Benzīna cenu paaugstināšana Irānā izsauc protestus

Dienu pēc valdības negaidītā paziņojuma par benzīna cenu paaugstināšanu un degvielas normēšanu, daudzās Irānas pilsētās notiek stihiski protesti. Tajos bojā gājuši divi cilvēki un vairāki tikuši ievainoti.

ĪSUMĀ:

 • Valdība paziņoja: degvielas cenas kāps par vismaz 50%, degvielas daudzumu normēs.
 • Valdība cenu kāpumu skaidro ar nepieciešamību nodrošināt pabalstus nabadzīgajiem.
 • Tiek plānots, ka benzīna cenu celšana ienesīs 2,8 miljardus eiro.
 • Šie līdzekļi ļaus piešķirt pabalstus aptuveni 60 miljoniem nabadzīgo irāņu.
 • Pēc valdības paziņojuma piektdien daudzās pilsētās sākās protesti.
 • Protestos divi cilvēki gājuši bojā.
 • Dažviet valstī policija pret protestētājiem pielietojusi arī asaru gāzi.

Prezidents Hasans Ruhani degvielas cenas mēģināja paaugstināt jau decembrī, tomēr toreiz tieši protestu dēļ parlaments to bloķēja. Valdības īstenotie pasākumi tiek pamatoti ar nepieciešamību nodrošināt pabalstus nabadzīgajiem.  

Benzīna cenu paaugstināšana Irānā izsauc protestusRihards Plūme

  Demonstrācijas saistībā ar benzīna cenu paaugstināšanu un degvielas normēšanu piektdien izcēlās teju desmit Irānas pilsētās. To vidū ir Mešheda, Bīrdžanda, Ahvāza, kā arī Sīrdžāna, kas atrodas valsts vidienē. Tur piektdienas vakarā protesti izvērtās vardarbībā. Cilvēki uzbruka degvielas noliktavām un mēģināja tās aizdedzināt, tādēļ nācās iejaukties policijai.

  Tieši šajā pilsētā bojā gājis kāds cilvēks. To apstiprināja Sirdžānas gubernators Mohamads Mahmudabadi, tomēr netiek norādīts bojāgājušā nāves iemesls un nav skaidrs, vai viņš ticis sašauts.

  Mahmudabadi piebilda, ka drošības spēkiem netika dota atļauja šaut, bet tika atļauts izšaut brīdinājuma šāvienus, ko drošības spēki arī darījuši.

  Vēl viens protestētājs gājis bojā Behbehanā.

  Tikmēr divās citās pilsētās laupītāji mēģinājuši aizdedzināt banku, bet nezināmas personas atklājušas uguni uz cilvēkiem, dažus ievainojot.

  Dažviet valstī policija pret protestētājiem pielietojusi arī asaru gāzi. Policija apsūdzējusi medijus par to, ka tie sociālajos tīklos izplata viltus ziņas un videomateriālus, cenšoties maldināt par protestu mērogu.

  Pamatā protestētāji piektdien aprobežojās tikai ar satiksmes bloķēšanu, un ap pusnakti demonstrācijas bija jau beigušās, tomēr jau sestdien protesti atsākās, un tie pārņēma vēl 12 pilsētas. Vairāki autovadītāji centušies traucēt satiksmi un veidoja sastrēgumus, apturot savas automašīnas ielu vidū.

  Irānas valdība par saviem soļiem benzīna cenu paaugstināšanā un degvielas normēšanā paziņoja piektdien.

  Valdība norādīja, ka benzīna cenas degvielas uzpildes stacijās tiek paaugstinātas vismaz par 50% un pārdodamās degvielas daudzums tiks normēts.

  Autovadītāji ar degvielas kartēm maksās 15 000 riālu jeb aptuveni 30 centus litrā par pirmajiem 60 litriem benzīna, kas nopirkti katru mēnesi. Katrs papildu litrs maksās divreiz vairāk.

  Pirmo reizi degvielas karšu sistēmu ieviesa 2007. gadā, lai reformētu subsīdiju sistēmu un ierobežotu liela mēroga kontrabandu.

  Šie pasākumi tiek pamatoti ar nepieciešamību nodrošināt pabalstus nabadzīgajiem. Prezidents Hasans Ruhani uzsvēris, ka 75% irāņu izjūt spiedienu un iegūtie līdzekļi tiks novirzīti viņiem, nevis valsts kasei. Ruhani jau decembrī bija mēģinājis paaugstināt degvielas cenas, taču to pēc vairāku dienu protestiem bloķēja parlaments.

  Tiek plānots, ka benzīna cenu paaugstināšana valsts kasē gadā ienesīs 300 triljonus riālu jeb 2,8 miljardus eiro. Šie līdzekļi ļaus piešķirt pabalstus aptuveni 60 miljoniem nabadzīgo irāņu.

  Bezbērnu pāri varēs pretendēt uz 550 000 riālu jeb aptuveni pieciem eiro, kamēr piecu cilvēku ģimenēm pienāksies nedaudz vairāk par diviem miljoniem riālu jeb aptuveni 19 eiro.

  Irānas ekonomika piedzīvo grūtus laikus kopš pagājušā gada maija, kad Savienoto Valstu prezidents Donalds Tramps atsauca ASV dalību no 2015. gadā noslēgtās kodolvienošanās un atjaunoja sankcijas. Riāla vērtība ir kritusies, un inflācija pārsniedz 40%. Starptautiskais Valūtas fonds paredz, ka Irānas ekonomika šogad saruks par 9% un nākamgad stagnēs.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Saistītie raksti
  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti