Pusdiena

Itālijas valdība un EK, iespējams, panākušas vienošanos par Itālijas budžeta plānu

Pusdiena

Pusdiena 20.12.2018

Beļģijas premjerministrs Šarls Mišels paziņo par atkāpšanos no amata

Beļģijas valdības krīze: nav skaidrs, vai premjera atkāpšanās tiks pieņemta

Beļģijas premjers Šarls Mišels paziņojis pa atkāpšanos no amata pēc tam, kad viņa valdība nopietni sašūpojās nesaskaņu dēļ par ANO migrācijas paktu. Tomēr nav skaidrs, vai Beļģijas karalis pieņems Mišela atkāpšanos. Mišels par to paziņojis piecus mēnešus pirms maijā paredzētajām Beļģijas parlamenta vēlēšanām.

Beļģijā jau pusotru nedēļu valdījusi nopietna politiskā stīvēšanās pēc tam, kad par izstāšanos no Šarla Mišela vadītās koalīcijas paziņoja parlamenta lielākā partija - labēji noskaņotā Jaunā flāmu alianse. Tādā veidā tā protestēja pret premjera lēmumu atbalstīt ANO migrācijas paktu par spīti labēji noskaņotās partijas iebildumiem.

Līdz ar to Mišels palika ar mazākuma valdību trīs partiju sastāvā, tomēr viņš noraidījis ideju par parlamenta ārkārtas vēlēšanām. Premjers otrdien pēcpusdienā piedāvāja izveidot, viņa vārdiem, „labas gribas koalīciju”, kas turpinātu vadīt valsti līdz maijā paredzētajām nākamajām parlamenta vēlēšanām.

Opozīcijas partijas iesniedza prasību par neuzticības balsojumu premjera valdībai un pieprasīja detalizētākus skaidrojumus par viņa piedāvājumu. Tad Mišels parlamentā paziņoja, ka Beļģijas karalim iesniegs atkāpšanos no amata.„Esmu konstatējis, ka šis aicinājums nav pārliecinājis un nav sadzirdēts. Es respektēju un ņemu vērā šo situāciju. Esmu pieņēmis lēmumu atkāpties no amata un nekavējoties došos par to informēt karali,” teicis Mišels.

Karaliskā pils apstiprinājusi, ka Mišels otrdien vakarā tikās ar karali Filipu un informēja par savu lēmumu atkāpties. Tomēr karalis vēl nav pieņēmis lēmumu, vai Mišela atkāpšanos pieņemt vai noraidīt. Tiek sagaidīts, ka karalis vispirms tiksies ar Beļģijas politisko partiju līderiem.

Piecus mēnešus pirms nākamajām parlamenta vēlēšanām ir vairāki turpmākās notikumu gaitas scenāriji. Karalis Filips var aicināt Mišelu palikt kā premjera amata pienākumu izpildītājam līdz vēlēšanām, taču ar ierobežotām pilnvarām. Tāpat karalis var mēģināt atrisināt strupceļu citādā veidā sarunās citu politisko partiju līderiem.

Pēc flāmu nacionālistu partijas aiziešanas no koalīcijas, Mišelam pagājušajā nedēļā tomēr izdevās nodrošināt parlamenta vairākumu ANO Globālā migrācijas pakta atbalstam. Migrācijas paktu pagājušajā nedēļā konferencē Marokā pieņēma lielākā daļa ANO dalībvalstu. Dokumenta pilnais nosaukums ir „Globālais kompakts par drošu, sakārtotu un regulētu migrāciju”. Tas ir juridiski nesaistošs, un tajā izklāstīti ieteikumi valstīm, kā labāk tikt galā ar migrācijas plūsmām.

KONTEKSTS:

Aptuveni 150 pasaules valstu pārstāvji 10. decembrī Marakešā atbalstīja ANO Migrācijas paktu. Tomēr vairākas valdības atteicās parakstīt šo pretrunīgi vērtēto dokumentu un sanāksmē Marokā nepiedalījās.

Dokumenta pilnais nosaukums ir „Globālais kompakts par drošu, sakārtotu un regulētu migrāciju”. Tas ir juridiski nesaistošs dokuments, kurā izklāstīti ieteikumi valstīm, kā labāk tikt galā ar migrācijas plūsmām.

Kopumā dokumentā izvirzīti 23 mērķi, tostarp cīņa ar cilvēku kontrabandu un diskrimināciju, izteikta apņemšanās nodrošināt migrantiem pamatpakalpojumus, kā arī veicināt labvēlīgus apstākļus legālai migrācijai un labprātīgai repatriācijai. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti