Bigbens ieguvis jaunu izskatu

Lielbritānijas visslavenākais pulkstenis ieguvis jaunu izskatu – Bigbena viena puse tagad ir zilā krāsā. Tā ir daļa no nozīmīgiem restaurācijas darbiem, kas tornī sākās pērnā gada augustā. Gaidāms, ka tie tiks pabeigti vien 2021. gadā.

Daudzi pulksteni pazīst kā Bigbenu, bet patiesībā tā ir tikai iesauka. Kopš 2012. gada britu slavenākā pulksteņa torņa īstais nosaukums ir Elizabetes tornis. Tā tas tika nodēvēts par godu karalienes Elizabetes II valdīšanas dimanta jubilejai. Tornis slavens ar savu precizitāti un milzīgo zvanu, kura masa ir vairāk nekā 13 tonnas.

Vestminsteras pils ziemeļu daļā esošais tornis ir lielākais pulksteņa tornis pasaulē, kas laiku rāda uz visām četrām debespusēm. Kopš pagājušā gada augusta pulksteņa zvani vairs nesit stundas, ja vien nav Jaunais gads vai nacionālie svētki. Tornis devies četru gadu ilgā atpūtas pauzē, kamēr tiek veikta torņa restaurācija. Bigbens sava mūža laikā īslaicīgi apstājies vairākkārt, bet šis būs garākais klusuma periods, kas piedzīvots. Jau tagad redzami restaurācijas rezultāti – viena pulksteņa puse ir zila, iepriekšējās melnās krāsas vietā. Pulkstenis ieguvis arī apzeltītas virsmas. Restaurācija izmaksās 29 miljonus mārciņu. Tā nepieciešama, lai salabotu sarūsējošo metāla jumtu un apturētu ūdens noplūdi, kas apdraud torņa pamatus.

Bigbena zvans skan kopš 1859. gada un ar 118 decibelu skaļumu, kas ir līdzvērtīgs tam, ar kādu paceļas lidmašīna. Pulkstenis un tornis kļuva par pretošanās simbolu, jo izturēja Vācijas bombardēšnau Otrā pasaules kara laikā. 1955. gadā tas piedzīvoja pirmo no vērienīgākajām restaurācijām. 2009. gadā tornis nosvinēja 150. dzimšanas dienu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti