Pusdiena

Pēc valdības lauztā solījuma Kalnmeiers cer - prokuroru algu jautājumu atrisinās tiesa

Pusdiena

Pusdiena 19.05.2017

Bijušais FIB direktors Millers izmeklēs Krievijas iejaukšanos ASV vēlēšanās

Bijušais FIB direktors Millers izmeklēs Krievijas iejaukšanos ASV vēlēšanās

Amerikas Savienoto Valstu Tieslietu ministrija iecēlusi bijušo Federālā izmeklēšanas biroja direktoru Robertu Milleru par īpašu prokuroru izmeklēšanā saistībā ar iespējamu Krievijas iejaukšanos 2016. gada prezidenta vēlēšanās.

Millers vadīja iestādi 2001. gada 11. septembra uzbrukumu laikā

Aicinājumi iecelt īpašu prokuroru izmeklēšanā par Krievijas iejaukšanos ASV prezidenta vēlēšanu procesā un Donalda Trampa kampaņas iespējamām saitēm Maskavu kļuva skaļāki pēc tam, kad Tramps pagājušajā nedēļā no FIB vadītāja amata negaidīti atlaida Džeimsu Komiju.

Tas izraisīja apsūdzības, ka prezidents cenšas likt šķēršļus FIB izmeklēšanai, bet Baltais Nams pārmetumus noraidīja.

Eļļu ugunij pielēja pirms pāris dienām laikraksta "New York Times" ziņotais, ka Tramps februārī nu jau bijušajam FIB direktoram Komijam lūdzis izbeigt izmeklēšanu par Trampa bijušā padomnieka nacionālās drošības jautājumos – Maikla Filnna - saitēm ar Krieviju.

Šobrīd ASV Tieslietu departaments par īpašo prokuroru izmeklēšanā par iespējamu Krievijas iejaukšanos ASV prezidenta vēlēšanās iecēlis Milleru. Tagad viņš pārņems FIB izmeklēšanas grožus.

ASV ģenerālprokurora vietnieks Rods Rozenšteins paziņoja, ka nodod neatkarīgai un objektīva personai izmeklēšanu par iespējamiem Krievijas pārstāvju kontaktiem ar Trampa vēlēšanu kampaņas vadītājiem. Viņš uzsvēra, ka lēmums pieņemts sabiedrības interešu vārdā.

Millers bija FIB direktors 12 gadus bijušo ASV prezidentu Džordža Buša un Baraka Obamas laikā. Viņš ieņēma šo amatu arī 2001.gada 11.septembra teroraktu laikā.

Millers paziņojumā norādīja, ka uzņemas jaunos īpašā prokurora pienākumus un tos pildīs, cik labi spēj.

Viņa izvirzīšana amatam guva atbalstu gan no Republikāņu, gan Demokrātu partijas politiķiem. Senāta demokrātu līderis Čaks Šūmers paziņoja, ka Millers ir īstais cilvēks šim darbam. Bet Senāta republikāņu vairākuma līderis Mičs Makkonels norādīja, ka Millera izvirzīšana amata nozīmē, ka izmeklēšana turpināsies.

Pats Tramps drīz pēc ziņām par īpašā prokurora iecelšanu paziņoja, ka šajā izmeklēšanā tiks apstiprināts tas, ka nav bijušas nekādas slepenas norunas starp viņa vēlēšanu kampaņu un kādu ārvalstu struktūru.

Baltā Nama izplatītajā paziņojumā Tramps piebilda, ka „ar nepacietību” gaida, „kad šis jautājums tiks ātri noslēgts.”

Iepriekš trešdien Tramps uzrunā bija paziņojis, ka „pret nevienu politiķi vēsturē [..] nav izturējušies sliktāk vai netaisnīgāk,” kā pret viņu. Vienlaikus vētrainā nedēļa Vašingtonā ietekmējusi ASV biržu indeksus, kas trešdien samazinājās, investoriem bažījoties, ka notiekošais var negatīvi ietekmēt Trampa plānus veicināt valsts ekonomikas izaugsmi.

Jau ziņots, ka FIB un ASV Kongress izmeklē Trampa vēlēšanu kampaņas komandas iespējamos sakarus ar Krieviju. FIB izmeklēšanu apstiprināja bijušais biroja vadītājs Džeimss Komijs šā gada marta otrajā pusē. Vēlāk Tramps Komiju atlaida no darba.

ASV mediji ziņo arī, ka ASV prezidents Donalds Tramps lūdzis Komiju slēgt izmeklēšanu par sava bijušā padomnieka Maikla Flinna sakariem ar Krieviju. 

ASV izlūkošanas dienesti uzskata, ka Krievija centās ASV vēlēšanu gaitu. Eksperti uzskata, ka Komija atlaišana rada jautājumus par Trampa lēmuma motivāciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti