Eiropa šodien

"Brexit" plāna sagatavošana var ievilkties vēl sešus mēnešus

Eiropa šodien

Eiropas Savienība meklē risinājumus Kremļa propagandas problēmai

EK rosina 5 eiro nodevu ieceļotājiem Eiropas Savienībā un drošības pārbaudes

Bezvīzu ieceļotājiem ES pirms ierašanās būs jāiziet drošības pārbaude tiešsaistē

Ārvalstu ceļotājiem, kuri Eiropas Savienībā (ES) drīkst iebraukt bez vīzas, turpmāk tiešsaistē būs jāiziet drošības pārbaude, par ko būs jāmaksā piecu eiro liela nodeva. To paredz vēl neapstiprinātā Eiropas Komisijas (EK) iecere. EK cer, ka jaunie noteikumi liegs iespēju ES teritorijā ierasties kaujiniekiem, noziedzniekiem un iespējamiem nelegāliem imigrantiem.

Pēc pēdējos gados piedzīvotajiem teroristu uzbrukumiem vairākās Eiropas valstīs un pērn pieredzētā milzīgā imigrantu pieplūduma Eiropas institūcijas joprojām meklē veidus, kā aizsargāt ES dalībvalstis no jauniem izaicinājumiem. Tieši tāpēc Eiropas Komisija ir nākusi klajā ar ierosinājumu izveidot Eiropas Ceļošanas informācijas un atļauju sistēmu jeb ETIAS. Tā būtu līdzīga pašlaik ASV esošajai sistēmai ESTA un Kanādas – eTA.

Rosinātie noteikumi attiektos uz 60 valstīm, kuru pilsoņi Šengenas zonā drīkst ierasties bez vīzas. Šo valstu vidū ir, piemēram, ASV un Japāna, bet nākotnē šo valstu sarakstā varētu tikt iekļauta arī Lielbritānija, taču tas atkarīgs no vienošanās, ko Londona panāks, izstājoties no ES.

Kā paziņojis Eiropas Komisijas viceprezidents Franss Timmermanss,

jaunizveidotā sistēma dažādās ES drošības un noziedzības datubāzēs ļaus pārbaudīt personas identifikācijas dokumentus un uzturēšanās detaļas, novēršot neregulārās imigrācijas un sabiedrības veselības apdraudējumus.

“ETIAS sistēma savienos visas esošās sistēmas, tostarp “Europol”, “Eurodak”, “Interpol” un citas. Laikā, kad mums ir šīs datu bāzes un sistēmas, tehniski tas ir iespējams un tam ir jēga. Tas nesīs labumu drošībai, kā arī padarīs vieglāku ceļošanu uz ārējām robežām, jo ETIAS nav vīza. Šis ir liels un gudrs solis mūsu robežu stiprināšanai un pilsoņu aizsargāšanai – tā ir mūsu galvenā prioritāte. Taču vienlaicīgi tas ļaus ar šīs gudrās sistēmas palīdzību arī turpmāk viegli ieceļot Eiropas Savienībā,” skaidro Timmermanss.

Plāns paredz, ka jaunā sistēma tiks finansēta no piecu eiro lielās pieteikuma maksas, pēc kuras samaksāšanas persona saņemtu atļauju piecu gadu laikā vairākkārt ierasties ES. EK lēš, ka jaunās sistēmas izveidošanas izmaksas būs 200 miljoni eiro, bet tās uzturēšana gadā izmaksās 85 miljonus eiro.

Kā norādījis Eiropas Komisijas iekšlietu un migrācijas komisārs Dimitris Avramopuls, saikne starp migrāciju un drošību ir tieši Eiropas Savienības ārējās robežas. Komisārs arī aicinājis uz jauno sistēmu skatīties kā uz daļu no daudz plašākiem centieniem apkarot terorismu un organizēto noziedzību, vienlaicīgi saglabājot Eiropas atvērtību.

“Palielinātu migrācijas plūsmu laikmetā, kad palielinās gan drošības, gan terorisma apdraudējumi, mūsu atvērtību nedrīkst saglabāt uz mūsu pilsoņu drošības rēķina. Tieši tāpēc mēs piedāvājam sistēmu, kas kļūs par iztrūkstošo gabaliņu daudz lielākā informācijas mozaīkā. Tajā jau ir iekļautas mūsu ārējās robežas, migrācija un drošība. Ar ETIAS mēs zināsim daudz vairāk par pilsoņiem no bezvīzu trešajām valstīm, netraucējot viņu ceļošanu uz Šengenas zonu,” saka Avramopuls.

Kā uzskata Eiropas Komisija, rosinātais plāns ļautu mazināt arī eiropiešu bažas par bezvīzu režīma iespējamu ieviešanu ar Turciju un Ukrainu, un tas nekavējoties attiektos uz Albāniju un Serbiju. Valda viedoklis, ka pēc bezvīzu režīma ieviešanas ar šīm valstīm Eiropa varētu saskarties ar jaunu nekontrolētas migrācijas vilni.

Pagājušajā nedēļā Eiropas dalībvalstu pārstāvji arī vienojās, ka būtu nepieciešams ieviest tā dēvēto avārijas bremžu sistēmu, ja migrantu, īpaši darba meklētāju skaits uz Eiropas Savienību kļūtu nekontrolējams.

Sagaidāms, ka Eiropas Komisija jaunās ETIAS sistēmas plānu atbalstīs trešdien. Pēc tam tas tiks nosūtīts apstiprināšanai Eiropas Parlamentā un dalībvalstīs. Amatpersonas cer, ka jaunā sistēma pēc apstiprināšanas varētu sākt darboties nākamās desmitgades sākumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti