Pasaules panorāma

Soledarā kaujas par katru ēku

Pasaules panorāma

Pasaules panorāma-Kaujas par sāls raktuvēm. Bērnu slimnīca Kijevā. Brazīlijā iebrukums Parlamenta ēkā

Brazīlijas nemieri pāršalc pasauli

Brazīlijas nemieri atsaukuši atmiņā iebrukumu ASV parlamentā

Nedēļas nogalē notikušās masveida nekārtības Brazīlijā pārsteidza visu pasauli un raisīja daudzu pasaules līderu nosodījumu. Valdības ēkās iebruka eksprezidenta Žaira Bolsonaru atbalstītāji. Viņš rudenī notikušajās vēlēšanās zaudēja Lulam da Silvam.

Notikušajā bija jūtamas atbalsis no tieši pirms diviem gadiem ASV notikušā iebrukuma Kapitolijā. 8. janvāris Brazīlijai izvērtās kā 6. janvāris pirms diviem gadiem ASV. Starp citu, par Dienvidamerikas Trampu dēvētais Bolsonaru šobrīd atrodas Floridā.

Vēlēšanas ir falsificētas – ar šādu pārliecību ielās izgāja Brazīlijas eksprezidenta galēji labējā Žaira Bolsonaro atbalstītāji. Viņus sadusmoja jaunā prezidenta, kreisi noskaņotā Lula da Silvas inaugurācija amatā, kamēr ar pavisam nelielu pārsvaru zaudējušais Bolsonaro bija pametis valsti.

Tērpušies nacionālā zaļi dzeltenā karoga krāsās, neapmierinātie ielauzās valdības ēkās, kāpa uz jumtiem, izsita logus, piekāva žurnālistus. Izveidojot nometnes pie armiju štābiem, viņi pat aicināja armiju uz militāru iejaukšanos. Nometnes tika nojauktas un protestētāji ar asaru gāzes un ūdensmetēju palīdzību izklīdināti, taču ne pietiekami ātri, tāpēc vairākas amatpersonas amatu zaudējušas.

Brazīlijas eksprezidenta Žaira Bolsonaru atbalstītāju sadursmes ar policiju valsts galvaspilsētā Braziljā

"Cilvēkiem bija brīva vaļa pieprasīt apvērsumu armijas štābu priekšā. Neviens ģenerālis nepiecēlās kājās, lai pateiktu – tā nedrīkst runāt. Tas rada iespaidu, ka ir cilvēki, kuriem patika, ka protestētāji nāca ar šādu prasību," uzskata Brazīlijas prezidents Lula.

Arī Bolsonaru atzina, ka protesti izgāja ārpus demokrātiskām robežām, taču vēl aizvien nav atzinis vēlēšanu iznākumu.

Turklāt tagad atklājies, ka protesti varētu būt iepriekš organizēti. Pēdējo mēnešu laikā Bolsonaru atbalstītāji internetā izplatīja sazvērestības teoriju, ka eksprezidents ir patiesais vēlēšanu uzvarētājs.

Dienās pirms protestiem šī retorika kļuva tikai skaļāka, un cilvēki caur dažādām metaforām tika aicināti uz it kā "ballīti".

Tika piedāvāts pat transports un bezmaksas pusdienas. Šie ielūgumi, visticamāk, bijuši slēpti, jo atklāti aicinājumi uz nekārtībām sociālajos tīklos tiktu bloķēti.

Tautas polarizācija Brazīlijā tagad jau izgājusi ārpus ideoloģijas robežām, norāda zinātāji. Tā ir cīņa starp tiem, kas vēl tic demokrātiskajai iekārtai, un tiem, kas netic.

Tiesa gan, jāatceras, ka jaunais prezidents Lula, kas iepriekš jau divus termiņus darbojies šajā amatā, izcietis vairāk nekā gadu ilgu cietumsodu par apsūdzībām korupcijā.

Lai arī vēlāk viņa spriedums tika atcelts, dažiem šī pāreja no ieslodzīto sola uz prezidenta krēslu nav bijusi pieņemama. Turklāt daudzi Bolsonaru atbalstītāji ir ticīgi cilvēki un baidās, ka kreisi noskaņotais Lula varētu būt drauds viņu kristīgajām vērtībām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti