Panorāma

Ko darīt ar demontētajiem pieminekļiem?

Panorāma

Panorāma

Jirki Katainens: Krievija no Somijas robežas nepazudīs

Bijušais Somijas premjers: Krievija no mūsu robežas nepazudīs

Somijas un Zviedrija iesniegušas pieteikumu dalībai NATO. Somija šādi rīkojoties normalizē savu vietu starptautiskajā arēnā, tā ekskluzīvā intervijā Latvijas Televīzijai Helsinkos sacīja bijušais Somijas premjers Jirki Katainens. Intervijā viņš uzsvēra – Krievija no Somijas robežas nekur nepazudīs, un tas jāņem vērā.

Somijai tas ir vēsturisks brīdis. Manā ieskatā, Somija līdz ar to normalizē savu vietu starptautiskajā arēnā. Esam bijuši piederīgi Rietumiem gadu desmitiem, Somija bijusi aktīva Eiropas Savienības locekle. Un man jāsaka, ka iestāšanās Eiropas Savienībā bija daudz diskutablāks jautājums, nekā tagad iestāšanās NATO. Dalība NATO ir ļoti svarīga mūsu nākotnes nodrošināšanai. Esam bijuši aktīvs NATO partneris gadiem ilgi, mums ir salīdzinoši spēcīgi, ļoti labi aprīkoti aizsardzības spēki. Tādēļ Somija NATO ietvaros var būt drošības sniedzēja, ne tikai saņēmēja.

Kā jūsu paša pozīcija attīstījusies attiecībā uz NATO? Jūs bijāt premjerministrs no 2011. līdz 2014. gadam, liberāli konservatīva partija.

Es personīgi biju pirmais partijas līderis, kurš jau pirms 18 gadiem paziņoja, ka mums vajadzētu pievienoties NATO. Un līdz šim nav bijis citu partiju kā centriski labējā partija, kas to atklāti atbalstījusi. Tādēļ izmaiņas, kas notikušas divu, trīs mēnešu laikā, ir ļoti nopietnas. Tagad vairāk vai mazāk visas partijas ir atbalstošas, un tas ir ļoti labi. Jo vienmēr ir labi, kad ir plaša vienprātība starp partijām un nācijā kopumā šādos nopietnos lēmumos.

Arī centriski kreisie, sociāldemokrāti, kas patlaban ir valdošā partija, mainījusi savu vēsturiski skeptisko nostāju.

Jā, viņi mainījuši savas domas, kas ir ļoti labi. Ja kaut kas mainās jums apkārt, tad vienīgais gudrais lēmums ir mainīt arī jūsu paša nostāju.

Atšķirībā no Zviedrijas, Somijai ir sauszemes robeža ar Krieviju. Un gara – aptuveni 1300 kilometru. Kādu lomu šis faktors spēlē Somijas drošībā un lēmumā pievienoties NATO?

Protams, tam ir loma. Tas ir fakts. Un Krievija no mūsu robežas nekur nepazudīs, tā tur vienmēr būs. Tādēļ nekad neesam mainījuši savu pamata attieksmi – vienmēr esam investējuši savās aizsardzības spējās. Esam iepirkuši daudz aprīkojuma, piemēram, no ASV un citām rietumvalstīm. Tādēļ esam labi sagatavojušies. Jau desmitgadēm esam sargājuši NATO ziemeļu daļu un austrumu flangu, esam bijuši daļa no šīs struktūras, bet bez drošības garantijām no NATO. Tādēļ ir tikai loģiski iesaistīties pilnvērtīgi un iegūt drošības garantijas.

Kas ir Somijas stiprākā puse militārā ziņā?

Mums ir spēcīgi sauszemes spēki, un labi aprīkoti. Mums ir arī ļoti spēcīgi gaisa spēki. Un tikko nolēmām iepirkt vairāk nekā 60 F-35 iznīcinātājus. Šie resursi ir pirmām kārtām mūsu pašu aizsardzībai, bet arī izmantojami NATO aliansei.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt