Septiņu ietekmīgu britu parlamenta deputātu paziņojums par izstāšanos no Darba partijas jeb tā dēvētās Leiboristu partijas un neatkarīgu deputātu grupas izveidi parlamentā ir lielākā deputātu atšķelšanās no partijas gandrīz 40 gadu laikā. Taču tā nav pārsteigums, jo runas par šādu iespējamību ir virmojušas gaisā jau vairākus gadus. Savā paziņojumā Čuka Umunna, Lusiana Bergere, Gevins Šukers, Andžela Smita, Kriss Leslijs, Maiks Geips un Anna Kofeja, kuri gandrīz visi savulaik darbojušies arī ēnu ministru kabinetā, paziņojuši, ka Leiboristu partija ir ievērojami mainījusies un tā vairs nepārstāv tos ideālus un vērtības, kuras ir dārgas šiem septiņiem deputātiem.
"Man paliek slikti, zinot, ka Leiboristu partija tagad ir rasistiska, antisemītiska partija. Es dusmojos, ka leiboristu līderi līdzdarbojas pie “Brexit” plāna, kas radīs lielus ekonomiskus, sociālus un politiskus zaudējumus mūsu valstij. Džeremijam Korbinam un viņam apkārt esošajiem ir nepareiza nostāja daudzos starptautiskos jautājumos, sākot no Krievijas līdz Sīrijai un Venecuēlai. Korbina valdība apdraudētu mūsu nacionālo drošību un starptautiskās alianses," teicis bijušais leiboristu pārstāvis Maiks Geips.
Kaut arī partiju pametušie deputāti pagaidām nedibinās jaunu partiju un parlamentā sēdēs līdzās neatkarīgajiem deputātiem, viņi ir likuši nojaust, ka vēlas veidot jaunu poltisko spēku nākotnē, jo aicinājuši citus leiboristus piebiedroties viņiem un “radīt jaunu politiku”. Bažas par partijas šķelšanos bijušas jau kādu laiku, jo vairāki leiboristu deputāti nav apmierināti ar to kursu, ko partija uzņēma pēc galēji kreisā līdera stāšanās amatā. Starp partijas biedriem sācis izplatīties antisemītisms un disciplinārās izmeklēšanas par to bijušas pārāk lēnas.
"Man palika kauns pārstāvēt Leiboristu pratiju. Es neesmu mainījusies. Galvenās vērtības – iespēju vienlīdzība, cīņa pret rasismu un sociālais taisnīgums – man nav mainījušās. Pirms 20 gadiem tās man lika pievienoties partijai un vēl aizvien ir dārgas. Taču šīs vērtības partijā konstanti tiek pārkāptas," paudusi bijusī leiboristu partijas pārstāve Lusiana Bergere.
Kaut arī septiņi partiju pametušie deputāti ir ļoti mazs skaits no kopumā 256 leiboristiem, tā ir lielākā partijas šķelšanās kopš 1981. gada, kad partiju pameta četri augsta ranga deputāti. Korbins paziņoja, ka ir vīlies par partijas biedru lēmumu un viņu nespēju strādāt kopā pie politikas, kas iedvesmojusi daudzus un nesusi labus panākumus iepriekšējās vēlēšanās. Tas varētu ietekmēt partijas kopējo nostāju pret “Brexit”, jo viens no aizgājušajiem deputātiem vada grupu, kas aicina sarīkot otru referendumu. Viens no galvenajiem "Brexit" aģitētājiem Naidžels Farāžs sociālajā vietnē "Twitter" paziņoja, ka šis brīdis varbūt arī neizskatās pietiekami nozīmīgs, tomēr tas ir sākums lielākām pārmaiņam britu politikā.
Pēdējā laikā ļoti bieži izskanējušas apsūdzības par Leiboristu vadības nespēju apkarot antisemītiskus uzbrukumus partijas iekšienē, savukārt Džeremijs Korbins tiek apsūdzēts par saistību ar palestīniešu kaujiniekiem. Kā uzskata Leiboristu partijas lielākā finansiālā atbalstītāja – arodbiedrības "Unite the Union" – ģenerālsekretārs Lenss Maklaskijs, nemiernieku deputātu izteiktajiem apgalvojumiem īsti pamata nav. Pēc viņa domām, deputātiem vajadzētu no amata atkāpties, jo vēlētāji balsoja ne jau par viņu personībām, bet gan par partiju kopumā.
"Ja viņi uzskata sevi par demokrātiem, mani interesē, vai viņi neatkāpsies no amata un neizsludinās papildus vēlēšanas. Daudzi no viņiem runāja, cik lepni jūtas par iespēju pārstāvēt savus vēlētājus. Ziniet, ja jau viņi ir tik lepni, kāpēc gan nedot vēlētājiem iespēju vēlreiz apstiprināt savu izvēli. Patiesība ir tāda, ka vēlētāji balsoja par Leiboristu partiju un Korbina programmu," teica Maklaskijs.
Kā norāda izdevuma ''The Guardian'' komentētājs Severins Karels, pēdējā laikā arvien biežāk izskan ziņas par centriskas partijas iespējamu izveidi. To varētu veidot šķeltnieku grupa ar Čuku Umunnu priekšgalā, liberāldemokrāti, kā arī proeiropeiski noskaņotie konservatīvās partijas deputāti. Pagaidām par šādu iespējamo apvienošanos vēl runāt esot pāragri. Taču citi britu izdevumi jau norāda, ka pārsteidzošā kārtā leiboristu šķelšanās ir stiprinājusi premjerministres Terēzas Mejas izredzes saglabāt savu amatu, jo jaunie neatkarīgie deputāti, visticamāk, darīs visu iespējamo, lai nepieļautu Džeremija Korbina nākšanu pie varas.