Labrīt

Drošības eksperte Nora Vanaga par Vācijas armiju un aizsardzības politiku

Labrīt

Vidusjūrā strauji pieaug bojāgājušo migrantu skaits

Britu eksministram Džonsonam sievietes musulmaņu galvassegās izskatoties pēc pastkastītēm

Britu eksministram Džonsonam sievietes musulmaņu galvassegās izskatoties pēc pastkastītēm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Lielbritānijā skandāla centrā nonācis bijušais ārlietu ministrs Boriss Džonsons. Viņam tiek pieprasīts atvainoties par izteikumiem, komentējot musulmaņu sieviešu galvassegu aizliegšanu Dānijā. Musulmaņu organizācijas apsūdzējušas Džonsonu islamofobijā un pat pieprasa viņu izslēgt no Konservatīvās partijas. Tāpat tiek pieprasīts pastiprināt cīņu pret islamofobiju arī pašas Konservatīvās partijas iekšienē.

Bijušais Lielbritānijas ārlietu ministrs Boriss Džonsons savas karjeras laikā ne vienu reizi vien ir kritizēts par saviem brīžiem nepārdomātajiem izteicieniem. Šoreiz Džonsons nonācis kritikas krustugunīs pēc tam, kad savā viedokļrakstā "Telegraph" komentēja Dānijā ieviesto aizliegumu sabiedriskās vietās nēsāt tradicionālos musulmaņu sejas aizsegus, piemēram, burkas vai nikabus.

Džonsons uzsvēra, ka šādus aizliegumus neatbalsta, jo tas dotu auglīgu augsni radikāļiem, kuri runā par islāma un Rietumu pasaules civilizāciju sadursmi, turklāt varētu novest arī pie vēršanās pret jebkādiem citiem reliģiskiem simboliem. Bijušais ministrs arī izteicies, ka Korānā neesot nekādu norāžu uz to, ka sievietēm sejas būtu jāaizsedz.

Tieši tāpēc, viņaprāt, ir muļķīgi, ka sievietes vispār izvēlas nēsāt šādus apģērba gabalus, jo tajos viņas atgādinot pastkastītes vai banku aplaupītājus.

Šādi bijušā ministra izteikumi laikā, kad valstī pieaug pret musulmaņiem vērsts naids un vardarbība, izsaukuši asu kritiku gan no musulmaņu organizācijām, gan Džonsona pārstāvētās Konservatīvās partijas iekšienē. Džonsons tiek apsūdzēts islamofobijā un tiek pieprasīta viņa atvainošanās, taču eksministra pārstāvji ir paziņojuši, ka viņš pie saviem apgalvojumiem pieturas un atvainoties negrasās.

Viens no asākajiem Borisa Džonsona kritiķiem ir Konservatīvā musulmaņu foruma dibinātājs Lords Šeihs, kurš aicinājis bijušo ārlietu ministru izslēgt no Konservatīvās partijas.

"Partijai ir jārīkojas, un es nedomāju, ka ar atvainošanos ir pietiekami. Manuprāt, mums pret šo vīrieti ir jārīkojas stingrāk. Kaut vai izslēdzot viņu no partijas. Kāpēc ne? Viņš nav nekāds supercilvēks. Viņš ir partijas biedrs. Ja es uzvedos nepiedienīgi, partijas priekšsēdētājam un premjerministram ir tiesības atņemt man biedra statusu. Izslēdziet viņu no partijas! Manuprāt, tieši to es vēlētos redzēt," teica Šeihs.

Arī opozīcijā esošās leiboristu partijas pārstāvji pieprasījuši, lai Konservatīvās partijas līderis Brendons Luiss nosūta bijušo ārlietu ministru uz piespiedu līdztiesības apmācībām. Šādai apmācībai būtu jāpakļauj arī vairāki citi toriju pārstāvji, jo ne reizi vien izskanējuši aicinājumi veikt neatkarīgu izmeklēšanu par islamofobiju partijas iekšienē.

Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja, kuras īstenotās "Brexit" politikas dēļ Džonsons nesen valdību pameta, ir uzsvērusi, ka valdība iestājas pret musulmaņu sejas plīvuru aizliegšanu, jo tas būtu pretrunā ar britu toleranci pret reliģiju un dzimuma līdztiesību. Vienlaicīgi premjerministre gan atzīst, ka Džonsona izteikumi nav bijuši pietiekami izsvērti.

"Valdība uzskata, ka jautājums par to, kā sievietei ir jāģērbjas, ir tikai viņas pašas ziņā. Nevienam nevajadzētu teikt sievietei, kā viņai ģērbties. Laikā, kad mēs atklāti diskutējam par šiem jautājumiem, ir svarīgi, lai ikviens uzmanītos, kāda valoda tiek lietota. Ir ļoti skaidrs, ka Borisa Džonsona izmantotā valoda, aprakstot cilvēku izskatu, ir kādu aizskārusi. Tā nav valoda, kādu būtu lietojusi es, un, manuprāt, šādi izteikumi nav piemēroti," izteicās Meja.

Bet tikmēr pirmā musulmaņu sieviete britu valdībā, baronese Sajida Varsi uzskata, ka Džonsons ar saviem izteikumiem kārtējo reizi ir pierādījis, ka vēlas atkal pretendēt uz Konservatīvās partijas līdera posteni. Tieši tāpēc viņš darīšot visu iespējamo, lai vairotu savu popularitāti. Pēc viņas vārdiem, centienus vairot savu politisko kapitālu pilnīgi noteikti nedrīkstētu balstīt uz musulmaņu sieviešu aizskaršanu. Sajida Varsi arī paudusi cerību, ka Džonsons tomēr saņems sodu, vienlaicīgi gan paužot bažas, vai Konservatīvajā partijā ir pietiekami daudz politiskās gribas, lai cīnītos pret islamofobiju:

"Diemžēl šī nav pirmā reize, kad šādi komentāri izskan manas partijas iekšienē. Mēs esam redzējuši gan parlamenta deputātus, gan kandidātus, gan ar partiju saistītus cilvēkus, kuri ir nākuši klajā ar dažādiem izteikumiem par britu musulmaņiem. Diemžēl tā vien liekas, ka manā partijā pēc šādiem izteikumiem politiķu statuss nemazinās, bet gan tieši otrādi - viņu politiskie panākumi vairojas. Es zinu, ka partijas līderis Brendons Luiss ir personiski apņēmies izskaust neiecietību, taču es neticu, ka ir pietiekami liela politiskā griba izskaust Konservatīvajā partijā islamofobiju," teica Sajida Varsi.

Vēl pirms septiņiem gadiem baronese Varsi brīdināja, ka aizspriedumi pret musulmaņiem ir izgājuši tā dēvēto "pusdienu galda testu" un kļuvuši sociāli pieņemti. Pēc viņas ierosinājuma tika izveidota starpdepartamentu darba grupa cīņai ar naidu pret musulmaņiem. Taču, kā norāda raidsabiedrība BBC, šī darba grupa ir izrādījusies visai bezzobaina kaut vai tā iemesla dēļ, ka valdība joprojām nespēj vienoties par islamofobijas definīciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti