons. To Hamonds paziņoja svētdien, norādot, ka nevar pieņemt Džonsona "Brexit" stratēģiju, proti, gatavību izstāties no Eiropas Savienības bez vienošanās.

Britu finanšu ministrs gatavs atkāpties, ja Džonsons kļūs par premjeruGints Amoliņš

  Britu mediji vēsta, ka Džonsona kļūšana par premjeru varētu apdraudēt arī konservatīvo nelielo vairākumu parlamentā – vairāki deputāti apsver izstāšanos no partijas. Patlaban 160 tūkstoši Konservatīvās partijas biedru balso vēlēšanās pa pastu, lai izraudzītos Terēzas Mejas pēcteci.

  Nākamnedēļ kļūs zināms, ko valdošās konservatīvo partijas biedri izvēlējuši par nākamo partijas līderi un līdz ar to par Lielbritānijas premjeru. Par favorītu uzskata bijušo Londonas mēru un stingru "Brexit" atbalstītāju Borisu Džonsonu.

  Lielbritānijas finanšu ministrs Filips Hamonds svētdien paziņoja, ka Džonsona valdībā nestrādās un pats atkāpsies no viena no ietekmīgākajiem amatiem Ministru kabinetā. To viņš atklāja intervijā raidsabiedrībā "BBC" atbildot uz jautājumu, vai sagaida, ka nākamnedēļ viņu atlaidīs no ministra amata.

  Džonsons solījis, ka Lielbritānija izstāsies no Eiropas Savienības patlaban nospraustajā breksita datumā 31. oktobrī neatkarīgi no tā, vai britu parlaments līdz tam laikam būs vai nebūs apstiprinājis līdzšinējās premjeres Terēzas Mejas ar Briseli panākto izstāšanās vienošanos. Hamonds norādīja, ka Džonsona "Brexit" stratēģija viņam nav pieņemama.

  "Cik saprotu, viena no viņa prasībām ministriem būs piekrist bezvienošanās "Brexit" 31. oktobrī. Es zem nekā tāda nevaru parakstīties," tā Hamonds.

  Džonsona sāncensis un otrs kandidāts ir ārlietu ministrs Džeremijs Hants. Viņš nav izslēdzis bezvienošanās "Brexit" iespēju. Tomēr Hants arī uzsvēris, ka ir gatavs vēlreiz atlikt izstāšanās datumu, lai turpinātu mēģinājumus atrisināt strupceļu. Eiropas Savienības nostāja saglabājas, ka pašreizējā vienošanās, ko britu parlaments līdz šim noraidījis, nav pārskatāma.

  Hamonds svētdien gan norādīja, ka "visas aptaujas” liecina par Džonsona uzvaru, tomēr viņš pagaidīs līdz rezultāta paziņošanai otrdien, lai būtu drošs.

  Atkāpties no finanšu ministra amata Hamonds grasās trešdien – pēc tam, kad Meja pēdējo reizi kā premjere piedalīsies debatēs parlamentā, bet pirms viņa dosies pie karalienes, lai formāli informētu par atkāpšanos.

  Hamonds norādīja, ka ir svarīgi, lai nākamā premjera un finanšu ministra uzskati par "Brexit" stratēģiju ir "cieši saskaņoti”. Viņš piebilda, ka tas arī ir vienīgais jautājums, kur viņam ar Džonsonu nesaskan.

  "Ja neskaita "Brexit" jautājumu, man ar viņu nav lielu domstarpību. Viņš ir vidusmēra konservatīvais, es teiktu, viņš ir liberāli konservatīvs. Līdz ar to strīds ir vienkārši par "Brexit" politiku. Es nevaru pieņemt ideju par izstāšanos bez vienošanās 31. oktobrī. Abi kandidāti teikuši, ka grib panākt vienošanos. Un es viņus šajos centienos atbalstīšu. Bet līdz 31. oktborim vienošanos nebūs iespējams panākt," pauda Hamonds.

  Hamonds nav vienīgais. Svētdien arī tieslietu ministrs Deivids Gauke atkārtoti norādīja, ka gatavojas atkāpies, ja nākamais premjers ies bezvienošanās breksita virzienā.

  Tas var apdraudēt arī konservatīvo pavisam nelielo vairākumu parlamentā. Džonsona uzvaras gadījumā pat seši konservatīvo deputāti apsver pāriešanu pie proeiropeiskajiem liberāldemokrātiem. Tādā gadījumā konservatīvie vairākumu zaudētu, svētdien ziņo laikraksts "Sunday Times".

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti