Beļģijas varas iestādes: Terora aktus plānoja no Sīrijas pārbraukuši cilvēki

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Beļģijā arvien spēkā otrais augstākais terorisma draudu līmenis pēc tam, kad pretterorisma operācijā Vervjē, Beļģijas austrumos netālu no Nīderlandes un Vācijas robežas, vakar nogalināti divi terorismā aizdomās turētie un kopumā valstī 13 aizturēti. Šie cilvēki, kuri esot atgriezušies no Sīrijas - kā apstiprināja Beļģijas prokuratūra -, gatavojušies īstenot valstī liela mēroga teroraktus.

Pastiprināti drošības pasākumi izvērsti arī Briselē bāzētājās Eiropas Savienības (ES) institūcijās.

Teroristi Beļģijā bija plānojuši plašus uzbrukumus policijas iecirkņiem.

Briseles Federālās prokuratūras nelielā preses konferencei atvēlētā preses zāle ir žurnālistu pilna. Prokuratūras pārstāvju virzienā lido jautājumi franču, flāmu, arī angļu valodā. Pēc aizvadītās nedēļas slaktiņa Parīzē, satīras žurnāla „Charlie Hebdo” redakcijā, īsā laikā otra terorisma trauksme cēlusies kaimiņos, Beļģijā. Prokuratūras pārstāvji apstiprina, ka pretterorisma operācijās vakar Beļģijas austrumu pilsētā Vervjē nogalināti divi terorismā aizdomās turētie, viens aizturēts, taču kopumā reidos sešās pilsētās, ieskaitot galvaspilsētu Briseli, aizturētas 13 personas.

Federālās prokuratūras pārstāvji skaidro, ka šīs operācijas mērķis ir bijis ne vien izjaukt teroristu grupējuma šūniņu, bet arī iztraucēt loģistiku. Kratīšanās mājās atrasts liels daudzums ieroču. „Pārmeklējumu laikā Vervjē mēs atradām vairākus ieročus. To starpā bija dažādas šautenes, Kalašņikova automāti, munīcija, sprāgstvielas, arī policijas uniformas, komunikācijas ierīces, mobilie telefoni, viltoti dokumenti un liels daudzums naudas,” saka viens no prokuratūras pārstāvjiem Ēriks van der Sipts.

Zināms, ka teroristu mērķis ir bijis uzbrukumi Beļģijas policijas iecirkņiem un pašiem policistiem, un, kā saka drošības sardzes pārstāvji, terorakts ir novērsts pēdējā brīdī. Tas esot bijis ne vairs dienu, bet stundu jautājums, un tā posts esot plānots milzīgs.

Valstī patur spēkā augstas pakāpes terorakta draudu līmeni, norādot, ka to neatcels, kamēr turpināsies izmeklēšana. Ceturtdien notikušās operācijas mērķis bija neitralizēt teroristisku grupējumu, kas saistīts ar radikālā islāma ideoloģiju. Pagaidām nav skaidrs, vai visi grupējuma dalībnieki ir aizturēti. Iespējams, ka no visām rietumvalstīm tieši Beļģiju pametis lielākais skaits islāma radikāļu, lai dotos karot uz Sīriju un Irāku.

„Mēs esam arestējuši cilvēkus, kurus vēlējāmies arestēt, taču nevaru pateikt, vai visus no teroristu grupas. To parādīs tālāka izmeklēšana,” norāda van der Sipts.

Izmeklētāji daudzas detaļas neatklāj, arī to, kas ir aizturētie, kādā veidā viņi ir bijuši saistīti ar Sīriju, kā tas izskanējis iepriekš, vai viņi vidū ir arī kāda sieviete. Zināms vien, ka visi ir Beļģijas valsts piederīgie. Policija šos cilvēkus sākusi izsekot pirms divām nedēļām. Pagaidām nekas neliecinot, ka teroraktu plānotāji Beļģijā būtu saistīti ar uzbrucējiem Francijā.

Prokuratūrā apstiprina, ka visur valstī un arī galvaspilsētā būs pastiprināta drošības uzraudzība un policistu klātbūtne publiskās vietās. Arī ES institūcijās, kas bāzētas Briselē, piektdien veiktas īpašas drošības pārbaudes, proti, darbiniekiem, kuriem ir pastāvīgās caurlaides, lūgts uzrādīt arī personu apliecinošus dokumentus.

Pretterorisma operācija nav saistīta ar nesenajiem asiņainajiem notikumiem Francijā, un beļģu policija bijusi uz pēdām aizturētajiem džihādistiem jau vairākus mēnešus,   medijiem paziņojis Beļģijas premjerministrs Šarls Mišels.

Viņš šodien arī izteica pateicību specdienestiem par veiksmīgo operāciju un uzsvēra, ka ar stingrākiem drošības pasākumiem būs jārēķinās arī turpmāk.

„Pēc ļoti ilgas gatavošanās, tika sāktas pretterorsima operācijas vairākās mūsu valstīs vienlaikus. Gan es gan ministri tam cieši sekoja līdz. Tā kā izmeklēšanas un operācijas vēl turpinās, plašāk nekomentēšu, taču gribu apsveikt drošības dienestus, kuri šī procesa laikā tika mobilizēti,” sacīja Mišels.

„Gribam pateikties par viņu profesionālismu un ciešo sadarbību, kas ļauj sasniegt progresu cīņā ar terorismu.  Un, protams, darbs tiks turpināts tuvākajās dienās. Draudu līmenis ir pacelts līdz trešajai pakāpei nevis tāpēc, ka bažījamies par kādiem konkrētiem draudiem, bet piesardzības dēļ. Beļģijas valdība arī pieņēmusi stingrākus pasākumus cīņai ar terorismu,” skaidroja Mišels.

Gaidāms, ka atgriešanās no konflikta zonām Tuvajos Austrumos un karošana teroristisko organizāciju pusē būs sodāma ar speciālu likumu. Plānots arī paplašināt iespējas dubultpilsonību saņēmušajiem atņemt Beļģijas pilsonību, ja persona saistīta ar teroristisku organizāciju. Domāts arī par radikālisma apkarošanu ieslodzījuma vietās un stingrāku ar iespējamām teroristiskām aktivitātēm saistītu naudas plūsmas kontroli.

LTV norāda, ka piektdien uz ielām vairāk ir redzami policisti, kuriem rokās ir šautenes. Tāpat arī uz ielām biežāk nekā agrāk ir redzamas policijas automašīnas.

Molenbēka, kas ir viena no Briseles pašvaldībām, ir tā vieta, kur policija reidos aizturējusi visvairāk teroraktu plānošanā aizdomās turētos.

Šī ir pilsētas daļa, ko var sasniegt 10 minūšu braucienā ar auto vai četrās, piecās metro pieturās no Briseles centra. Vairums iedzīvotāju ir arābi. Kad Latvijas Radio tur ierodas, ir pusdienlaiks un vietējie pulcējas svētbrīdim mošejā, kas iekārtota bijušajā auto stāvvietā un no ārpuses atgādina drīzāk lielu, slēgtu lielveikalu ar slīdošām stikla durvīm. Aiz tām var redzēt glītās rindās saliktus apavus un mazliet tālāk uz sarkaniem paklājiem sēdošus, bārdainus vīrus.

Pie mošejas uzraugs ļoti laipni paskaidro, ka iekšā iet nevarēs un piektdien būs sarežģīti satikt garīgo līderi, jo ir piektdiena un cilvēki vēlas nodoties svētbrīdim. Tas sākas tieši vienos.

Par faktu, ka vēl ceturtdienas naktī tepat šajās ielās un mājās policija ir aizturējusi deviņus teroristus, vietējie runā nelabprāt. Lielākoties saka, ka jūtas droši un grib mieru.

Kāds jauns vīrietis cepurē, sniegbaltā baltā kreklā un garu tumšu bārdu apstājas un saka, ka tomēr jūtas drošāk, redzot ielās vairāk policistu. „Normāli islāms ir pret terorismu. Mums visiem ir jādzīvo kopā. Taču tas, ka policija pievērš uzmanību, ir labi. Es personīgi priecājos, kad to redzu, ja tā drošāk. Taču, kā lai saka, terorismam nav sejas, un tas, ka man ir bārda, nenozīmē, ka esmu terorists, vai ne?” saka vīrietis.

Kāds cits ir dzirdējis tikai par notikumiem Francijā.

Latvijas Radio ievēroja, ka lūgšanu laikā mošejā aizvērušās arī netālu esošās augļu tirgotavas, skārnis ar nosaukumu „Omārs” un tējnīcas. Uz visām izkārtnes un uzraksti arābu valodā.

Klāt pienāk arī divas jaunas sievietes galvassegās un saka, ka viņām nepatīk, ka te žurnālisti šajās dienās daudz filmē, īpaši sievietes. Tas nav labi, viņas saka, jo žurnālisti te visu zīmējot drūmās krāsās, tajā pašā laikā viņas pajautā, vai es nezinu, kādēļ ielās kaut kā vairāk policistu.

Molenbēka tāpat kā visa Brisele un arī Beļģija šajās dienās paliek īpašā uzraudzībā. Piektdien slēgtas arī vairākas ebreju skolas Briselē un Antverpenē. Valdība aicinājusi sabiedrību nekrist panikā un sola nekavējoši jaunus terorisma ierobežošanas likumus.

Vairāk nekā 300 Beļģijas pilsoņu ir devušies karot uz Irāku un Sīriju un tieši viņu atgriešanos dienesti sauc par visbīstamāko.

Jau ziņots, ka Beļģijas policija ceturtdienas vakarā apšaudē nogalināja divus, bet aizturēja vēl 13 cilvēkus, kurus tur aizdomās par terora aktu organizēšanu Briselē un citviet Beļģijā. Policija uzsver, ka šo terora aktu rīkotājiem nav nekāda sakara Parīzē notikušajiem terora aktiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti