Dienas notikumu apskats

Lavrovs: Eiropai jāliek malā ģeopolitiskās spēles un jāsāk sadarboties ar Krieviju

Dienas notikumu apskats

ES iekšlietu ministru sanāksmes fokusā cīņa ar terorismu

Beļģijas policija: Trešais Briseles lidostas spridzinātājs aizvien ir uz brīvām kājām

Briseles terorakti: Lidostas spridzinātājus palīdzējis identificēt taksists

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Beļģijā drošības dienesti aktīvi meklē vienu no teroraktu realizētājiem. Noskaidrota vairāku teroristu identitāte, kā arī policijas reidos atrasti jauni pierādījumi. Teroraktu izmeklēšanā būtiskas liecības sniedzis kāds taksists, kas Briseles lidostas spridzināšanā aizdomās turētos nogādājis lidostā.

Likumsargi atklāj arvien jaunas detaļas par otrdien, 22.martā, notikušo asiņaino teroraktu. Beļģijas federālā prokuratūra trešdien, 23.martā, apstiprināja, ka starp Briseles teroraktu rīkotājiem ir brāļi Halids un Ibrahims el Bakrauī. Abi bija Beļģijas pilsoņi un policijai zināmi jau iepriekš - viņiem bija sodāmība, bet tā nebija saistīta ar terorismu. 

Lielākā bumba neuzsprāga

Abi brāļi identificēti, pateicoties DNS analīzēm. Saskaņā ar prokuratūras paziņojumu, Halids el Bakrauī uzspridzinājās metro vagonā Briseles centrā Mālbēkas stacijā. Otrs brālis – Ibrahims – uzspridzinājās lidostā. 

Viņš datorā, ko reida laikā policija atradusi atkritumu tvertnē, arī atstājis testamentu, norādīja Beļģijas federālais prokurors Frederiks van Līvs. Viņš rakstījis, ka nezina, ko darīt, ka nejūtas droši, ka tiek visur meklēts un, ja tiks atklāts, riskē nokļūt cietumā.

Ibrahims el Bakrauī ir viens no trim vīriešiem, kas redzami policijas izplatītajos attēlos no lidostas novērošanas kamerām. Otrs, kurš arī uzspridzinājās, pagaidām nav identificēts. Bet trešais, kurš pirms sprādziena pameta lidostu, vēl tiek meklēts. Mediji iepriekš ziņoja, ka viņa vārds ir Nadžims Lākrauī. Dienas gaitā arī izskanēja ziņas, ka viņš ticis aizturēts, bet vēlāk šī informācija atsaukta.

Beļģijas federālais prokurors Frederiks van Līvs norādīja, ka bēguļojošais uzbrucējs lidostā reģistrācijas zālē novietoja spēcīgāko bumbu, bet tā uzreiz neuzsprāga.

"Trešais aizdomās turētais, kurš attēlos redzams gaišā jakā un cepurē, joprojām tiek meklēts. Viņš [lidostā] atstāja lielu somu un devās prom pirms sprādzieniem. Viņa somā atradās lielākā bumba. Neilgi pēc sapieru ierašanās šī soma uzsprāga, jo sprāgstvielas bija ļoti nestabilas. Neviens cilvēks necieta," teica Līvs.

Divu vietā plānoti pieci sprādzieni

Flandrijas sabiedriskā televīzija "VRT" arī minējusi, ka vīriešus palīdzējis identificēt taksists, kurš viņus nogādājis lidostā.

Taksists arī izteicies, ka vīrieši bijuši neapmierināti, ka atsūtīts tik maza izmēra taksometrs un viņiem bijis jāatstāj divas somas.

Tajās, kā vēlāk atklāja policija, arī bija sprāgstvielas. Tas licis domāt, ka kopumā lidostā bija iecerēti vismaz pieci, nevis divi sprādzieni.

Likumsargi veikuši vairākus reidus nakts aizsegā un turpina pārmeklēt iespējamo teroraktu līdzzinātāju dzīvesvietas gan Briselē, gan tās tuvumā. Reidu laikā aizturēts vismaz viens iespējamais teroraktu plānošanas līdzzinātājs.

Otrdienas. 22.marta, vakarā arī atrastas pašdarinātas sprāgstvielas, ķīmiskas vielas un arī tā sauktās "Islāma valsts" jeb "Daīš" karogs. Tieši šī teroristiskā organizācija uzņēmusies atbildību par teroraktiem.

Tiek pieļauts, ka otrdien notikušie terorakti varēja būt vai nu atriebība par vienīgā izdzīvojušā pērnā gada novembra Parīzes teroraktu realizētāja Salaha Abdelslama arestēšanu, vai arī terorakti tika veikti steigā, viņa līdzgaitniekiem baidoties, ka Abdelslams ieslodzījumā varētu atklāt informāciju par viņiem, kas, iespējams, būtu ļāvis plānotos uzbrukumus laikus novērst.

Starp bojāgājušajiem un ievainotajiem - 40 valstu pilsoņi

Talkā Beļģijas specdienestiem teroraktu izmeklēšanā nākuši kolēģi no Francijas – tieši šīs abas valstis džihādisti pēdējā laikā izvēlējušies par saviem mērķiem un šķērsojuši abu valstu robežu, kas pašlaik arī strādā ārkārtas drošības režīmā. Beļģijā arī ieradies Francijas premjerministrs Manuels Valss, lai apliecinātu, ka šī sadarbība turpmāk tiks stiprināta.

"Pateicoties sadarbībai starp abām mūsu valstīm, tika atrasts un notverts Salahs Abdeslams. Šī sadarbība nākamajās dienās, nedēļās un mēnešos tiks vēl vairāk stiprināta, gan izmeklējot Parīzes, gan Briseles teroraktus. Tā ir ilgtermiņa stratēģija. Mēs arī esam stiprinājuši drošības pasākumus savā valstī, kas skar robežas un transporta infrastruktūru," teica Valss.

Ārkārtas drošības pasākumu dēļ ierastā pārvietošanās uz Beļģiju pašlaik ir apgrūtināta – trešdien slēgta lidosta un pie valsts robežām redzamas garas automašīnu rindas.

Jau ziņots, ka otrdien, 22.martā, no rīta neilgi pēc astoņiem Briseles lidostā teju vienlaicīgi nogranda divi sprādzieni, nogalinot vismaz 11 cilvēkus. Pēc aptuveni stundas vēl viens sprādziens nogranda Mālbēkas metro stacijā Briseles centrā, nogalinot vismaz 20 cilvēkus.

Bojā gājušo skaits Briseles teroraktos - sprādzienos lidostā un metro stacijā pilsētas centrā - pieaudzis līdz vismaz 31 cilvēkam, bet vēl vairāk nekā 250 ievainoti.

Starp teroraktos bojā gājušajiem un ievainotajiem ir aptuveni 40 valstu pilsoņi, paziņojis Beļģijas ārlietu ministrs Didjē Reinderss.

Starp viņiem Lielbritānijas, Kolumbijas, Ekvadoras, Francijas, Portugāles, ASV un Maroko pilsoņi. Ievainojumus guvuši arī trīs Eiropas Komisijas personāla darbinieki, kuru darba vieta atrodas pārsimts metrus no Mālbēkas metro stacijas.

Tas, ka cietuši tik daudzu tautību cilvēki, skaidrojams ar to, ka Briselē dzīvo daudz imigrantu, kā arī tajā bāzējas Eiropas Savienības galvenās institūcijas, kurās strādā darbinieki no 28 kopienas dalībvalstīm

Beļģijā pēc teroaktiem izsludinātas trīs dienu sēras.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti