«Brexit»: Latvijas uzņēmumiem Lielbritānijas eksporta tirgus nākotne neskaidra

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Par spīti tam, ka pēc dažām nedēļām beigsies pārejas periods Apvienotās Karalistes izstāšanās ceļā no Eiropas Savienības (ES), vēl nav panākta vienošanās par skaidriem spēles noteikumiem. Tas tiešā veidā skar uzņēmumus, kuriem Lielbritānija ir svarīgs eksporta tirgus. Uzņēmumi, kuriem šī zeme ir nozīmīgs eksporta partneris atzina, ka nezināmo vēl ir daudz, bet uzņēmējdarbībā tā ir ikdiena. 

Lielbritānija šobrīd ir viens no lielākajiem uzņēmuma “Orkla Latvija” eksporta tirgiem, un tas veido apmēram 26% no eksporta apgrozījuma. Uzņēmuma komunikācijas direktore Lineta Mikša norādīja, ka līdz ar Lielbritānijas izstāšanos no ES būs jāsakaras ar sarežģītāku muitas procedūru un tas radīs papildus izmaksas gan klientiem, gan uzņēmumam, kā arī nedaudz paaugstināsies produkta cena konkrētā tirgū. 

Tas nākamā gada pirmajā pusgadā varētu atspoguļoties nelielā pārdošanas apjoma kritumā, bet otrajā pusgadā uzņēmums jau prognozē nelielu izaugsmi.

“Pirmkārt, mēs maksāsim par muitas brokeru pakalpojumiem, un mēs prognozējam, ka tie būs 60 tūkstoši eiro gadā, ko mēs papildus maksāsim par deklarāciju noformēšanu. Mums tas noteikti liks pārdomāt sortimentu, ko mēs eksportējam,” sacīja Mikše. 

Uzņēmuma pārstāve skaidroja, ka ir paredzamas vēl papildu izmaksas: “Lielbritānija mums ir etniskais tirgus, jo tur ir ļoti daudz latviešu, un mēs eksportējam gandrīz visu mūsu sortimentu, un tās ir vairāk nekā 1800 produktu vienības. Ja būs prasība norādīt arī izplatītāju produktu marķējumā, tad arī tas mums radīs papildu izmaksas produktu iepakojumu aplīmēšanai.”

Šī prasība vēl nav oficiāli pieņemta, līdz ar to “Orkla Latvija” šādas izmaksas 2021. gadā nav plānojusi, bet atstāj kā potenciālu iespēju. 

Arī finiera un tā produktu ražotājam “Latvijas finieris” Lielbritānija ir viens no pieciem lielākajiem eksporta tirgiem. Uzņēmuma valdes loceklis Mārtiņš Lācis minēja, ka “Latvijas finieris” Lielbritānijas tirgū strādā jau 30 gadus un tur izveidojies stabils klientu loks, jo Lielbritānijā bērzu saplāksni neražo, līdz ar to viņi to ir spiesti importēt. 

Lācis norādīja uz papildu muitas izmaksām, bet uzņēmums tam esot gatavs: “Tā kā mēs pārdodam savu produkciju praktiski visos kontinentos, tad šis mums kā uzņēmumam nekas jauns nav. Vienkārši nāk klāt vēl viena jauna valsts. Un arī no loģistikas punkta skatoties, tā kā mēs piegādājam cauri ostām, tad ostas ir daudz gatavākas sadarboties ar ES šajos muitas jautājumos un tām ir lielāka kapacitāte, nekā tas būtu piegādēm ar auto transportu.”

Loģistikas uzņēmuma “Sonora” valdes priekšsēdētājs Jānis Mozga skaidroja, ka tas ir nedaudz dīvaini, ka

Lielbritānijas un ES vienošanās ir ievilkusies un uzņēmējiem nav skaidri spēles noteikumi, līdz ar to pirmajos nākamā gada mēnešos var radīsies sarežģījumi. 

“Kādas būs nodevas un kāda būs gala vienošanās, cik būs konkurētspējīga Eiropas Savienības produkcija. Protams, ka segmenti, ko ražo ES un eksportē uz Lielbritāniju, to plūsma netiks pārtraukta. Ļoti būtiski, ar ko ir jārēķinās Latvijas eksportētājiem, ka

“Brexit” visdrīzāk palielinās transportēšanas un loģistikas izmaksas un tas sadārdzinās preci piegādes valstī,” bažas pauda Mozga.

Savukārt tehnoloģiju jaunuzņēmumam “Giraffe 360” Lielbritānija ir teju kā mājas tirgus, jo 70% no klientiem ir bāzēti tieši šajā valstī. Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Mikus Opelts norādīja, ka nezināmais saistībā ar “Brexit” nesatrauc, jo uzņēmējdarbībā tā ir ikdiena. Arī Covid-19 krīze visus pārsteidza nesagatavotus.

Opelts sacīja: “Mēs vienmēr gribam lielāku skaidrību un, jo skaidrāki spēlēs noteikumi, jo vieglāk ir plānot un operēt, bet, no otras puses, pasaule ļoti ātri mainās. Mēs, protams, gribējām lielāku skaidrību par “Brexit”, bet tas ir, kā tas ir, un mēs operēsim ar to, kas būs pieejams. Nav arī tur ko iebāzt galvu smiltīs un pārdzīvot.”

Gatavību pieņemt spēlēs noteikumus pauž vairāki uzņēmēji, kuriem Lielbritānija ir svarīgs eksporta tirgus, sakot, ka uzņēmējdarbībā nereti ir daudz neskaidrību, līdz ar to nākas prognozēt un pielāgoties situācijai.

KONTEKSTS:

Lielbritānija 2020. gada 31. janvārī formāli atstāja ES, taču līdz gada beigām spēkā ir pārejas periods, kura laikā uz britiem joprojām attiecas visi ES noteikumi.

ES un Lielbritānijas tirdzniecības vienošanās būtu jānoslēdz līdz 2020. gada beigām. Ja tas neizdosies, tad abas puses sāks tirgoties uz Pasaules Tirdzniecības organizācijas noteikumiem, kas paredz vērā ņemamas muitas nodevas daudzām precēm un citus tirdzniecības šķēršļus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti