Dienas notikumu apskats

ES ārlietu ministri nosoda Skripaļa saindēšanu; pieprasa Krievijai sniegt atbildes

Dienas notikumu apskats

Pētīs iespējas samazināt valsts tēriņus par tehnoloģijām un īpašumiem

Prasīs paskaidrojumus no Facebook par iespējamo lietotāju datu izmantošanu bez atļaujas

Briti prasa Cukerbergam skaidrot «Facebook» lietotāju datu izmantošanu politiskām kampaņām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Plašumā vēršas skandāls saistībā ar firmu "Cambridge Analytica", kuru bija nolīgusi Donalda Trampa prezidenta vēlēšanu kampaņa. Šīs uzņēmums izmantojis desmitiem miljonu "Facebook" lietotāju datu bez viņu atļaujas. Lai viestu lielāku skaidrību šajā jautājumā, Lielbritānijas parlamenta komiteja ir pieprasījusi no uzņēmuma "Facebook" vadītāja Marka Cukerberga skaidrojumu. Arī Eiropas Savienība (ES) apsver iespēju uzsākt izmeklēšanu šajā jautājumā.

Lielbritānijas parlamenta Kultūras, mediju un sporta komitejas vadītājs Deimiens Kolinss otrdien, 20. martā, nosūtīja vēstuli Cukerbergam,

aicinot izklāstīt savu versiju par "šo katastrofisko procesa kļūdu"- kā miljoniem cilvēku dati varēja tikt ievākti un izmantoti politiskām kampaņām.

Arī ES Tieslietu, patērētāju un dzimuma vienlīdzības komisāre Vera Jourova, kura šo pārkāpumu nodēvēja par "satraucošu", vēloties gūt lielāku skaidrību no sociālā tīkla "Facebook" pirms viņas vizītes uz ASV.

Tāpat Eiropas Parlaments (EP) seko līdzi notikumu attīstībai šajā jautājumā, tā norādījis EP "Brexit" lietu sarunvedējs Gijs Verhofštats.

Pirmdien, 19. martā, "Facebook" paziņoja, ka pieprasījusi firmā "Cambridge Analytica" veikt pārbaudes, taču pēc Apvienotās Karalistes amatpersonu pieprasījuma tās auditorkopānija uzņēmuma serveros un sistēmās pārtraukušas. "Facebook'' tās īstenoja, lai pārliecinātos, ka visi tās lietotāju dati šī kompānija ir izdzēsusi.

Šis skandāls ASV laikrakstā "New York Times" un britu laikrakstā "Observer" parādījās pagājušajā nedēļā.

Laikraksti ziņoja, ka firma "Cambridge Analytica", kura bāzēta Londonā, ir izmantojusi informāciju par aptuveni 50 miljoniem "Facebook" lietotājiem.

Vēlāk firmas "Cambridge Analytica", tās mātesorganizācijas „Strategic Communication Laboratories”, firmas "Eunoia Technologies" vadītāja Kristofera Vailija, kā arī Kembridžas Universitātes psihologa Aleksandra Kogana konti tika bloķēti.

"Facebook" viceprezidents Pols Grevals, komentējot notikušo, uzsvēra, ka 2015. gadā kompānija esot uzzinājusi, ka Kogans nav ievērojis sociālā tīkla politiku un ar iegūtajiem datiem no lietotnes dalījies, kā arī dati tikuši izmantoti politiskās, valdības un militārās jomās visā pasaulē.

Tiesa gan, Kogans apelējot ir noraidījis apsūdzības, ka pārkāpis "Facebook" noteikumus. Kembridžas Universitātes pasniedzējs uzsver, ka visas darbības veicis saskaņā ar noslēgto vienošanos, tādējādi norādot, ka sociālā tīkla "Facebook" vadība nav iebildusi pret vienošanos.

Kā norādījis laikraksts "Observer", aplikācija, kura izmantota, lai "Cambridge Analytica" iegūtu datus, lejuplādējuši ap 270 000 cilvēku, taču tā ir paralēli vākusi arī informāciju par testa veicēju "Facebook" draugiem. Tas ir arī novedis pie datu uzkrāšanas par vairākiem desmitiem miljonu cilvēku.

Nelikumīga datu izmantošana ir viens no satraukuma iemesliem gan ASV, gan ES. Vienlaikus notikušais ir aktualizējis jautājumu par Stīva Banona iespējamo iesaisti šajā notikumā. Viņš bijis viens no galvenajiem Trampa kampaņas konsultantiem, kā arī kādu laiku bijis šī iepriekšminētā uzņēmuma "Cambridge Analytica" vadītāja vietnieks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti