Pusdiena

IZM grib samazināt budžeta vietu skaitu pedagoģijas studiju programmām

Pusdiena

Krievijas uzlidojumos Sīrijā nogalināti vismaz 200 civiliedzīvotāji

Bijušajam Krievijas oligarham Hodorkovskim Maskavā aizmuguriski piespriež arestu

Bijušajam Krievijas oligarham Hodorkovskim Maskavā aizmuguriski piespriež arestu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Krievijas tiesa Maskavā aizmuguriski arestējusi bijušo oligarhu un Kremļa kritiķi Mihailu Hodorkovski, kurš arī izsludināts starptautiskā meklēšanā. Šajās dienās Maskavā notikušas arī pārbaudes Hodorkovska izveidotajā fondā „Atvērtā Krievija”, kuras Kremļa oponents nosaucis par izteiktu politisko spiedienu.  

Šā gada decembra sākumā Krievijas izmeklēšanas komiteja uzaicināja ārzemēs dzīvojošo bijušo naftas kompānijas "Jukos" vadītāju Hodorkovski uz nopratināšanu saistībā ar viņa iespējamo saistību ar bijušā Ņeftjuganskas pilsētas mēra Vladimira Petuhova slepkavību 1998.gadā.

Izmeklētāji uzskata, ka Hodorkovskis kā "Jukos" akcionārs savulaik bija nonācis konfliktā ar Petuhovu un uzdevis nogalināt gan viņu, gan uzņēmēju Vjačeslavu Ribinu, par viņu izvirzītajām apsūdzībām nodokļu nemaksāšanā un prasībām atmaksāt zaudējumus.

Trešdien, 23.decembrī, Maskavas tiesa pieņēmusi lēmumu Hodorkovski aizmuguriski arestēt uz diviem mēnešiem un izsludināt viņu starptautiskā meklēšanā. Tiesas pārstāvji paziņojuši, ka piespriestais aresta termiņš stāsies spēkā brīdī, kad Krievijas bijušais bagātākais cilvēks faktiski tiks aizturēts.

Hodorkovskis, kurš joprojām dzīvo Šveicē, uz nopratināšanu decembra sākumā neieradās. Izvirzītās apsūdzības viņš nosauca par safabricētām un politizētām.

Vēl otrdien. 22.decembrī, Krievijas izmeklēšanas komiteja veica kratīšanu arī Hodorkovska izveidotajā un atbalstītajā fondā „Atvērtā Krievija”. Šīs pārbaudes saistītas ar aizdomām par nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju. Runa esot par Hodorkovska pārdoto naftu, kas savulaik nozagta "Jukos" meitas uzņēmumiem, un no tās pārdošanas iegūto līdzekļu legalizāciju.

Pārbaudes laikā izmeklētāji konfiscējuši divus datorus, videokameras un lielu skaitu dokumentu. Izmeklēšanas komisijas pārstāvji atzīst, ka šī lieta ir saistīta ar tiesvedību ārvalstīs, kur Krievijai uzlikts par pienākumu atmaksāt bijušajiem "Jukos" īpašniekiem vairāk nekā 50 miljardus dolāru.

Komentējot otrdien notikušās pārbaudes, Hodorkovskis intervijā radiostacijai „Eho Moskvi” atzinis, ka pret „Atvērto Krieviju” tiek īstenots politisks spiediens, bet Izmeklēšanas komitejas atbildīgās personas atrodas marasma pēdējā stadijā. Hodorkovskis arī solījis turpināt darbu, paužot pārliecību, ka agri vai vēlu atbildīgās personas tiks sauktas pie atbildības.

"Visi cilvēki, kuri sadarbojas ar „Atvērto Krieviju”, lieliski saprot un vienmēr ir sapratuši, ka šāds spiediens ir gan iespējams, gan nenovēršams. Jebkura autoritāra režīma attīstības loģika par to vienkārši neļāva šaubīties. Tāpēc – kā esam strādājuši, tā arī strādāsim. Mēs arī turpmāk stāstīsim par viņu aktivitātēm un darīsim visu, kas no mums atkarīgs, lai atbildīgās personas pašas tiktu sauktas pie šīs atbildības. Šāds brīdis noteikti pienāks – es esmu pilnīgi pārliecināts, ka jāgaida nebūs ilgi – varbūt daži gadi, taču tā nav mūžība," uzskata Hodorkovskis.

Pārbaudes veiktas arī vismaz septiņu „Atvērtās Krievijas” darbinieku dzīvesvietās, taču Hodorkovskis šo situāciju nosaucis pat par visai smieklīgu, jo neviens no fonda darbiniekiem nekad kompānijā "Jukos" nav strādājis. Vēl jo vairāk, laikā, par kuru uzsākta jaunā tiesvedība, vairums „Atvērtās Krievijas” tagadējo darbinieku ir bijuši vai nu bērni vai pusaudži.

"Man šķiet, ka viņi ir sajukuši prātā," situāciju LTV komentēja Hodorkovska preses sekretāre Kulle Pispanena. "Gada beigās strauji tika pastiprinātas valdības represijas. Ar ko tas ir saistīts, es nezinu. Ar bailēm, ka drīz pienāks beigas, vai tieši otrādi – ar absolūtas nesodāmības sajūtu, ar neapturamu prieku par to, ka viņi iznīcina cilvēku dzīves," viņa saka. Kritisks par notikušo bija arī žurnālists Nikolajs Svanidze. "Skaidrs, ka fiziski arestēt Hodorkovski nevar. Neviens viņu neizdos. Nedz Londona, nedz Ženēva," norāda Svanidze. "Tomēr Maskavas acīs tā ir tāda morāla taisnošanās par nevēlēšanos maksāt 50 miljardus saskaņā ar Eiropas Tiesas lēmumu “Jukos” lietā. Turklāt Hodorkovskis pēdējā laikā Krievijas valdības acīs atkal kļuvis par galveno ienaidnieku. Savukārt attiecībā pret “Atvērto Krieviju” notiek vispārēja “skrūvju piegriešana”, norādot uz sarkanajām līnijām, kuras nedrīkst pārkāpt, un cilvēkiem, ar kuriem nedrīkst komunicēt," stāsta žurnālists.

Jau ziņots, ka savulaik Petuhovs apsūdzēja "Jukos" par to, ka uzņēmums nemaksā nodokļus pilsētas budžetā, kas kavē algu izmaksāšanu un komunālo dienestu darbību. 1998. gada 26. jūnijā Petuhovs nošauts netālu no pilsētas administrācijas ēkas, un aizdomas par šīs slepkavības pasūtīšanu krita tieši uz "Jukos" vadību. Vēlāk 2007. gadā par Petuhova slepkavības organizēšanu tika notiesāts "Jukos" drošības dienesta darbinieks Aleksejs Pičugins, kurš savu vainu gan kategoriski noliedza. 

Par to, kāpēc no jauna ir atvērta šī krimināllieta, ziņas netiek sniegtas, taču Krievijas Ģenerālprokuratūras pārstāvji izteikušies, ka bijušo "Jukos" vadītāju Hodorkovski varētu izsludināt starptautiskā meklēšanā vai pat aizmuguriski arestēt. 

Tāpat vēstīts, ka bijušais kompānijas "Jukos" vadītājs un tā dēvētais oligarhs Hodorkovskis pirms diviem gadiem pēc 10 gadu ilga ieslodzījuma izlaists brīvībā. Hodorkovskis bija ieslodzīts par zādzībām un finanšu manipulācijām lielā apmērā.

Rietumi Hodorkovska apcietināšanu un notiesāšanu allaž ir dēvējuši par politiski motivētu.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti