Bostonas maratona spridzinātājam eksperti paredz mūža ieslodzījumu vai nāvessodu

Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV)  turpinās tiesas process pret tā dēvēto Bostonas maratona spridzinātāju Džoharu Carnajevu. Tiesā savas pozīcijas pauduši aizstāvības un apsūdzības pušu pārstāvji, un tagad zvērināto tiesai jāizlemj Carnajevam piespriežamais sods. Eksperti jau prognozē, ka par pastrādātajiem noziegumiem jaunietim draud mūža ieslodzījums vai nāvessods.

Trīs cilvēki, tostarp astoņus gadus vecs zēns, gāja bojā sprādzienos, kas 2013.gadā tika sarīkoti netālu no Bostonas maratona finiša līnijas. Vēl 260 cilvēki guva ievainojumus. Pēc tam uzsāktajā terora aktu rīkotāju vajāšanas operācijā tika nogalināts vēl viens policists. Šis bija asiņainākais terora akts Savienotajās Valstīs pēc 2001.gada 11.septembra terora aktiem.

Pirmdien Bostonā uz tiesas sēdi bija pulcējušies daudzi no toreiz cietušajiem. Arī tādi, kuri tagad spiesti pārvietoties ratiņkrēslos, kuri ir zaudējuši kādu no locekļiem vai kuriem pasliktinājusies dzirde.

Uz apsūdzēto sola par šo terora aktu sarīkošanu sēž 21 gadu vecais Džohars Carnajevs, kuram izvirzītas kopumā 30 apsūdzības. 17 no tām paredz vai nu mūža ieslodzījumu, vai nāvessodu. Vakar tiesā gan advokāti, gan prokurori teica savu pēdējo vārdu.

Kā savā uzrunā norādījis ASV prokurora vietnieks Aloke Čakravartijs, Džohars Carnajevs un viņa bojā gājušais brālis Tamerlans Bostonas maratonu par savu mērķi bija izvēlējušies apzināti, jo tieši šajā dienā pasaules uzmanība būtu pievērsta šim sporta notikumam. Prokuratūra uzsver, ka Carnajevs ir vēlējies terorizēt Savienotās Valstis, uzskatot, ka viņa vērtības ir daudz svarīgākas par apkārtējo cilvēku vērtībām. Šāda uzbrukuma mērķis esot bijis atmodināt svētos karotājus modžahedus un sodīt Ameriku par to, ko tā nodara saviem iedzīvotājiem.

Apsūdzība arī atkārtoti uzsvērusi, ka par spīti savai jaunībai, Džohars Carnajevs ir bīstams terorists.

Savukārt aizstāvība no savas puses savus argumentus balsta uz to, ka Džohars Carnajevs noziegumus pastrādājis sava vecākā brāļa ietekmē, jo tieši Tamerlans Carnajevs ir izplānojis pašu uzbrukumu, tieši viņš ir uzbūvējis spridzekļus un pēc tam vajāšanas laikā nogalinājis arī policijas virsnieku.

Vadošā advokāte Džūdija Klārka nenoliedz, ka Džohars uzbrukumos ir piedalījies, taču, ja nebūtu viņa brāļa, nekas tamlīdzīgs nebūtu noticis.

Ar šādiem argumentiem aizstāvība cer panākt, ka apsūdzētajam varētu izdoties izvairīties no nāvessoda.

Ja Džohars Carnajevs tiks atzīts par vainīgu vismaz vienā no smagākajiem apsūdzības punktiem, tiesas process ieies nākamajā posmā. Tā laikā tiks sniegt dažādi pierādījumi un vainu mīkstinoši apstākļi un zvērināto tiesai būs jāizlemj par galīgo soda mēru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti