Šajā gadā Grieķijas policija par neatļautu ierašanos valstī vai neatļautu uzturēšanos tajā ir arestējusi aptuveni 160 000 ieceļotāju, kas, ir aptuveni piecas reizes lielāks skaits nekā pagājušā gada pirmajā pusē. Lielākā daļa šo bēgļu, kas ieceļo galvenokārt no Turcijas un Ziemeļāfrikas, patvērumu ir raduši Grieķijas austrumu salās.
Galvenokārt tāpēc, ka bēgļu pārvadātāji šos cilvēkus vienkārši pamet likteņa varā Grieķijas salu tuvumā. ANO bēgļu lietu aģentūra norāda, ka gandrīz visi jaunie bēgļi meklē patvērumu no karadarbības Sīrijā, Irākā un Afganistānā, aicinot Grieķijas vadību darīt visu iespējamos, lai iegūtu kontroli pār totālo haosu, kas valda tās Vidusjūras salās.
Atēnu varas iestādes atzīst, ka tās uz pieaugošo bēgļu problēmu nav savlaicīgi reaģējušas un tagad to faktiski vairs nevar kontrolēt, turklāt, tam trūkst arī naudas. Līdz ar to, pēc Grieķijas premjerministra Alekša Cipra vārdiem, jau tā ekonomisko grūtību nomāktā valsts ir saskārusies ar vēl vienu krīzi krīzē.
Tā, piemēram, Kosas salā pašlaik patvērumu ir raduši aptuveni 7000 patvēruma meklētāju. Vairums no viņiem izmitinājušies apmetnēs, kas izveidotas gan ceļmalās, gan tūristu iecienītajās pludmalēs. Vietējās varas iestādes ir atvēlējušas vietējo sporta zāli un vecu futbola laukumu, lai imigrācijas dienesta virsnieki varētu bēgļus intervēt un izsniegt viņiem nepieciešamos dokumentus, kas ļautu uzturēties valstī turpmākos sešus mēnešus. Lai arī šie virsnieki bija ieradušies salā jau pirmdien, līdz vakardienas vakaram intervēt izdevies vien 750 cilvēkus.
Taču šis process otrdien tika pārtraukts pēc tam, kad imigranti centās iekļūt minētajā stadionā, pieprasot ātrāku reģistrāciju un dokumentu saņemšanu. Policija, cenšoties novērst drūzmēšanos no ieejas, atbildēja ar gumijas stekiem un ugunsdzēšamajiem aparātiem. Šāda situācija ir aktualizējusi runas par policijas rīcības adekvātumu, jo vēl pirmdien no darba tika atstādināts kāds policists, kurš pret vienu no bēgļiem esot pārkāpis savas pilnvaras.
Kosas mērs ir aicinājis sniegt salai nekavējošu palīdzību, jo gadījumā, ja situācija izies ārpus kontroles, draudot asinspirts. Reaģējot uz pieaugošo spriedzi, policijas vadība ir nosūtījusi uz Kosas salu papildus divas speciālo uzdevumu vienības, savukārt uz tuvumā esošajām Lesvosas un Samosas salām, kurās arī izmitinājušies imigranti, nosūtīti vēl 250 policijas virsnieku. Savukārt ES ir solījusi piešķirt 2,4 miljardu eiro lielu palīdzību bēgļu krīzes pārvarēšanai, un sagaidāms, ka Grieķija no šīs summas varētu saņemt aptuveni 473 miljonus eiro.