Panorāma

Daugavpilī gatavojas padomju pieminekļu nojaukšanai

Panorāma

Panorāma

Par Brazīlijas prezidentu atkal ievēlēts Lula da Silva

Brazīlijas prezidenta vēlēšanās uzvarējis eksprezidents Luiss Inasiu Lula da Silva

Brazīlijas prezidenta vēlēšanās uzvarējis bijušais valsts vadītājs Luiss Inasiu Lula da Silva, sakaujot pašreizējo prezidetnu Žairu Bolsonaru. Kā liecina sākotnējie vēlēšanu rezultāti, balsošanas otrajā kārtā kreisi noskaņotais Lula ir ieguvis 50,9% balsu, ar ko pietika, lai apsteigtu galēji labējo populistu Bolsonaru.

Pēdējos gados Brazīlijas prezidenta amatā darbojies Bolsonaru, kuram pārmesta dezinformācijas izplatīšana par Covid-19 un vakcīnām; viņš arī kļuva pazīstams ar rasistiskiem un homofobiskiem izteicieniem.

Abu politiķu sāncensība, visticamak, gan nekur nepazudīs, jo Bolsonaru atbalstītāji ir ieguvuši vairākumu Brazīlijas parlamentā, un tas nozīmē, ka jaunajam prezidentam būs jārēķinās ar spēcīgu opozīciju.

Lulas uzvara atspoguļo kreiso atgriešanos pie varas Brazīlijā un iezīmē viņa atgriešanos politikā, pēc tam kad virkne apsūdzību korupcijā viņu noveda pie ieslodzījuma uz 580 dienām. Vēlāk Augstākā tiesa spriedumus atcēla, ļaujot viņam atkārtoti kandidēt.

Brazīlijas prezidenta vēlēšanās uzvarējis eksprezidents Luiss Inasiu Lula da Silva
00:00 / 01:00
Lejuplādēt

77 gadus vecais Lula bija Brazīlijas prezidents no 2003. līdz 2010. gadam. Pirms dažiem gadiem viņu notiesāja par korupciju un naudas atmazgāšanu, bet Lula apgalvoja, ka apsūdzības esot politiski motivētas.

Tiesa viņam piesprieda 9,5 gadu cietumsodu, un Lula pavadīja aiz restēm vairāk nekā pusotru gadu, bet 2019. gada novembrī tika atbrīvots un ar jaunu sparu metās politikā.

Savā uzvaras runā Lula uzsvēra, ka valstij vajadzīgs miers un vienotība.

"Šodien mēs sakām pasaulei, ka Brazīlija ir atgriezusies! Brazīlija ir pārāk liela, lai to pazeminātu līdz izstumtā līmenim! Es sevi uzskatu par pilsoni, kurš Brazīlijas politikā ir piedzīvojis atdzimšanu, jo viņi centās mani aprakt dzīvu. Un te nu es esmu. Es esmu šeit, lai vadītu šo valsti ļoti sarežģītā laikā," pavēstīja Lula.

"Taču es ticu, ka ar mūsu cilvēku palīdzību mēs radīsim izeju, lai pierādītu, ka šī valsts var atkal dzīvot demokrātiski un harmonijā, ka mēs varam atjaunot mieru starp ģimenēm, starp atšķirīgi domājošajiem. Ka mēs varam uzbūvēt tādu pasauli un Brazīliju, kāda mums vajdzīga.

Izaicinājumi ir milzīgi, un mūsu valsti ir nepieciešams atjaunot visās dimensijās. Politikā, ekonomikā, sabiedrības pārvaldē un starptautiskajās attiecībās.

Taču pāri visam – ir nepieciešams rūpēties par tiem, kuriem palīdzība visvairāk vajadzīga!" uzsvēra Lula.

"Tas ir liels prieks - mēs esam uzvarējuši fašismu, esam uzvarējuši aizspriedumus, LGBT fobiju, vardarbību, naidu, visu, kas šajā valstī ir slikts," priecājas kāds Lulas atbalstītājs.

"Pat cilvēki, kuriem nepatika Lula , balsoja par viņu, jo viņi zināja, ka viņš ir labāks par Bolsonaru," spriež kāda vēlētāja.

Tikmēr Lulas konkurents Bolsonaru, kuru dažkārt dēvē pa "tropu Trampu",  zaudējumu pagaidām nav atzinis. Visi ar nepacietību gaida, kāda būs pašreizējā prezidenta un viņa atbalstītāju reakcija uz rezultātu, un tiek pieļauta vēlēšanu rezultātu apstrīdēšana.

Lulu ar uzvaru jau apsveikuši ASV un Francijas prezidenti Džo Baidens un Emanuels Makrons, Kanādas premjerministrs Džastins Trudo, kā arī vairāki Latīņamerikas līderi.

Eiropas Savienība cer, ka Lulas nākšana pie varas varētu arī veicināt tirdzniecības līguma noslēgšanu, ko kavēja Francijas bažas par Amazones lietus mežu iznīcināšanu.

Vides speciālisti uzmanīgi vēros Lulas administrāciju, jo tā uzņemas pārvaldību ne tikai pār Brazīlijas nāciju, bet arī pār planētas lielākajām mežu rezervēm. Tā kā plašo Amazones lietus mežu izciršana Bolsonaru prezidentūras laikā sasniedza rekordlielu līmeni, Lula da Silva savas kampaņas laikā vairākkārt uzsvēris, ka centīsies ierobežot mežu izciršanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti