Panorāma

Drošības dienestu kapacitāte ir jāstiprina

Panorāma

Beļģija sēro

Eksperts: terorisms pieteicis karu

Bijušais «Omega» komandieris: Ar demokrātiskām metodēm apkarot terorismu nevar

Terorisms ir pieteicis Eiropai karu, un ar demokrātijas metodēm pret to cīnīties nevar, tādēļ drošības iestādēm jābūt plašākām pilnvarām. Tā uzskata bijušais pretterorisma vienības “Omega” komandieris Juris Grabovskis.   

Pulkvedis Juris Grabovskis no 1995. gada līdz pat 2012. gadam bija pretterorisma vienības “Omega” komandieris, tagad no dienesta atvaļinājies un savu bagāto pieredzi nodod citiem, strādājot Baltijas drošības skolā.  Daudzie sertifikāti viņa kabinetā liecina, ka cīņu pret terorismu viņš ir apguvis daudzās pasaules valstīs. Par šonedēļ piedzīvoto uzbrukumu viņš ir skarbs.

“Tas ir terorisma karš; sākot ar Parīzi, tas ir karš,” saka Grabovskis.

Viņš uzskata, ka cīņā ar teroristiem vairs neder demokrātiskas metodes, tādēļ turpmāk jāmaina taktika.

Ar demokrātiskām metodēm var darboties pret noziedzību, narkomāniju, bet ne pret terorismu, jo izskaitļot tās mazas teroristu grupiņas ir grūti, grūti tajās iefiltrēties, jo šo grupu biedri zina tikai kādus 5 – 10 cilvēkus, “viņus saganīt un izskaitļot ar vienkāršām metodēm ir ļoti grūti”, norāda eksperts.

Bijušais komandieris nekritizē savus Beļģijas kolēģus, jo viņi jau iepriekš bija brīdinājuši par terorakta draudiem, turklāt izskaitļot teroristus ir grūti.

Ar mūsu likumiem mēs nevaram stāties viņiem pretim, nevaram stāties pašnāvnieku ideoloģijai pretim. Ir jābūt izraidīšanas normām – ja ir aizdomas, ka cilvēks saistīts ar terorismu, nevar viņu gadiem izsekot, lai konstatētu, vai tā ir vai nav, uzskata Grabovskis.

Vieglāk šādu aizdomīgu cilvēku izraidīt, un tas būs drošāk sabiedrībai, nekā spēlēt demokrātiju'', uzskata eksperts.

Grabovskis skaidro, ka teroraktiem Briselē izvēlētā diena un laiks nav bijuši nejauši. Teroristu mērķis ir iegūt publicitāti un iebiedēt.

Jau ziņots, ka otrdien, 22.martā, no rīta neilgi pēc astoņiem Briseles lidostā teju vienlaicīgi nogranda divi sprādzieni, nogalinot vismaz 11 cilvēkus. Pēc aptuveni stundas vēl viens sprādziens nogranda Mālbēkas metro stacijā Briseles centrā, nogalinot vismaz 20 cilvēkus. Starp teroraktos bojā gājušajiem un ievainotajiem ir aptuveni 40 valstu pilsoņi, paziņojis Beļģijas ārlietu ministrs Didjē Reinderss. Pašlaik nav ziņu, ka uzbrukumos būtu cietuši Latvijas iedzīvotāji. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti