Briti izvirza prasības palikšanai ES; visgrūtāk būs vienoties par migrācijas ierobežošanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Lielbritānijas premjers Deivids Kamerons izklāstījis prasības reformām Eiropas Savienībā (ES), lai valsts paliku kopienas sastāvā. Pēc viņa teiktā, Londona vēlas "brīvu dalībvalstu elastīgu savienību". Prasības attiecas gan uz to valstu tiesībām, kas neatrodas eirozonā, gan parlamentu lomu stiprināšanu. Visgrūtāk Kameronam būs panākt citu valstu piekrišanu par imigrācijas ierobežošanu no citām ES valstīm.

Lielbritānijas premjers Kamerons otrdien, 10.novembrī, nosauca četras jomas, kurās viņš vēlas panākt reformas Eiropas Savienībā pirms referenduma par valsts turpmāko dalību kopienā.

Četri galveni mērķi ir:

  • garantijas par taisnīgu dalību vienotajā tirgū dalībvalstīm kā Lielbritānijai, kas nav eirozonā;
  • konkurētspējas veicināšana, piemēram, samazinot birokrātijas slogu;
  • Lielbritānijas atbrīvošana no principa par „arvien ciešāku savienību” un dalībvalstu parlamentu lomas stiprināšana;
  • vēršanās pret pārvietošanās brīvības ļaunprātīgu izmantošanu.

"Eiropas Savienībai vajadzīga elastība, lai tā būtu piemērota gan valstīm, kas ir eirozonā, gan tām, kas nav. Gan valstīm, kas apsver daudz ciešāku ekonomisko un politisko integrāciju, gan valstīm kā Lielbritānija, kas nekad nepieņems šo mērķi.

Mums jābūt godīgiem - Eiropas Savienības līgumā apņemšanās par arvien ciešāku savienību nav apņemšanās, kurai turpmāk vajadzētu attiekties uz Lielbritāniju. Mēs tam neticam. Mēs uz to neparakstāmies. Mums ir citāda vīzija Eiropai," teica Kamerons.

ES norādīja, ka dažas Londonas prasības šķiet izpildāmas, bet citas būs ļoti sarežģītas, galvenokārt attiecībā uz brīvo pārvietošanos un Kamerona vēlmi ierobežot imigrāciju no citām ES valstīm.

Piemēram, viņš ierosina atņemt brīvas pārvietošanās tiesības jauno ES dalībvalstu pilsoņiem, līdz to ekonomiku attīstība daudz vairāk būs pietuvojusies jau esošo dalībvalstu līmenim. Kamerons arī vēlas noteikt ierobežojumus imigrantiem no citām kopienas valstīm saņemt pabalstus, kā arī noteikt četru gadu kvalificēšanās periodu pretendēšanai uz mājokļa un citiem pabalstiem.

EK preses sekretārs Margaritis Shinas norādīja, ka šis būs problemātiski.

"Mēs redzam vairākus elementus, kas šķiet izpildāmi - tādi, kā atrast iespējas palielināt nacionālo parlamentu lomu.

Daži citi punkti ir sarežģītāki - kā attiecības starp valstīm, kas ir un kas nav eirozonā. Un dažas lietas ir ļoti problemātiskas, jo tās skar mūsu iekšējā tirgus fundamentālās brīvības. Tieša diskriminācija starp Eiropas Savienības pilsoņiem noteikti atbilst šai pēdējai kategorijai," teica Shina.

Viņš norādīja, ka EK premjera vēstuli uzskata par sarunu sākumu, nevis beigām. "Esam gatavi strādāt, lai panāktu taisnīgu vienošanos ar Lielbritāniju -  tādu, kas ir taisnīga arī visām pārējām dalībvalstīm," teica EK pārstāvis.

Kamerons savas prasības izklāstījis vēstulē Eiropadomes prezidentam Donaldam Tuskam, kurš savukārt paziņojis, ka sarunas par Lielbritānijas prasībām ar citām ES dalībvalstīm sāks nākamnedēļ.

Kamerons solījis divu gadu laikā sarīkot referendumu par valsts dalību ES, pirms tam vēloties ar bloku vienoties par kopienas reformām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti