Panorāma

Londonā spēlē šahu

Panorāma

Panorāma

Slēpj ziņas no arodslimniekiem?

Bez tiesas valsts atsakās pārrēķināt pensijas par labu arodslimniekiem

Pēdējos gadus arodslimniekiem atlīdzību par darbspēju zudumu rēķina, pamatojoties nevis uz valstī pastāvošo kārtību, bet uz Augstākās tiesas (AT) pamanītu kļūdu. Proti, pabalsts jānosaka, ņemot vērā tikai tos mēnešus, kad saņemta alga, nevis tos, kad slimots. Šāda formulas maiņa arodslimniekiem nozīmē papildu naudu pie nelielās invaliditātes pensijas. Taču valsts atsakās veikt pārrēķinus ar atpakaļejošu datumu un arodslimnieki sākuši tiesvedību.

"Ja man teiktu vēlreiz – ej uz to darbu, es ietu! Jo man tas darbs patika!" saka Māra. 

Baltas rētiņas pie Māras plaukstām norāda vietu, kur operēts karpālais kanāls. Tipiska šuvēju kaite. Māra ir arodslimniece un no valsts saņem atlīdzību par darbspēju zudumu. Taču tikai viņa pati atklāja, ka pēc kāda AT sprieduma jau kopš 2015. gada aprēķinu kārtība mainījusies. Tiesa norāda, ka tos mēnešus, kas slimoti, nosakot pabalsta apjomu, nedrīkst ņemt vērā.

"VSAA saskaitīja un izdalīja, neņemot vērā tos mēnešus, ko esmu slimojusi, man starpība mēnesī ir 80 eiro. Vai tad arodslimnieki ir tik bagāti, ka valsts jāpabalsta? Es domāju, ka nē!" viņa ir sašutusi. 

Tikai pēc Māras iesnieguma Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā (VSAA) pabalsts tiešām pārrēķināts viņai par labu.

Māra dzīvo Tukumā un tagad aktīvi citiem arodslimniekiem stāsta, ka valstī pastāvošā kārtība būtiski atšķiras no tās, ko lēmusi AT. Bet viņa arī vaicā, vai VSAA tas tomēr nebūtu jāpastāsta publiski?

"Es jums nevaru pateikt [kuram tas bija jāpaziņo publiski]. Es varu tikai kompetenti paskaidrot, kas tiek darīts. Likumā tikai pateikts, ka jāmaina. Un tiks mainīts. Tagad tiek ņemti vērā gan 12 mēneši, gan tiesas spriedums. Jā, tas nav pareizi. Bet tāda tā situācija ir," saka Egils Zariņš, Labklājības ministrijas pārstāvis.

Valsts sociālas apdrošināšanas aģentūrā Rīgā atzīst, ka tieši pēc šī tiesas sprieduma mainīta aprēķināšanas kārtība visā Latvijā. Un slimotos mēnešus vairs vērā neņem.

"Ņemot vērā šo AT spriedumu, VSAA, piešķirot šo atlīdzību par daba spējas zaudējumu, tos mēnešus, kad ir slimots, vidējās algas aprēķinā neieskaita," saka Dace Prenclava, VSAA Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte

"Tiešam bija man jāiet uz televīziju un jāsaka, ka vajag vērsties VSAA? Ja visi vērsīsies un lūgs sev pārrēķināt pensijas? Arodslimnieku ir tūkstošiem," rezumē Māra. 

Dati liecina, ka 2018. gada decembrī apdrošināšanas atlīdzību saņēma 10 614 arodslimnieku. VSAA atzīst, ka Māra nav vienīgā, kas lūgusi pārrēķinu. Taču pati Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra nekādus pārrēķinus neveic. Kur nu vēl par gadiem, kas jau pagājuši.  Ja kāds vēlas pārrēķinu, pieņemtie lēmumi apstrīdami tiesā. Tukumnieki to arī dara. Arī Māra gatava iziet visas instances, lai saņemtu pārrēķinu arī par 2015. un 2016. gadu.

"Tā ir slēpšana. Tā ir nauda. Tie ir līdzekļi. Ko mums valsts rāda? Ka mums jāslēpj? Vai ka jāvērš par labu?" jautā Māra. 

Jaunā aprēķinu kārtība būšot arodslimniekiem daudz pretimnākošāka. To patlaban izstrādā. Likuma grozījumiem jāstājas spēkā nākamgad.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt