Valstu līderi optimistiski par tālāko Eiropas Savienības darbu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Šonedēļ Briselē beidzot uzsāktas gan oficiālās sarunas par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības (ES), gan novērsts terora akts Centrālajā stacijā. Abi šie notikumi iezīmē visai saspīlētu drošības jautājumu fonu Eiropas valstu līderu sanāksmei, bet līderi ir noskaņoti optimistiski par kopīgu risinājumu meklēšanu. 

Eiropadomē gaisotne nav saspīlēta – par to liecina sanākušo valsts līderu noskaņojums. Šī Eiropadome notiek mazliet atšķirīgā noskaņā un politiskajā kontekstā nekā vēl pirms pāris mēnešiem. Tagad eiroskeptiskie spēki un partijas Eiropā piedzīvojušas vairākus nopietnus zaudējumus un šeit ES pamazām atgriežas optimisms. Viens no optimisma iemesliem ir proeiropeiskais Francijas jaunais prezidents Emanuels Makrons, kam šī ir pirmā eiropadome. 

Tomēr šī optimisma atgriešanās – ka ES ir risinājums un nevis problēma – nozīmē, ka ES arī ir jāpiedāvā efektīvi risinājumi. 22.jūnija Eiropadomes dienas kārtībā ir vairākas smagas tēmas: aizsardzība, drošība un cīņa ar terorismu un nekontrolēta globalizācija – kā aizsargāt ES ekonomiku, nekļūstot protekcionistiskiem.

Tieši aizsardzības jomā plānots, ka tiks sperts liels solis uz priekšu, dodot zaļo gaismu pastāvībai sadarbībai aizsardzības jomā. Bet tādai, kas nekonkurē ar NATO. Tādai, kas ir iekļaujoša, ko grib Vācija un kas svarīgi arī Latvijai, un tāda, kas ir ambicioza – to grib Francija. 

"Man ir gandarījums, ka šobrīd jau pieteiktā sarunu tēma vairs nenozīmē drošības dublēšanos no ES puses, bet nu jau ir kā papildinošais elements. Protams, mums ir interesanta arī iecere par speciāla fonda dibināšanu, kurā drošības jautājumos varētu pētniecība, zinātne attīstīties tieši sadarbībā ar drošības spēkiem," pirms sanāksmes sākuma norādīja premjerministrs Māris Kučinskis (Zaļo un Zemnieku savienība). 

22.jūnija sanāksmē tiks pieminēts arī "Brexit". Valstu vadītāji vēlāk vakarā uzklausīs Terēzu Meju, un sagaidāms, ka viņa pateiks, ko briti pēc "Brexit" gatavai piedāvāt tiem ES pilsoņiem, kas dzīvo un strādā Lielbritānijā. Vēlāk – jau bez Mejas – līderi spriedīs, kā izvēlēties valsti, uz kuru no Londonas pārvietot Eiropas Zāļu aģentūru un banku uzraugus

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti