Bristole pārņem Eiropas zaļās pilsētas statusu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

2015.gada Eiropas Savienības (ES) zaļās pilsētas statusu ieguvusi Bristole, Lielbritānijā. Šomēnes svinīgā ceremonijā līdzšinējā zaļā pilsēta Kopenhāgena Dānijā nodeva titulu nākamajai pilsētai. Bristole saņēma atzinību par zaļāku transporta un enerģētikas jomu attīstību, kā arī iedzīvotāju aktivitāti vides jautājumos. Pilsēta apņēmusies nākamgad rīkot regulāras iedzīvotāju diskusijas un citus pasākumus, lai pilsētu padarītu vēl zaļāku un ar rezultātu varētu dalīties arī ar citām dalībvalstīm.

Nākamgad Eiropas Savienības zaļā galvaspilsēta būs Bristole, Lielbritānijā. Iniciatīvas mērķis ir apbalvot pilsētas, kuras cenšas uzlabot pilsētvidi un rada veselīgāku un ilgtspējīgāku dzīvojamo telpu.

Eiropas Zaļās galvaspilsētas titula nodošanas ceremonijā, Eiropas Komisijas vides lietu komisārs Karmnenu Vella pašreizējā zaļajā pilsētā Kopenhāgenā teica uzrunu: „Atrast domubiedrus zaļajai domāšanai nevar pēc kādām runām, bet gan vērtējot darbus. Jūs to darāt, izmantojot zaļo transportu vai atbalstot bioloģisko pārtiku. Jūs saprotat, ka cilvēki idejas atbalsta tad, ja viņi tajās ir iesaistīti paši.”

Pilsētas konkursā ik gadu izvēlas pēc tādiem kritērijiem kā inovācija un ilgtspējīga nodarbinātība, energoefektivitāte, ūdens patēriņš, notekūdeņu attīrīšanas un klimata pārmaiņām.

Kopenhāgena kā zaļās pilsēta iepriekš tika izraudzīta aktīvās velotransporta attīstības dēļ. Vairāk ar iespaidiem Kopenhāgenā BBC ziņās dalījās arī Bristoles mērs Džordžs Fergusons solot mācīties no zaļās pilsētas: „Šeit visur var redzēt cilvēkus braucam ar velosipēdu, kas ir brīnišķīgi. Viņiem ir efektīvas enerģijas sistēmas, un viņi šeit tiecas kļūt par pasaulē pirmo CO2 neitrālo galvaspilsētu līdz 2025.gadam. Un es domāju mēs visi varam no tā mācīties.”

Savukārt Bristoli par zaļāku pilsētu padarījuši paši pilsētas iedzīvotāji, kuri aktīvi iesaistījušies vides sakārtošanā.

Tāpat vietējās institūcijas tur piešķīrušas 500 miljonus eiro pilsētas transporta uzlabojumiem līdz nākamajam gadam un 300 miljonus eiro atjaunojamās enerģijas atbalstam līdz 2020.gadam.

Ar goda nosaukumu piešķiršanu Eiropas Savienība mudina pilsētas izvirzīt vērienīgus mērķus vides uzlabošanai ilgtermiņā, tādējādi arī rādot piemēru citām pilsētām. „Ar vides vēlēšanu programmu mums ir noteikts skaidrs ceļš, kā uzlabot dalībvalstu ilgtspējību. Līdz ar to es ceru, ka līdz 2020.gadam lielākā daļa Eiropas Savienības iedzīvotāju īstenos „zaļu” pilsētu plānošanas un projektēšanas politiku,” sacīja ES vides lietu komisārs.

Ideja ik gadu izraudzīties Eiropas Zaļo galvaspilsētu radusies Tallinā un titulu dalībvalstīm piešķir kopš 2010.gada. Jūnijā bez Bristoles izraudzīta arī nākamā laureāte – 2016.gada Zaļā galvaspilsēta būs Slovēnijas galvaspilsēta Ļubļana.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti