Pasaules panorāma

Ieskats 14. februāra "Pasaules panorāma" tematos

Pasaules panorāma

Visu iespēju zeme ASV pret sīriešu bēgļiem vēsa un neviesmīlīga

Līdz ar "Brexit" britus brīdina par korupcijas riskiem

Briti izvērš cīņu pret korupciju un naudas atmazgāšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Korupcija Apvienotajā Karalistē nav liela problēma. Lielbritānija ir spējusi saglabāt augsto 10. vietu lēmumu caurspīdīguma ziņā, turoties vienā līmenī ar Vāciju un Luksemburgu. Taču “Transparency International” brīdināja, ja valsts kaut nedaudz atlaidīs grožus, “Brexit” procesa rezultātā pārskatāmība mazināsies un korupcijas riski augs.

Nupat briti pieņēmuši jaunu likumu, kas ļaus vēl stingrāk vērsties pret korupcijas un naudas atmazgāšanas riskiem, ko rada no ārzemēm ienākoša nauda.

Nacionālā Kriminālnoziegumu aģentūra aplēsusi, ka ik gadu  Lielbritānijā tiek legalizēti līdzekļi 90 miljardu dolāru apmērā.

Cīņai ar šo problēmu apstiprināta īpaša stratēģija desmit gadiem, kas paredz arī ministra amata izveidi kabinetā un centru ekonomisko noziegumu apkarošanai.

Londonas nekustamie īpašumi un kompānijas vienmēr ir bijis ļoti pievilcīgs ieguldījums ārzemju investoriem, jau kādu laiku katru nekustamā īpašuma pircēju pārbauda. Taču tagad, kad pieņemts jaunais likums, pircējiem var nākties atskaitīties pat par pāris tūkstošu izcelsmi.

“Tas attiecas gan uz vietējiem, gan uz citu valstu iedzīvotājiem un viņu aktivitātēm tieši Lielbritānijā, tajā skaitā īpašumiem, kas atrodas Lielbritānijā,” saka naudas atmazgāšanas novēršanas speciāliste Inese Ejugbo. “Līdz ar to fokuss ir gan uz tām darbībām, kas notiek Lielbritānijā, gan uz tām darbībām, kas ir notikušas ārpus Lielbritānijas, tajā skaitā valstīs, kur ir ļoti augsts korupcijas līmenis. Tāpēc šis jaunais regulējums, kas tagad stāsies spēkā, centīsies novērst tieši to apstākli, ka tādā vai citādā viedā Lielbritānijā nonāk koruptīva nauda no jebkuras citas jurisdikcijas,” stāsta Ejugbo.

Ir noteiktas uzņēmējdarbības jomas, kas ir atzītas kā augstāka riska jomas, piemēram, būvniecība ir ar augstu korupcijas un naudas atmazgāšanas risku.

Ja nauda nāk no valstīm, kas atrodas Apvienotās Karalistes sankciju sarakstā, Eiropas Savienības  nodokļu paradīžu vai melnajā sarakstā, vai arī īpašnieks ir politiski nozīmīga persona, tad juristu, grāmatvežu un citu finanšu speciālistu pienākums ir pastiprināti pārbaudīt naudas izcelsmi. “Mums ir savas listes ar to, kuri uzņēmējdarbības veidi tiek atzīti kā augstāka riska jomas, kas biežāk statistiski tiek iesaistīti koruptīvos vai naudas atmazgāšanas gadījumos, mēs to vienmēr ņemam vērā, izvērtējot riskus. Bet mēs nevaram apgalvot, ka tas vienmēr automātiski nozīmē, ka šīs firmas ir iesaistītas nelegālos darījumos,” norāda Ejugbo.

Nupat veiktajā BBC izmeklēšanā atklājies, ka kādā Anglijas adresē ir reģistrētas vairāk nekā 100 firmas, kas tiek izmantotas starptautiskās naudas atmazgāšanas shēmās, kur galvenokārt ir iesaistītas Krievijas un bijušās Padomju Savienības valstis. Tostarp nauda no pagājušā gada Eirovīzijas konkursa Ukrainā.

Britu finanšu profesionāļu pienākums ir pielikt visas pūles, lai atpazītu noziedzīgu darījumu un par to ziņotu attiecīgajām iestādēm. Ja tas netiks darīts, tad draud cietumsods līdz pat 14 gadiem.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti