Eksperti sola spraigu laiku gan pašiem komisāra kandidātiem, gan deputātiem. Latvijas izvirzītais komisāra kandidāts Valdis Dombrovskis deputātu priekšā stāsies noklausīšanās maratona priekšpēdējā dienā, 6. oktobrī. To video tiešraidē varēs vērot portālā lsm.lv.
EP ēkā Briselē deputātu jautājumu dzirnas izdzīvos visu 27 ES valstu nominētie komisāri, kuriem jau ir iedalīti atbildības portfeļi, taču tos oficiāli varēs iegūt tikai pēc tam, kad savu apstiprinājumu būs sniedzis EP. No šā procesa pasargāts būs vienīgi Eiropas Komisijas prezidents, Luksemburgas pārstāvis Žans Klods Junkers. Pirmdien iztaujās četrus komisārus – Cecīliju Malmstrēmu no Zviedrijas, Karmenu Vellu no Maltas, Nevenu Mimicu no Horvātijas un Ginteru Etingeru no Vācijas.
EP noklausīšanās ilgs trīs stundas bez pārtraukuma, kuras laikā komisāra kandidātam būs liegts izmantot telefonu vai kontaktēties ar asistentiem, kandidātam drīkstēs uzdot 45 jautājumus gan par specifisko portfeli, gan par viņa iepriekšējiem lēmumiem.
Process būs publisks. Zālē varēs būt gan deputāti, gan žurnālisti, un šo procesu pārraidīs arī tiešraidē internetā.
Taču vēl pirms tam visiem kandidātiem ir bijis jāatbild uz virkni rakstisko jautājumu – komisāriem tie bijuši pieci, viceprezidentiem seši.
Latvijas izvirzītais komisārs Dombrovskis ir starp septiņiem EK viceprezidentiem, kuriem noklausīšanās process solās būt grūtāks, to apstiprina arī EP runas vīrs Džaume Duks. „Acīmredzama atšķirība ir tā, ka vairuma viceprezidentu atbildība skars vairākas jomas, līdz ar to viņiem būs jābūt ekspertiem par vairākiem jautājumiem, tāpēc šoreiz patiešām process ir sarežģītāks. Tajā pašā laikā mēs nolēmām pieturēties pie līdzšinējās kartības, proti, ka iztaujātāji būs atbildīgo komiteju deputāti," skaidroja Duks.
Jau vēstīts, ka Dombrovska atbildības joma būs „Eiro un sociālais dialogs”. Sarunā ar Latvijas Radio viņš atzīst, ka noklausīšanās būs arī politiska cīņa. "Ir skaidrs, ka ir jārēķinās ar tādu kā ideoloģisko cīņu. Arī starp EP grupām atšķiras viedokļi gan par to, kā vērtēt līdzšinējo darbu ekonomiskās krīzes pārvarēšanā, gan par to, kas ir būtiskākie nākotnes uzdevumi. Bet portfelis, kas man būtu jāvada ir vērsts uz to, lai šīs sociālās un ekonomiskās politikas koordinētu un ciešāk sasaistītu kopā," norāda Dombrovski.
Eiropas mediji jau sāk izvērtēt, kuri no komisāriem varētu izrādīties vājākie gan zināšanu, gan pašmāju notikumu, gan iepriekšēju neuzmanīgu izteikumu dēļ. Patlaban mediji min piecus – Alenku Bratušeku no Slovēnijas, Džonatanu Hillu no Lielbritānijas, Migelu Ariassu Kanjeti no Spānijas, Tiboru Navračiču no Ungārijas un jau pieminēto Vellu.
Pēdējā laikā visskaļāk izskan spāņa Kanjetes vārds, kuram paredzēts klimata un enerģētikas komisāra postenis. Viņš ir bijušais lauksaimniecības un vides ministrs, kuram paralēli pieder būtiskas daļas naftas kompānijās. Daudzi uzskata, ka tas ir acīmredzams interešu konflikts, lai gan Kanjete ir solījis savas daļa pārdot. Turklāt komisāra kandidāts nonācis uzmanības lokā par neuzmanīgiem izteikumiem. Savulaik Televīzijas debatēs Kanjete paudis, ka nevar diskutēt ar sievieti, jo katra intelektuālā pārākuma izpausme tikšot uztverta kā dzimuma diskriminācija.
Uzreiz pēc kandidāta izvaicāšanas 24 stundu laikā deputātiem ir jāpieņem lēmums un jānosūta savs atzinums prezidentu konferencei, kas ir EP un lielāko politisko grupu prezidenti.
EP 22. oktobrī balsos par visu EK sastāvu kopumā, nevis par atsevišķiem kandidātiem.