Brazīlijā uzsāks izmeklēšanu pret Bolsonaru par savu atbalstītāju kūdīšanu uz nemieriem

Brazīlijas varasiestādes nolēmušas izmeklēt bijušā valsts prezidenta Žaira Bolsonaru iespējamo atbildību par pagājušajā nedēļā notikušajiem vardarbīgajiem protestiem galvaspilsētā Braziljā. Prokurori uzskata, ka Bolsonaru saistību ar grautiņiem apliecina viņa vēstījumi sociālajos tīklos.

Brazīlijā uzsāks izmeklēšanu pret Bolsonaru par savu atbalstītāju kūdīšanu uz nemieriem
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Tūkstošiem Brazīlijas bijušā prezidenta Žaira Bolsonaru atbalstītāju pagājušajā svētdienā ielauzās prezidenta rezidencē, Kongresa ēkā un Augstākās tiesas namā, kas atrodas Braziljas centrā. Šādi viņi protestēja pret galēji labējā Bolsonaru zaudējumu pērn oktobrī notikušajās prezidenta vēlēšanās, kurās par nieka tiesu uzarēja sociālists Luiss Inasiu Lula da Silva.

Brazīlijas Ģenerālprokuratūra šonedēļ uzsāka izmeklēšanu, lai noskaidrotu, kas izraisīja 8. janvāra grautiņus. Tāpēc prokuratūra vērsās Augstākajā tiesā ar prasību iekļaut Bolsonaru starp personām, kuras varētu būt atbildīgas par vardarbīgajiem protestiem. Tiesa 13. janvārī paziņoja, ka ir apmierinājusi prokuratūras prasību.

Ģenerālprokuratūra paziņoja, ka Bolsonaru ar savām aktivitātēm sociālajos tīklos, iespējams, ir „publiski kūdījis uz nozieguma izdarīšanu”. Izmeklētāji norāda uz 10. janvārī publicētu Bolsonaru video, kurā viņš apšaubīja prezidenta vēlēšanu rezultātu likumību. Video bija publicēts divas dienas pēc grautiņiem, taču prokurori uzskata, ka tas apliecina nepieciešamību izmeklēt Bolsonaru rīcību gan pirms, gan pēc 8.janvāra notikumiem.

Izmeklēšana ir uzsākta pret vēl vairākām personām, kuru vidū ir Bolsonaru simpatizējoši politiķi un augsta ranga amatpersonas.

Bolsonaru ir noliedzis savu atbildību par grautiņiem. Viņš kopš decembra atrodas Floridas štatā ASV, bet šonedēļ Bolsonaru pārstāvji paziņoja, ka eksprezidents ir ievietots slimnīcā, jo ir sūdzējies par spēcīgām sāpēm vēderā.

KONTEKSTS:

Brazīlijas prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā 30. oktobrī ar nelielu pārsvaru uzvarēja kreisais politiķis Lula, sakaujot galēji labējo Bolsonaru. Lula saņēma 50,9% balsu, bet Bolsonaru – 49,1%.

Bolsonaru līdz šim nav nepārprotami atzinis savu sakāvi. 

Jau pirms vēlēšanām Bolsonaru vairākkārt apšaubīja vēlēšanu sistēmu un norādīja, ka viņš varētu neatzīt vēlēšanu rezultātu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti