Dienas ziņas

«Sporto visa klase» sāk sezonu

Dienas ziņas

Rēzeknē nojauc ilggadējus graustus

«Brexit» sarunu progress un panika

«Brexit» vienošanos varētu panākt līdz  21. novembrim

Lielbritānija un Īrijas amatpersonas paziņojušas, ka “Brexit” vienošanos varētu panākt līdz 21. novembrim. Ar šādu ārkārtīgi optimistisku paziņojumu nācis klajā “Brexit” sarunu vadītājs no britu puses Dominiks Rābs.  Tomēr vēl joprojām nav skaidrs, kā atrisināt strīdīgos tirdzniecības jautājumus un Īrijas un Ziemeļīrijas robežproblēmu. 

“Pilnīgi iespējams, ka līdz šim datumam mēs varēsim panākt progresu - pietiekamu progresu. Patlaban ir divi galvenie neatrisinātie jautājumi. Un tie ir ļoti sarežģīti. Viens no tiem ir savstarpējā tirdzniecība pēc “Brexit”, bet otrs -  Ziemeļīrijas robeža. Tomēr tos ir iespējams atrisināt, ja  velta pietiekamu uzmanību,” skaidroja Lielbritānijas ārlietu ministrs Džeremijs Hants.

21. novembri kā iespējamo vienošanās panākšanas laiku pēc tikšanās ar savu Francijas kolēģi minēja arī Īrijas ārlietu ministrs Simons Kovenijs. Tomēr viņš uzsvēra, ka sarunu gaitā nepieciešams ievērot visas iepriekš panāktās vienošanās, tostarp Īrijas jautājumā.

Bet Dominika Rāba paziņojums pārsteidza daudzus, pat viņa kolēģus britu valdībā. Tiesa gan 3 stundas vēlāk viņš sāka atkāpties, sakot – tas ir tikai datums, kad viņš varētu ziņot britu parlamentam par progresu sarunās.

Arī Briselē pagaidām nav devusi nekādu apstiprinājumu kādam īpašam progresam sarunās.

Ceturtdien, 1.novembrī, ir gan parādījusies neoficiāla informācija, ka Briselei un Londonai ir izdevies vienoties par to, kā britu bankām un citām finanšu institūcijām būs pieejams ES tirgus pēc izstāšanās. Šis britiem ir ļoti svarīgs jautājums. Šo “baumu” rezultātā pat mārciņas vērtība pret dolāru ir pieaugusi.

Bet svinībām vēl nav pamata – grūtais jautājums par Ziemeļīrijas robežu nav pavirzījies daudz uz priekšu. Dominika Rāba priekšgājējs amatā Deivids Deiviss uzskata, ka šie izteikumi tikai liecinot par panikas pieaugumu britu valdībā, ko veicinājis arī uzņēmēju un banku spiediens – kas ļoti baidās no “Brexit” bez vienošanās.

“Tās ir bailes no vienošanās nepanākšanas. Mums nav bijusi iespēja par to daudz runāt – bet tās, manuprāt, ir iracionālas bailes, ka nebūs līguma vai būs jādzīvo pēc Pasaules Tirdzniecības organizācijas noteikumiem. Bailes uzvarēs un tāpēc mums būs vienošanās. Iespējams, ka divos piegājienos – vispirms ar Briseli, bet kas izgāžas Vestminsterā, un tad iet otro apli,” ” sacīja Deivids Deiviss.

Spriedzi “Brexit” tēmai piešķir arī uzsāktā izmeklēšana, ka kampaņā par izstāšanos no ES, ir izmantota nauda no neatļautiem avotiem – apmēram 8 miljoni mārciņu tikuši saņemti no britu apdrošināšanas magnāta Ārona Banksa un ar viņu saistītām firmām. Viņš ir viens no lielākajiem ziedotājiem politiķiem un tuvs Nidžela Farāža draugs.

 KONTEKSTS:

Eiropas Savienības dalībvalstu līderiem oktobrī Beļģijas galvaspilsētā Briselē neizdevās panākt progresu jautājumā par Lielbritānijas izstāšanos no bloka. Tika nolemts arī nerīkot novembrī plānoto īpašo “Brexit” samitu. Taču parādījusies ideja "Brexit" strupceļu risināt ar garāku pārejas periodu. Šobrīd plānots, ka tas ilgs nepilnus 2 gadus – no 29.marta līdz 2020.gada 31.decembrim. Šajā laikā briti būs Eiropas kopējā tirgū, muitas savienībā, iemaksā ES budžetā, bet lēmumu pieņemšanā pēc 29.marta vairs nepiedalās.

2016.gada jūnijā 52% iedzīvotāju referendumā nobalsoja par Apvienotās Karalistes izstāšanos no Eiropas Savienības (ES). Valdība oficiālo pieteikumu par aiziešanu no ES iesniedza 2017.gada martā, bet Lielbritānijas izstāšanās sarunas no ES sākās 2017.gada jūnijā. Lielbritānijas izstāšanās no ES plānota 2019.gada 29.martā. Pēc tam ir paredzēts gandrīz divus gadus garš pārejas posms.

Eiropas Komisija jūlija otrajā pusē aicināja dalībvalstis un uzņēmējus gatavoties gadījumam, ja Lielbritānijas izstāšanās no ES jeb "Brexit" notiks bez vienošanās starp Londonu un Briseli. Joprojām nav pārliecības, ka līdz "Brexit" datumam stāsies spēkā ratificētā vienošanās par Lielbritānijas izstāšanos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti