Bijušais ASV vēstnieks Eiropas Savienībā: Trampa uzskatus nosaka parasta nezināšana

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pašreizējā ASV prezidenta Donalda Trampa uzskati par Eiropas Savienību (ES)  balstās parastā nezināšanā, pauda bijušais ASV vēstnieks ES Entonijs Gardners, kurš šo amatu ieņēma iepriekšējā Amerikas prezidenta Baraka Obamas valdīšanas laikā.

Gardners nesen ir publicējis grāmatu par ASV un Eiropas Savienības attiecībām ar nosaukumu „Zvaigznes ar svītrām”. Tās prezentāciju vēroja arī Latvijas Radio korespondents Briselē Artjoms Konohovs. 

ASV prezidentu kritizē par nostāju pret Eiropas Savienību
00:00 / 04:07
Lejuplādēt

Bijušais ASV vēstnieks Eiropas Savienībā Entonijs Lucato Gardners ir labi pazīstams Briselē. Pēc vēstnieka amatā pavadītajiem trīs gadiem viņš ir palicis Eiropā un turpina ik pa laikam izteikties par Eiropas Savienības un ASV attiecībām. Tieši šim tematam ir veltīta viņa grāmata „Zvaigznes ar svītrām: neatsverama sadarbība starp Eiropas Savienību un ASV”.

Būdams viens no Amerikas Demokrātiskās partijas atbalstītājiem, Gardners ir nesaudzīgs savā kritikā pret pašreizējo Baltā nama saimnieku, republikāni Donaldu Trampu. 

“Šim prezidentam [Trampam] ir ārkārtīgi neparasts skatījums uz Eiropas Savienību, kas, pēc manām domām, varētu gluži vienkārši balstīties zināšanu trūkumā," teica Gardners. "Tas parādās arī dažādos viņa administrācijas augstāko amatpersonu izteikumos. Piemēram viņa izteikums, ka „Eiropas Savienība ir sliktāka par Ķīnu, bet tikai mazāka” ir vienkārši pārsteidzošs izteikums. Arī viņa izteikums, ka „Vācija ir radījusi Eiropas Savienību, lai apsteigtu mūs tirdzniecībā” ir tikpat pārsteidzošs.”

Bijušais diplomāts neslēpj, ka Vašingtonā zināms izpratnes un intereses trūkums par Eiropas Savienību ir bijis arī iepriekš.

Tostarp, strādājot ar divu bijušo demokrātu prezidentu - Baraka Obamas un Bila Klintona – padomniekiem, viņam ne vienmēr ir bijis vienkārši izskaidrot, kā darbojas Eiropas Savienība.

Bet par spīti visam, gan republikāņi, gan demokrāti aizvadīto 70 gadu laikā ir ieturējuši diezgan līdzīgu politiku pret Eiropas Savienību. To mainīja tikai esošais prezidents. Turklāt, pēc Gardnera domām, bez jebkāda nopietna mērķa.

„Ja man vajadzētu nosaukt vienu jomu, kur viņa [Trampa] vairākkārtējiem uzbrukumiem un mēģinājumiem vājināt Eiropas Savienību nav pilnīgi nekāda stratēģiska mērķa, tā būtu nespēja saprast, ka vismaz tirdzniecības jomā Eiropas Savienība pilnīgi noteikti ir lielvara, kas var būt labs partneris Pasaules Tirdzniecības organizācijas reformās un attiecībās ar Ķīnu,” uzsvēra Gardners. 

Pēc bijušā ASV vēstnieka domām,

Tramps vēlas būvēt atsevišķas attiecības ar katru no lielākajām Eiropas valstīm.

Bet viņš nebūt neesot vienīgais Vašingtonā, kurš acīmredzot neapzinās, ka, piemēram, tirdzniecības līgumus var slēgt tikai ar visu Eiropas Savienību kopumā. 

„Runā, ka Tramps tikšanās laikā Ovālajā kabinetā ar [Vācijas kancleri Angelu] Merkeli desmit reizes viņai ir prasījis, vai viņš varētu noslēgt ar Vāciju tirdzniecības vienošanos. Bet viņa teica, ka līgums ir jāslēdz ar visu Eiropas Savienību," teica Gardners. "Un tad beidzot vienpadsmitajā reizē viņš teicis - labi, es noslēgšu vienošanos ar Eiropas Savienību. Es domāju, ka viņam ir ļoti maz izpratnes par to, ka vairākos jautājumos ASV ir jārunā ar visu Eiropas Savienību. Sankcijas pret Krieviju ir tam labs piemērs.”

Daudzi analītiķi ir teikuši, ka vairums Eiropas valstu līderu ir atmetuši ar roku mēģinājumiem atrast kopsaucēju ar pašreizējo ASV prezidentu un klusībā gaida novembrī paredzētās vēlēšanas. No otras puses,

pastāv uzskats, ka Trampa pārvēlēšana uz otro termiņu varētu saliedēt Eiropu. Tomēr Gardners šai versijai netic.

„Ja Tramps tiek pārvēlēts uz otro termiņu, tad, manuprāt, būs tikai sliktāk," savu viedokli pauda Gardners. "Iespējams, tiks ieviestas muitas nodevas Eiropā ražotajām automašīnām. Ja attiecības ar Ķīnu viņu nokaitinās, viņš var atkal pievērst uzmanību tirdzniecības deficītam ar Eiropu.”  

Par spīti pēdējos gados piedzīvotajiem satricinājumiem, Gardners tik un tā raksturo attiecības starp Eiropu un ASV kā ļoti būtiskas, kas tā vai citādi turpināsies pie jebkāda vēlēšanu iznākuma.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti