Britu «Brexit partija» nesacentīsies ar Džonsona Konservatīvo partiju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Lielbritānijas "Brexit partija" decembrī gaidāmajās britu parlamenta vēlēšanās nesacentīsies ar premjerministra Borisa Džonsona Konservatīvo partiju par 317 tās pašlaik kontrolētajām deputātu vietām. Par to paziņojis "Brexit partijas" līderis Naidžels Faražs. Premjerministrs šādu lēmumu novērtējis atzinīgi, vienlaicīgi noraidot, ka ar Faražu būtu noslēdzis kādu vienošanos. Komentētāji norāda, ka Faraža lēmumam, visticamāk, nebūs milzīga ietekme uz pašas partijas sasniegumiem, taču Konservatīvajai partijai ir pasniegta milzīga dāvana.

Britu "Brexit partija" nesacentīsies ar Džonsona Konservatīvo partiju
00:00 / 03:16
Lejuplādēt

Sākoties priekšvēlēšanu kampaņai pirms 12. decembrī gaidāmajām Lielbritānijas parlamenta ārkārtas vēlēšanām, daudzi politikas komentētāji izteica viedokli, ka premjerministra Borisa Džonsona vadītajai Konservatīvajai partijai uzvara nebūs nemaz tik viegla. Galvenokārt tāpēc, ka savas ambīcijas uz visām 600 parlamenta vietām izteica arī Naidžela Faraža vadītā "Brexit partija". Ņemot vērā šīs partijas panākumus Eiropas Parlamenta vēlēšanās, tika izteiktas prognozes, ka Faražs var ievērojami sašķelt ''Brexit'' atbalstītāju rindas, palielinot opozīcijas partiju izredzes.

Taču vien nedēļu vēlāk Naidžels Faražs ir nācis klajā ar paziņojumu, ko britu prese jau nosaukusi par dāvanu Borisam Džonsonam. ""Brexit partija" necīnīsies par 317 deputātu vietām, kuras pagājušajās vēlēšanās izcīnīja Konservatīvā partija. Bet… Tas, ko mēs darīsim - mēs koncentrēsim visus savus spēkus uz tām vietām, ko ieņem Leiboristu partija, kas ir pilnībā lauzusi savus 2017. gadā dodos solījumus ievērot "Brexit" referenduma rezultātus. Mēs arī izaicināsim visas pārējās partijas, kuras atbalsta palikšanu Eiropas Savienībā," pauda Faražs.

Komentējot šādus izteikumus, britu premjerministrs Džonsons intervijā televīzijas kanālam "Sky News" noliedzis, ka viņš ar Faražu būtu noslēdzis vienošanos. No otras puses, viņš paudis prieku par to, ka arī kāds cits atzīst – vienīgais veids, kā izvairīties no vēl viena strupceļā nonākuša parlamenta un novest "Brexit" līdz galam, ir balsot par Konservatīvo partiju. Pēc Džonsona teiktā, Konservatīvajai partijai vairākuma sasniegšanai ir nepieciešams izcīnīt vien par deviņām vietām vairāk. Ja to izdosies sasniegt, no Eiropas Savienības būs iespējams izstāties līdz janvāra beigām, dodot iespēju pievērsties citām valstiskām prioritātēm.

Tikmēr opozīcijas līderis Džermijs Korbins paziņojis, ka šīsdienas paziņojumi ir apstiprinājuši tikai vienu – Naidžela Faraža lielā drauga, ASV prezidenta Donalda Trampa vēlēšanās par aliansi starp Faražu un Džonsonu ir piepildījusies. Komentētāji jau norāda, ka Faraža solis nebūt nenozīmē to, ka Konservatīvajai partijai priekšā gaidāmas vieglas dienas. Tas tāpēc, ka tagad torijiem būs vēl grūtāk cīnīties par leiboristu ieņemtajām vietām, jo tradicionālajiem leiboristu vēlētājiem tagad būs iespēja balsot arī par "Brexit partiju".

Sabiedriskās domas aptauju organizācijas "YouGov" politisko pētījumu koordinators Kriss Kērtiss ir piesardzīgs, norādot, ka šis Faraža paziņojums var arī neizrādīties nozīmīgs pagrieziens punkts, īpaši jau pašai "Brexit partijai", jo tagad daudzi no vēlētājiem par daudz ērtāku var uzskatīt tieši balsošanu par Konservatīvo partiju.

Savukārt viens no vadošajiem BBC vēlēšanu ekspertiem profesors sers Džons Kērtiss prognozē, ka Naidžela Faraža lēmums varētu mazināt tos ieguvumus, kurus pagājušajā nedēļā saņēma Liberāldemorkātu partija, paziņojot par alianses "Vienoti, lai paliktu” izveidi kopā ar Zaļo partiju un Velsas partiju "Plaid Cymru" (Pleid kamri).

"Brexit partijas" līdera paziņojums ir atsaucies arī finanšu tirgos, kur britu sterliņu māciņas vērtība pret ASV dolāru ir pieaugusi par vienu procentpunktu, sasniedzot arī sešu mēnešu augstāko vērtību pret eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti