«Brexit» sarunvedis vizītē Latvijā: Šobrīd vienošanās ir britu rokās

Latvijā ieradies Eiropas galvenais “Brexit” sarunvedējs Mišels Barnjē, lai informētu, cik tālu ir sarunas ar Lielbritāniju par izstāšanos no Eiropas Savienības (ES). Viņš arī uzklausīja Latvijas bažas un vēlmes. Patlaban procesā ir iestājusies pauze, jo Lielbritānijā izraudzīsies jauno premjerministru. Kā norāda “Brexit” sarunvedis – viss šobrīd ir britu rokās, taču Brisele līdzšinējos plānos neko nemainīs.

Vizītes rītu Latvijā Eiropas galvenais “Brexit” sarunvedējs Mišels Barnjē sāka ar Aizsardzības ministrijas apmeklējumu. Kā militāri spēcīgās valsts – Lielbritānijas – aiziešana no Eiropas Savienības ietekmēs gan Eiropas, gan Latvijas drošību, bija viens no jautājumiem, ko viesis pārrunāja ar aizsardzības ministru Arti Pabriku (“Attīstībai/Par!”).

“Protams, ka potenciāli, aizejot vienai no lielākajām un militāri spēcīgākajām Eiropas Savienības dalībvalstī, šis ir leģitīms jautājums. Tajā pašā laikā mēs redzam, ka Lielbritānija ir ļoti ieinteresēta sadarboties ar Eiropas Savienības dalībvalstīm drošības, aizsardzības jautājumos. Un viens no galvenajiem pīlāriem Mišela Barnjē programmā par to, ko darīt pēc tam, kad šī šķiršanās ir notikusi, ir drošība, ārpolitika. Un blakus tam arī iekšējā drošība, policija un robeža,” norādīja Pabriks.

Barnjē apmeklēja arī Saeimu un tikās ar Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras un pilsoniskās sabiedrības pārstāvjiem, uzņēmējiem, bet pēcpusdienā “Brexit” aktualitātes pārrunāja ar premjerministru Krišjāni Kariņu (“Jaunā Vienotība”). Abi politiķi atzina, ka gan Eiropas Savienības gan Latvijas interesēs ir panākt, ka Lielbritānija atbalsta izstāšanās līgumu, kādu ar Briseli slēdza premjerministre Terēza Meja, taču ko vairākkārt ir noraidījis britu parlaments.

“Situācija, kad nav vienošanās, nekad nav bijusi un nebūs Eiropas Savienības izvēle. Mēs un es personiski esmu strādājis, lai tā būtu. Taču, ja vienošanās nesanāks, tā būs tikai un vienīgi Apvienotās Karalistes izvēle,” sacīja Barnjē.

Premjerministrs Kariņš sarunā ar Barnjē uzsvēra galvenās Latvijas bažas, britiem aizejot no savienības: drošība, ekonomiskā sadarbība un Apvienotajā Karalistē dzīvojošo Latvijas pilsoņu tiesības.

“Ir skaidrs – ja mēs panākam vienošanos ar līgumu, tad tas viss ir atrunāts, gan Latvijas pilsoņu tiesības Lielbritānijā, gan Lielbritānijas pilsoņu tiesības Latvijā. Ja, Dievs nedod, Lielbritānijas valdība un parlaments izvēlas cieto jeb bezvienošanās “Brexit”, tad no Latvijas puses esam pieņēmušo visus likumus, lai pasargātu britu pilsoņu tiesības. Un ceram un pieņemam, ka tas pats attiektos arī uz Latvijas pilsoņiem Lielbritānijā,” sacīja Kariņš.

Kā jaunais termiņš, kad Lielbritānija varētu aiziet no Eiropas Savienības, tagad ir noteikts 31. oktobris. Taču šobrīd sarunās ir iestājusies pauze, jo Lielbritānija nākamnedēļ izraudzīsies jauno premjerministru, uz kura vietu pretendē bijušais Londonas mērs un ārlietu ministrs Boriss Džonsons un tagadējais ārlietu ministrs Džeremijs Hants.

Hants vēlētos vēl sarunas ar Eiropas Savienību, bet Džonsons ir par radikālāku izstāšanos. Barnjē atzina, ka tūdaļ pēc premjera apstiprināšanas Briselē atsāksies “Brexit” sarunas ar cerību panākt lūzumu, tomēr Eiropas Savienība neko līdzšinējā tekstā nemainīs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti