Briselē diskusijas par tiesiskumu Polijā un Ungārijā bez būtiskiem rezultātiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Bez taustāmiem rezultātiem Briseles varas gaiteņos turpinās diskusijas par tiesiskumu Polijā un Ungārijā. Pēc ilgāka pārtraukuma otrdien, 22. septembrī, bloka valstu ministri vēlreiz apsprieda pašreizējo situāciju. Tomēr Varšavas un Budapeštas amatpersonas apgalvo, ka viņu valstī ar demokrātiju viss ir kārtībā. Šis divas valstis arī visskaļāk iebilst pret mēģinājumiem izveidot jaunu mehānismu, kas par tiesiskuma pārkāpumiem varētu liegt pieeju Eiropas fondiem.

Briselē diskusijas par tiesiskumu Polijā un Ungārijā bez būtiskiem rezultātiem
00:00 / 04:21
Lejuplādēt
Par demokrātiju un tiesiskumu Polijā un Ungārijā tiek runāts jau gadiem. Pagaidām visefektīvākais līdzeklis ir bijusi vēršanās Eiropas Savienības (ES) Tiesā. Šādi Eiropas Komisijai (EK) izdevās apturēt daļu no plaši kritizētajām Polijas tiesu sistēmas reformām. Savukārt politiskās diskusijas līdz šim nekādu būtisku pienesumu nav devušas.

 

EK priekšsēdētājas vietniece vērtību jautājumos Vera Jourova solīja, ka komisija izmantos visus tās rīcībā esošos rīkus, lai turpinātu izdarīt spiedienu uz Poliju un Ungāriju.

Abu valstu valdošie spēki skaļi iebilst, saucot to par Briseles iejaukšanos viņu iekšējās lietās. Šo argumentu Eiropas Parlamenta debatēs nesen atkārtoja no Polijas ievēlētais Rišards Legutko.

"Šī tiesiskuma politika nav nekas cits kā brutāla vairākuma vara. Tradicionālais vairākums vēlas apspiest jebkādu pretošanās formu. Neatveriet durvis, lai radītu jaunus rīkus vairākuma tirānijai! Eiropas iestādes jau tagad vēlas atslēgt demokrātiski ievēlētus dalībvalstu varas orgānus. Tās veicina iekšējos konfliktus, uzkurinot vienu pusi pret otru. Tā nav jūsu darīšana! Jums ar to nav jānodarbojas!" uzsvēra Legutko.

Deputāts Legutko iebilda pret ieceri radīt jaunu mehānismu tiesiskuma nodrošināšanai. Tā kā sarunas nedod vēlamo rezultātu, daudzi politiskie spēki Eiropā vēlas, lai valstīm, kur nav neatkarīgu tiesu vai pastāv citas nopietnas problēmas ar tiesiskumu un demokrātiju, tiktu ierobežota pieeja Eiropas fondiem.

Idejas piekritēju vidū ir Somijas Eiropas lietu ministre Titi Tupurainena.

"Pilnvērtīga un spēcīga tiesiskuma mehānisma izveide bija būtisks priekšnosacījums tam, lai mūsu premjerministre varētu piekrist parakstīt vienošanos par atjaunošanās paketi, ko jūlijā panāca mūsu līderi. To nedrīkst nekādi "atšķaidīt". Tā ir viena no Somijas valdības galvenajām prioritātēm," atzīmēja Tupurainena.

Somija ir viena no valstīm, kas ES budžetā iemaksā vairāk, nekā no tā saņem. Daudzās valstīs sabiedrībā un politiķu vidū

parādās arvien lielāka neapmierinātība ar to, ka Centrāleiropas un Austrumeiropas valstis vēlas saņemt naudu no Eiropas, bet nevēlas ievērot kopīgos spēles noteikumus.

Runa ir ne tikai par tiesu neatkarību, bet arī par brīviem medijiem, netraucētu nevalstisko organizāciju darbu un efektīvu cīņu ar korupciju.

Pieeja Eiropas fondiem varētu tikt liegta, balstoties uz EK, Eiropas Parlamenta un ES Padomes kopējo atzinumu. Šādu modeli, ko izstrādāja "Renew Europe" grupas deputāts no Slovākijas Mihals Šimečka, otrdien apstiprināja atbildīgā parlamenta komiteja.

"Tā ir šī priekšlikuma būtība. Mēs uzskatām, ka autoritāro tendenču pastiprināšanās Eiropas Savienībā ir būtisks un eksistenciāls drauds mūsu nākotnei, pret ko jāvēršas sistēmiski un secīgi," teica Šimečka.

Eiroparlamentārietis Šimečka sacīja, ka pašlaik cīņa par tiesiskuma ievērošanu ir pārāk sadrumstalota. Pastāv dažādi rīki un izvērtējumi, bet tiem trūkst praktisku soda mēru.

"Ja no paša sākuma netiek atrunāts, kāds būs sods par pārkāpumiem, tad šis dokuments kļūst tikai par tukšu papīru, ko dalībvalstis var ignorēt. Tādēļ mēs mēģinām to atrisināt un skaidri, juridiski saistoši uzrakstīt, ka gadījumā, kad tiek konstatētas problēmas, gandrīz vai automātiski tiek piemērotas tādas vai citādas sankcijas," skaidroja Šimečka.

Vairākas Eiropas Parlamenta grupas uzstājušas, ka bez tiesiskuma ievērošanas sasaites ar pieeju Eiropas fondiem viņi nebalsos par daudzgadu budžetu. Turpretī Ungārija un Polija sola bloķēt ekonomikas atlabšanas fonda izveidi, kamēr nepanāks pretējo.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti