Eiropa šodien

Ukrainā turpina ieviest nozīmīgas reformas; Brisele neapmierināta ar pārmaiņu ātrumu

Eiropa šodien

Melnkalnes parlaments balsos par divu prokremlisku deputātu tiesiskās imunitātes atņemšanu

Briselē vienojas atcelt ģeogrāfiskos ierobežojumus tiešsaistes servisu abonentiem

Briselē vienojas atcelt ģeogrāfiskos ierobežojumus tiešsaistes servisu abonentiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Jau tuvākajā laikā Eiropas Savienībā dzīvojošie tiešsaistes filmu un mūzikas servisu abonenti, ceļojot uz citām dalībvalstīm, varēs brīvi piekļūt mājās pasūtītajam saturam neatkarīgi no citviet uzliktiem ierobežojumiem. Tādu vienošanos šonedēļ panākuši sarunu vedēji no Eiropas Parlamenta (EP), Eiropas Komisijas un dalībvalstīm.

Ceļotāji labi zina situācijas, kad, aizbraucot uz kādu citu valsti, ierastajā mūzikas, kino, sporta vai spēļu tiešsaistes servisā parādās uzraksts „Šis saturs jūsu valstī nav pieejams”. Lai gan dzimtenē esat abonējis, piemēram, „Netflix” vai „Spotify” ar konkrētu satura piedāvājumu, var gadīties, ka citā valstī tam nevarēsiet piekļūt teritoriālu licencēšanas ierobežojumu dēļ. Eiropas Parlamentā jau vairākus gadus diskutē par iespējām atcelt satura bloķēšanu pēc atrašanās vietas jeb tā saukto ģeobloķēšanu.

„Mēs aizbraucam uz ārzemēm, gribam paklausīties vai paskatīties, ko raida BBC, bet mums pasaka, ka šis pakalpojums šajā reģionā nav pieejams. Šī ģeogrāfiskā bloķēšana ir ļoti negatīva lieta. Tam nav nekāda savienojuma ar vienoto tirgu. Un šī gada laikā ļoti intensīvi esam strādājuši, lai dotu ieteikumus Eiropas Komisijai. Mēs sagaidām pamatotus dokumentus, ar ko šīs nepilnības varētu likvidēt,” Latvijas Radio sacīja EP Iekšējā tirgus un patērētāju aizsardzības komitejas deputāte Inese Vaidere.

Šonedēļ parlamenta, Eiropas Komisijas un dalībvalstu pārstāvji panākuši neoficiālu vienošanos, ka abonētā interneta satura bloķēšana pēc lietotāja atrašanās vietas ir jāatceļ. Par digitālo vienoto tirgu atbildīgais Eiropas Komisijas viceprezidents Andruss Ansips to nosaucis par „svarīgu soli pretī barjeru nojaukšanai, kas kavē vienotā tirgus attīstību”.

Šī vienošanās attiecas tieši uz ceļotājiem un viņu abonēto saturu internetā, bet nebūs obligāta tiem, kas piedāvā bezmaksas saturu.

Un nerisinās arī problēmu, ka autortiesību dēļ vietējiem iedzīvotājiem dažās Eiropas Savienības valstīs nav pieejams citās valstīs radītais saturs.

Briselē panākto vienošanos pozitīvi vērtē arī Latvijas Patērētāju tiesību aizsardzības centrs. Tā pārstāve Sanita Gertmane pieļauj, ka līdzšinējie ierobežojumi visvairāk skāra iedzīvotājus valstīs ar kopīgu valodu, bet atšķirīgiem tiešsaistes servisu abonēšanas nosacījumiem. Taču tas ietekmē arī patērētājus Latvijā, tāpēc lēmums atcelt ģeobloķēšanu maksas servisiem ir apsveicams.

„Ja patērētājs ir samaksājis un pērk legālu saturu, tad tas ir tikai pozitīvi, ka viņš šo legālo saturu var izmantot gan savā mītnes valstī, gan brīvi pārvietojoties pa Eiropu. Tas droši vien veicinātu arī legāla digitālā satura iegādi. (..) Tā kā patērētājiem tā ir laba ziņa, un ilgtermiņā viņi noteikti būs ieguvēji,” secina Gertmane.

Panāktā vienošanās vēl formāli jāapstiprina Eiropas Parlamentam un Eiropas Savienības Padomei. Plānots, ka jaunais regulējums stāsies spēkā no 2018.gada. Visticamāk, tā popularitāti sekmēs arī drīzumā gaidāmā viesabonēšanas maksu atcelšana visā Eiropas Savienībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti