Pasaules panorāma

Taizemes tirgus uz vilciena sliedēm

Pasaules panorāma

Ieskats 10. aprīļa "Pasaules panorāma" tematos

Briti turpina meklēt izeju no Brexit

Britu analītiķis Lūkass: Lielbritānija ir lielākajā politiskajā krīzē, kāda jebkad piedzīvota

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Lielbritānija pašlaik ir lielākajā politiskajā krīzē, kāda jebkad piedzīvota, tā neskaidrību saistībā ar Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības (ES) jeb "Brexit" raksturo Eiropas Politikas analīzes centra viceprezidents, britu politikas pārzinātājs un analītiķis Edvards Lūkass. Līdz 12. aprīlim, kas ir pašreiz noteiktais termiņš, līdz kuram Lielbritānijai jāizstājas no ES, ir atlikušas deviņas dienas. Bet – kā to izdarīt? Mokas ar risinājuma meklējumiem arvien vēl turpinās.

Viens no izcilākajiem britu politikas pārzinātājiem un analītiķiem Lūkass atzina, ka viņš nezina, ko lai saka par to, kas īsti norisinās viņa valstī.  "Laikam visgodīgākā atbilde ir, ka neviens nezina, kas notiek – ne premjerministre, ne karaliene. Esam lielākajā politiskajā krīzē, kāda manā mūžā ir bijusi, un domāju – lielākajā, kādu arī ikviens cits savā dzīves laikā piedzīvojis."

Parlamenta priekšā savus uzskatus pauž abas britu sabiedrības sašķeltās daļas. Pēdējo nedēļu demonstrācijās to, kuri grib palikt ES, gan ir bijis ievērojami vairāk nekā "Brexit" piekritēju. Tomēr referendumā viņu bija 17,4 miljoni, kas deva 52%, un kaut ar nelielu pārsvaru, tomēr uzvarēja. Bet gandrīz trijos gados nav spējuši sagaidīt savas gribas piepildīšanos.

Par palikšanu ES demonstrācijā ir gājis tagad Londonā strādājošais bijušais Latvijas finanšu ministrs Andris Vilks. Viņaprāt – tautai būtu jādod otra referenduma iespēja.

"Šai gadījumā, kad bija pirmais referendums, sabiedrība tika maldināta, netika izstāstīts, ko Lielbritānija zaudēs un ko iegūs. Nedrīkst būt referendums, kurā tiek maldināta tauta. Un – ja mēs redzētu referendumu, kurā būtu patiesi fakti, tā visa aina, tā ir labi pārredzama. Tas referendums parādītu pilnīgi citu proporciju. Jā, būtu savi 40%, kuri grib izstāties, kuri ir pret viesiebraucējiem, pret viesstrādniekiem, visu pārējo, pret Eiropas Savienību. Viņi grib dzīvot tā, kā kādreiz ir bijis. Tas nav iespējams! Līdz ar to vairākums tagad nobalsotu par palikšanu Eiropas Savienībā, redzot pilnīgi visu ainu," uzskata Vilks.

Lūkass uzskata: "Labākais būtu – ja mēs neizstātos no ES. Jo jebkura iespējamā vienošanās, ko mēs saņemtu, esot laukā no ES, nebūs tik laba, kā tad, ja mēs būtu tās sastāvā.

Kopš referenduma dienas es esmu bijis par to, lai rezultātu mainītu. Abi mani dēli visu savu laiku velta kampaņai pret "Brexit".

Un es ceru, ka mēs vai nu iegūsim ilgstošu termiņa pagarinājumu un otru referendumu, vai jaunas vispārējās vēlēšanas, vai vienkārši atsauksim 50. pantu par izstāšanos un kopā strādāsim, lai likvidētu visu to postu, kas ir nodarīts pēdējos divos gados."

Zondējot parlamenta nostāju – līdz šim visvairāk balsu bija izdevies savākt:

  • par pastāvīgu muitas ūniju ar ES: 273 par, 276 pret – bet tur pietrūka 4 balsu  
  • par otra referenduma rīkošanu: 280 par, 292 pret – pietrūka 13 balsu

Daudz lielāks balsu deficīts ir bijis par izstāšanās vienošanos, ko premjere Terēza Meja ir panākusi ar ES. Bet, pat apsolot samaksāt ar savu demisiju, Meja līdz šim nespēja to dabūt cauri parlamentam un tas bijis jau vairākkārtīgi noraidīts. Taču no Eiropas skan nepārprotams brīdinājums – lai kāds pagarinājums britiem tiktu piešķirts, tā laikā citas vienošanās nebūs.

Ja ES piekristu dot vēl vienu pagarinājumu, tad Lielbritānijai tik un tā ir jāspēj lēmumu pieņemt ne vēlāk kā 22. maijā, jo sākas Eiroparlamenta vēlēšanas, kurās britu politiķiem nāktos piedalīties, ja reiz par izstāšanos joprojām nav saņemts deputātu vairākuma atbalsts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti