Pusdiena

ES vienojas par kopīgu pozīciju sarunās ar Turciju, tomēr neskaidrības paliek

Pusdiena

Plāno ieviest minimālā ienākuma līmeni

Bijušā prezidenta apstiprināšana augstā amatā sašķēlusi Brazīlijas sabiedrību

Bijušā prezidenta apstiprināšana augstā amatā sašķēlusi Brazīlijas sabiedrību

Brazīlijā turpinās kaislības ap bijušo valsts prezidentu Luisu Inasiu Lulu da Silvu. Tiesnesis ir atcēlis lēmumu par Lulas da Silvas iecelšanu par pašreizējās prezidentes Dilmas Rusefas administrācijas vadītāju. Kā norāda ārvalstu prese, šāds amats bijušajam prezidentam tika piešķirts, lai nodrošinātu viņam imunitāti pret apsūdzībām krāpšanā un naudas atmazgāšanā.

Tikai pirms nedēļas Brazīlijas prokuratūra veica kratīšanas bijušā valsts prezidenta Luisa Inasiu Lulas da Silvas īpašumos, turot bijušo valsts vadītāju aizdomās par līdzdalību krāpšanā un naudas atmazgāšanā. Šis skandāls saistīts ar jau vairākus gadus ilgstošu izmeklēšanu par korupciju Brazīlijas valsts naftas kompānijā ''Petrobras'' un milzīgiem, miljardos dolāru mērāmiem kukuļiem amatpersonām, par mākslīgi sadārdzinātu infrastruktūras projektu īstenošanu. Daļa no nelegāli iegūtās naudas iztērēta arī bijušā prezidenta un pašreizējās prezidentes pārstāvētās Strādnieku partijas kampaņu finansēšanai. Pats bijušais prezidents Lula da Silva visas izvirzītās apsūdzības bija noliedzis, pat paziņojot par vēlmi atgriezties aktīvajā politiskajā dzīvē.

Dažas dienas vēlāk atklātībā nonāca informācija, ka Brazīlijas prezidente Dilma Rusefa ir apņēmusies iecelt savu priekšgājēju par tagadējās prezidenta administrācijas vadītāju. Notika arī oficiāla zvēresta nodošanas ceremonija, kuras laikā prezidente raksturoja Lulu da Silvu ne tikai kā lielisku politiķi, bet arī labu draugu un cīņu biedru daudzās kaujās, kurš vienmēr ir atradies blakus.

Bijušā prezidenta apstiprināšana augstajā amatā faktiski ir sašķēlusi Brazīlijas sabiedrību, vienai daļai iedzīvotāju paužot prieku par sabiedrībā ļoti populārā eksprezidenta atgriešanos uz politiskās skatuves, otriem pret to kategoriski iebilstot.

Pirms svinīgās ceremonijas prezidenta pils priekšā izcēlušās sadursmes starp valdības atbalstītājiem un pretiniekiem, kuri apgalvo, ka bijušā prezidenta iecelšana amatā ir tikai mēģinājums garantēt viņam imunitāti pret kriminālvajāšanu.

Šādus apgalvojumus atbalsta arī federālais tiesnesis Serhio Moro, kurš vada apjomīgo korupcijas lietu. Viņš publiskojis Rusefas un Lulas telefonsarunu, kurā šādi apgalvojumi izskanējuši. Nedaudz vēlāk tiesnesis paziņojis, ka Lulas da Silvas apstiprināšana amatā tiek bloķēta. Pēc tiesneša vārdiem, Lulas da Silvas faktiska kļūšana par ministru apdraudētu izmeklēšanas gaitu.

Neapmierinātību par šādu soli paudusi Dilma Rusefa, paziņojot, ka federālais tiesnesis ir pārkāpis savas pilnvaras un konstitūciju, publiskojot valsts augstākās personas telefonsaurunu. Prezidente arī paziņojusi, ka pieprasīs šajā lietā veikt izmeklēšanu. Tas tāpēc, ka augstāko amatpersonu atcelšanu no amata var pieprasīt tikai Augstākās tiesas, nevis federālo tiesu tiesneši.

Visticamāk, vieglas dienas nav gaidāmas arī pašai prezidentei Dilmai Rusefai, kuru apsūdz manipulēšanā ar grāmatvedības kontiem, lai slēptu valsts budžeta deficīta pieaugumu. Turklāt tieši Rusefa laika posmā no 2003. līdz 2010. gadam bija naftas kompānijas ''Petrobras'' valdes vadītāja un, lai arī viņa pati to noliedz, varētu būt zinājusi par korupcijas gadījumiem.

Vakar Brazīlijas parlamenta apakšpalātā tika izveidota 65 deputātu komisija, kas rūpīgi pētīs ierosinājumu atstādināt prezidenti no amata. Sagaidāms, ka tuvāko nedēļu laikā tiks izstrādātas rekomendācijas, bet gala lēmumu par impīčmenta nepieciešamību pieņems Senāts. Kā norāda BBC, Lulas da Silvas iecelšana amatā esot bijusi plānota ar mērķi pārliecināt ietekmīgus kongresa deputātus balsot pret prezidentes impīčmentu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt