«Brexit» sarunas varētu atsākt tuvāko nedēļu laikā

Eiropas Komisijas pārstāvji pauduši gatavību tuvāko nedēļu laikā atsākt sarunas par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības (ES). Tomēr Brisele atkārtoti uzsver, ka nemainīs jau panākto "Brexit" vienošanos.

Komisijas pārstāve norādīja, ka amatpersonas ir gatavas sarunām klātienē vai pa tālruni, ja Lielbritānijas vēlas plašāk izskaidrot savu nostāju. Viņa uzsvēra, ka izstāšanās bez līguma nav labākais notikumu attīstības scenārijs, tomēr jau panāktās vienošanās noteikumi netiks mainīti.

Satraukumu par pašreizējo situāciju vakar pauda arī Īrijas premjerministrs Leo Varadkars. Arī viņš aicināja atsākt sarunas, jo diskusijas būšot nepieciešamas visos "Brexit" īstenošanas variantos. Ja briti pametīs bloku bez vienošanās 31. oktobrī, būs jāsāk sarunas par tālākām savstarpējām attiecībām. Ja izdosies panākt "Brexit" vienošanos, būs jāsāk vairākus gadus ilgās sarunās par jaunu brīvās tirdzniecības līgumu un citiem noteikumiem, kas regulēs sadarbību ekonomikā un drošības politikā.

KONTEKSTS:

Bažas par "Brexit" bez vienošanās pieauga pēc tam, kad Boriss Džonsons premjera amatā nomainīja Terēzu Meju, kura atkāpās 7. jūnijā. Par aiziešanu no amata Meja paziņoja, kad viņas panāktā vienošanās par izstāšanos no Eiropas Savienības tika trīsreiz noraidīta parlamentā un arī sarunas ar opozīcijā esošajiem leiboristiem nenesa gaidīto kompromisu.  

Džonsons vērtēts visai pretrunīgi, tostarp Konservatīvās partijas vadošo politiķu vidū, galvenokārt tāpēc, ka aktīvi uzstāj uz Lielbritānijas izstāšanos no ES līdz 31. oktobrim, pieļaujot arī bezvienošanās scenāriju.

2016. gadā Lielbritānijā referendumā 52% britu nobalsoja par valsts izstāšanos no ES. Kopš tā laika tika strādāts pie Lielbritānijas un ES vienošanās par izstāšanās procesu. Savu piekrišanu tam deva ES valstis, taču piedāvāto vienošanos trīs reizes noraidīja britu parlaments. Lielbritānijai bija jāizstājas no ES 2019. gada 29. martā, taču aprīļa vidū Meja un pārējo ES valstu līderi vienojās par iespēju atlikt "Brexit" līdz 31. oktobrim. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti