Panorāma

Trīs Covid – 19 pacientiem Latvijā smaga slimība

Panorāma

JMP.LV ikvienam dāvā statīva ideju

Bīstamais Covid-19 plosās ASV

Biomedicīnas profesors Sīpols Sietlā: ASV valdība uz koronavīrusu reaģēja novēloti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Covid-19 strauji izplatās Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV), kur ievieš arvien stingrākus pārvietošanās un pulcēšanās ierobežojumus, bet pastāv bažas, ka sagatavošanās bīstamā koronavīrusa uzliesmojumam jau nokavēta. Medicīnas profesors Jānis Sīpols, kurš dzīvo un strādā Sietlā, Latvijas Televīzijai teica, ka ASV valdībai bija laiks sagatavoties vīrusa uzliesmojumam, bet tas netika izdarīts.

Sietla ASV rietumu krastā bija pirmā pilsēta, kur reģistrēja saslimšanu ar Covid-19 kādam 35 gadus vecam vīrietim janvāra vidū. Kopš tā laika vīruss izplatījies visos štatos un inficējis vairāk cilvēku nekā Ķīnā. Pilsētā dzīvo arī bijušas Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes profesors Jānis Sīpols, kurš Vašingtonas Universitātē vada biomedicīnas mācību programmu. 

"Reakcija bija ļoti novēlota no Vašingtonas, no administrācijas un prezidenta [Donalda Trampa] puses," teica profesors Sīpols. "Vienīgais, ko sākotnēji izdarīja, noteica karantīnu tiem, kuri ceļoja no Ķīnas. Proti, amerikāņus laida, bet ķīniešus un nepilsoņus nelaida. Tā to mēģināja apstādināt. Bet, kā mēs zinām, vīrusam nav pases, nav braukšanas apliecības, ar kuru to varētu apturēt pie robežām, un, godīgi sakot, ASV neapzinājās, ka tas vīruss jau šeit ir." 

Sīpols uzskata, ka

ASV vadība laikus nereaģēja bailēs, ka cietīs ekonomika. 

Izpratne par situācijas nopietnību dažādos štatos būtiski atšķiras. Tādos epicentros kā Ņujorka cilvēki ievēro piesardzību un arī vadība ieviesusi būtiskus ierobežojumus. Valsts vidienē, kur vēl nav reģistrēts tik daudz gadījumu, attieksme ir vieglprātīgāka.

Savulaik ASV esot bijusi speciāla pandēmijas komisija, kura, sadarbojoties ar valsts drošības iestādēm, sekojusi līdzi dažādu vīrusu uzliesmojumiem un konsultējusi ASV prezidentu, bet 2018. gadā tā tika likvidēta. Profesors uzskata, ka tā bijusi kļūda.

"Tā [komisija] savulaik pirmā reaģēja uz pirmo SARS uzliesmojumu, kas bija 2003. gadā, uz H1, N1, kas bija gripas A tipa saslimšana 2009. gadā, MERS jeb Tuvo Austrumu respiratorais sindroms 2012. gadā," uzsvēra profesors.

Tagad ierobežojumi netika ieviesti savlaicīgi,

un Sīpols prognozē lielu inficēto skaita pieaugumu tuvākajās nedēļās, kas radīs milzīgu triecienu ASV veselības aprūpes sistēmai.

"Tagad esam tur, kur esam," teica Sīpols. "Ar masku iztrūkumu, ar problēmām ar tērpiem, nav sejas aizsargu, nav cimdu. Kā mēs redzam, ņemot vērā Ziemeļitālijas pieredzi, diezgan daudz medicīnas personāla – gan ārsti, gan medmāsas, ārstu palīgi – sasirgst ar šo slimību un mirst. Tas ir ātri skrejošs preču vilciens, kas tagad nāk virsū Ņujorkas pilsētai, Bostonai un kopumā tai apkaimei."

Tā kā ne visur ASV reģistrēts liels inficēto skaits, ASV prezidentam bijusi ideja izolēt tikai skartākos reģionus, bet profesors norāda, ka no tā nebūtu jēgas.

Šobrīd jāierobežo pulcēšanas visā valsts teritorijā, lai apturētu bīstamo Covid-19. Viņš prognozē, ka amerikāņiem karantīna būs jāievēro vēl vismaz sešas līdz desmit nedēļas. Galvenais nosacījums, ka visi tiešām ievēro noteiktos ierobežojumus.

Vīrusa simptomus  - paaugstinātu temperatūru, klepu, apgrūtinātu elpošanu – ne vienmēr var uzreiz manīt. Un tieši tāpēc, kā norāda Sīpols, Covid-19 ir tik bīstams. Tāpēc būtu nepieciešams veikt pēc iespējas vairāk testu jau laikus, lai nerastos situācijas, kurās ārstiem jāpieņem lēmumi par to, kuru ārstēt, bet kuram likt uzgaidīt.

"Problēma ir tā, ka būs tik liels vilnis ar saslimušiem cilvēkiem, kuri nezina, ka viņiem ir bijis šis vīruss un staigājuši apkārt nedēļu, desmit dienas, un pēkšņi tagad, jūtot to problēmu plaušās, kad ir elpas trūkums, ierodas slimnīcā, bet tur jau vairs nav pietiekami ventilatoru," stāstīja profesors Sīpols.

Medicīnas eksperts atgādina ievērot distanci citam no cita, nepieskarties sejai, ievērot personisko higiēnu, kā arī rūpēties par vides tīrību, tādā veidā izvairīties no inficēšanās ar bīstamo Covid-19.

Pašlaik nav zināms, vai tiem, kuri jau vienreiz slimojuši ar Covid-19, izstrādājas antivielas. Kā norāda Sīpols, vēl paies vairāki mēneši, līdz uzzināsim vairāk par jaunā koronavīrusa specifiku, kā arī līdz tiks izstrādātas pirmās vakcīnas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti