Panorāma

Latvijas Nacionālā bibliotēka svin 100!

Panorāma

"Instrumenti" Daugavas stadionā

Tautieši piesakās rezidenta statusam

«Brexit» gaidās tautieši Lielbritānijā piesakās rezidenta statusam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Tūkstošiem cilvēku vairāk nekā 30 Lielbritānijas pilsētās sestdien piedalījās protesta akcijās pret premjera Borisa Džonsona lēmumu apturēt parlamenta darbību, lai mazinātu tā iespējas ietekmēt “Brexit” gaitu. Gatavojoties dzīvei pēc “Brexit”, lai kā tas nenotiktu – ar līgumu vai bez -, šonedēļ britu valdība paziņoja par trīs miljonu mārciņu piešķiršanu nevalstiskajām organizācijām, lai tās palīdzētu valstī dzīvojošajiem Eiropas Savienības pilsoņiem iegūt jauno rezidenta statusu.

Inese Asermane ir viena no britu Iekšlietu ministrijas īpaši apmācītajiem eiropiešu rezidenta statusa atbalsta konsultantiem - viņa palīdz kārtot jauno statusu, arī dodoties pie eiropiešiem uz mājām. Savukārt Lasenbergu ģimene ir visai kupla, jaunajam statusam nepieciešams reģistrēt arī bērnus, kuri ne vienmēr vēlas mierīgi sēdēt vai fotografēties. 

Māmiņām, kuras dzīvo mājās ar bērniem, bieži vien britu datubāzēs nepietiek informācijas, tādēļ nākas meklēt vecas vēstules, lai pierādītu Anglijā nodzīvoto laiku. Pilna laika māmiņa Madara Lasenberga saka, ka visi dokumenti, bankas papīri, bērnu pabalstu dati vienmēr tiek glabāti, jo nekad nezini, kad tie būs nepieciešami. "Tāpēc ieteikums ir tos labāk glabāt, nekā mest miskastē," viņa piebilst.

Tiem, kuri visu laiku strādājuši, datubāzēs parasti informācijas pietiek, un pieteikšanās ir pavisam ātra.

"Šoreiz mums bija ļoti ātri, ir arī gadījumi tādi, kad sanāk pie ģimenes viesoties stundu vai divas, jo nākas pierādīt esamību Anglijā līdz pat pieciem gadiem," paskaidroja konsultante Asermane. "Tad cilvēki ņem ārā no atvilktnītēm, no kastītēm visus savus dokumentus un meklē vēstulītes, ko varam ievietot datubāzēs kā pierādījumu iztrūkstošam gadam."

Pieteikšanās notiek, izmantojot viedtālruni, ir jāfotografē pašam sevi, jāfotografē un jāskenē pase vai personas apliecība, jāatbild uz dažādiem jautājumiem.  

"Es biju domājusi, ka tas process būs daudz sarežģītāks, bet īstenībā bija ātri un viegli," atzīst māmiņa Lasenberga. "Varēju mēģināt pati, bet paprasīju cilvēkam palīdzību, jo biju pārliecināta, ka tad viss būs izdarīts pareizi, ka nepieļaus nevienu kļūdu."

Vēl palicis nedaudz vairāk kā gads, lai Apvienotajā Karalistē dzīvojošie Eiropas Savienības pilsoņi pieteiktos jaunajam statusam, tādēļ lielas steigas nav.

"Termiņš ir līdz 31.decembrim 2020.gadam, bet es cilvēkus mudinu to izdarīt tagad un paskatīties, vai viņiem nebūs kāds iztrūkstošais gads, par ko vajadzētu sameklēt dokumentus," paskaidroja eiropiešu rezidenta statusa atbalsta konsultante Asermane.

"Piemēram, bija ģimene, kur vienam bērniņam nevarēja atrast dzimšanas apliecību. Viņam lūdza dzimšanas apliecību kā pierādījumu, ka viņš ir šo vecāku bērns." 

Inese Asermane

Tālrunis: 07734925877

E-pasts: [email protected]

Palīdzība jaunā statusa kārtošanā tiek sniegta pilnīgi par brīvu, jo Ineses Asermanes darbu apmaksā britu valdība. Taču jāatceras, ka pieteikties statusam drīkst tikai tie, kuri jau dzīvo Apvienotajā Karalistē, un Latvijas radiem šo statusu nedos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti