Bostonā izmeklētāji atklāj detaļas par teroraktā izmantotajiem spridzekļiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

Bostonas maratona spridzekļos izmantoti virtuves katli, kuri bijuši ievietoti melnās somās. Par to liecina izmeklētāju jaunākie paziņojumi. Kopā ar sprāgstvielām katlos bijušas naglas, metāla gabali un lodītes. Tikmēr kļuvušas zināmas visu trīs pirmdienas teroraktā bojā gājušo personības. Vakar vakarā Bostonā piemiņas pasākumos un sveču gājienos piedalījās simtiem cilvēku.

Turpinoties izmeklēšanai par traģisko uzbrukumu Bostonas maratonam, publicētas fotogrāfijas, kurās redzamas tumšas krāsas mugursomas un deformēta katla, precīzāk, ātrvārāmā katla atliekas, kā arī apogļojušies vadi un baterija. ASV federālās izmeklēšanas birojs ziņo, ka sprādzienu vietā atrastas arī naglas un gultņu lodītes. FIB norāda, ka tās, „iespējams, atradās ātrvārāmajā katlā.” Šāda veida spridzekļi tikuši bieži izmantoti tādās vietās kā Afganistāna un Pakistāna.

Izmeklēšanai tuvu stāvošs avots ziņu aģentūrai „Associated Press” pastāstījis, ka bumbas sastāvēja no sprāgstvielām, kas ievietotas aptuveni sešu litru tilpuma katlos, vienā no kuriem bijuši metāla gabali un gultņu lodītes, bet otrā - naglas. Tas apstiprina mediķu iepriekš liecināto par atrastiem lodīšu un metāla fragmentiem, sniedzot palīdzību upuriem. ASV medijiem avoti atklājuši, ka atrasta arī shēmas plate, kas liecina, ka detonēšanai varētu būt izmantots taimeris.

Atrastie fragmenti nosūtīti uz laboratoriju pārbaudēm, un speciālisti arī centīsies rekonstruēt pašu spridzekli. Atgādinām, ka bumbas bija novietotas tieši pirms maratona finiša pie ietves, kur bija sapulcējušies skatītāji.

Kaut gan izmeklētājiem ir atbildes uz jautājumiem par pašiem spridzekļiem, citāda ir situācija runājot par terorakta autoriem un motīviem. Kā norādīja FIB speciālais aģents Ričards Delojērs (Richard DesLauriers), tiek darīts viss, lai atrastu vainīgos, bet šobrīd izmeklēšana ir tikai sākumstadijā:

„Līdz šim neviens nav uzņēmies atbildību. Aizdomās turamo un motīvu loks joprojām ir plašs. Svarīgi, ka persona, kas to izdarīja, ir kāda draugs, kaimiņš, kolēģis vai radinieks. Mēs lūdzam ar mums sazināties ikvienu, kas varētu būt dzirdējis kādu runājam par maratonu veidā, kas noradītu, ka viņš vai viņa varētu rīkot uzbrukumu. Kāds zina, kas to izdarīja.”

Sprādzienos bojā gāja trīs cilvēki - 8 gadus vecs zēns, 29 gadus veca sieviete - restorāna menedžere un Bostonas universitātes students no Ķīnas. ASV prezidents Baraks Obama otrdien uzsvēra, ka sprādzieni bija „gļēvulīgs” terora akts. Ceturtdien viņš apmeklēs dievkalpojumu Bostonā. Pilsētā jau otrdienas vakarā notika vairāki piemiņas pasākumi. Tostarp vairāk nekā tūkstoš cilvēku ar svecītēm pulcējās parkā blakus bojā gājušā zēna mājām. Notikušais amerikāņu tautai spilgti atsauc atmiņā teroraktus 2001. gadā, un daudziem uz notikumiem pirms 12 gadiem liek paskatīties citādā gaismā. Uz to kanālam „Euronews” norādīja viena no piemiņas pasākumu dalībniecēm Isabelle Atkinsona (Isabelle Atkinson):

„Tas ir kā atgriezties 11. septembrī. Toreiz es biju ļoti jauna, tādēļ neizpratu notikuma smagumu. Tagad, kad esmu pieaugusi un kas tāds notiek manā pilsētā - tas salauž manu sirdi.”

Bostonas uzbrukumi šokējuši ASV pēc vairāku gadu relatīva klusuma un miera kopš 11. septembra teroraktiem. Tomēr nav zināms, vai Bostonas sprādzienus rīkoja ārvalstu vai pašmāju ekstrēmisti un kādi bija viņu motīvi. Par 11. septembri bija atbildīgi islāma radikāļi, bet 90. gados bijušais ASV veterāns Timotijs Makvejs, protestējot pret federālo valdību, sarīkoja sprādzienu Oklahomasitijā, nogalinot gandrīz 170 cilvēkus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti