Bijušais dāņu ārlietu ministrs: Baltijas ceļš daudziem atvēra acis

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Baltijas ceļš parādīja, cik liela ir Baltijas valstu griba pēc brīvības un veicināja savstarpējos kontaktus. Uz to otrdien, 23.augustā, Baltijas ceļa gadadienā Latvijas Radio norādīja bijušais Dānijas ārlietu ministrs Ufe Elemans-Jensens. 

Viņš bija ārlietu ministrs laikā, kad pirms 25 gadiem Dānija kā viena no pirmajām atzina Latvijas neatkarības atjaunošanu un atjaunoja diplomātiskās attiecības.

Elemans-Jensens uzskata, ka šajā laikā ir ļoti daudz sasniegts, bet saglabājas arī problēmas.

„Baltijas ceļš daudziem dāņiem atvēra acis par to, cik liela Baltijas valstīs ir griba pēc brīvības,” atzina bijušais ministrs.

“Un tas noveda pie tā, ka daudzi cilvēki manā valstī sāka aktīvi iesaistīties, dibinot kontaktus,” piebilda Elemans-Jensens.

“[Kopš neatkarības atgūšanas] starp jūsu galvenajiem sasniegumiem ir kļūšana par lielākas ģimenes daļu, kurai ir kopīgas vērtības. Jūs arī esat spējuši izveidot spēcīgu ekonomiku un politisko sistēmu. Protams, jums vēl ilgs ceļš priekšā, pirms būsiet tādā pašā situācijā kā mēs Dānijā, mēs pie tā esam strādājuši 150 gadus,” viņš pauda.

Bijušais dāņu ministrs arī atzina, ka ir izbrīnīts, “cik tālu esat tikuši tikai 25 gadu laikā”.

“Tādēļ esmu pārliecināts, ka varat tikt galā ar atlikušajām problēmām. Dažas ir acīmredzamas – jūs joprojām esat sabiedrība, kurā ir lielas atšķirības starp dažādām iedzīvotāju grupām; jūs joprojām apdraud liels kaimiņš. Bet mēs beidzot sākam atrast ceļus, lai solidaritāte mūsu ģimenē, pirmkārt NATO, ir jēgpilna,” pauda bijušais ministrs.

Viņš arī cer, ka “nākamajos gados būs daudz ciešāka sadarbība starp Baltijas valstīm un tām Ziemeļvalstīm, kas ir Eiropas Savienībā, lai veicinātu mūsu kopīgās vērtības, kas ir brīva tirdzniecība, iekļaujošas sabiedrības, drošas ārējās robežas”.

Akcija “Baltijas ceļš” notika 1989.gada 23.augusta kā atbilde uz 1939.gada 23.augustā slēgto Molotova-Rībentropa paktu un tā slepeno papildprotokolu, ar kuru tika pārdalītas nacistiskās Vācijas un PSRS ietekmes zonas Eiropā un kuru rezultātā bija cietušas Baltijas valstis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti