Dienas ziņas

Luhanskas gubernators: Vairāk ieroču palīdzēs atsist okupantus

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Beļģijas karalis nožēlo, bet neatvainojas Kongo

Beļģijas karalis vizītē Kongo DR paudis nožēlu par beļģu koloniālās pagātnes grēkiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Beļģijas karalis Filips savā pirmajā vizītē Kongo Demokrātiskajā Republikā, kas ir bijusī Beļģijas kolonija, izteicis "visdziļāko nožēlu par pagātnes brūcēm", taču atturējies no formālas atvainošanās.

Kongo pieredzējusi ļoti skarbu koloniālo pagātni beļģu karaļa un vēlāk Beļģijas pārvaldījumā. Eksperti lēš, ka gadu desmitiem ilgusī kolonizatoru nežēlība novedusi nāvē aptuveni 10 miljonus iedzīvotāju.

Pašreizējā beļģu karaļa Filipa vecvectēvocis karalis Leopolds II 19. gadsimtā sagrāba Kongo kā savu personīgo īpašumu. Tieši karalim un nevis Beļģijai piederošajā kolonijā (laikā no 1885. līdz 1908. gadam) daudzi vietēji iedzīvotāji nonāca verdzībā un par mazākajiem pārkāpumiem viņiem tika nocirstas rokas un kājas. Tiek rēķināts, ka karaļa kolonijā tā gāja bojā līdz pat 10 miljoniem cilvēku.

1908. gadā karalis Leopolds bija spiests atdot īpašumtiesības uz Kongo Beļģijas valstij, kas turpināja pārvaldīt koloniju līdz tās neatkarībai 1960. gadā. Tagad beļģu karalis ieradies Kongo, lai izteiktu nožēlu par sava priekšteča nodarīto.

“Tas izraisīja vardarbību un pazemojumus. Savā pirmajā braucienā uz Kongo, šeit, Kongo iedzīvotāju un to cilvēku priekšā, kuri joprojām cieš no tā, es vēlos vēlreiz apliecināt savu visdziļāko nožēlu par šīm pagātnes brūcēm,” teica Filips.

Taču tā nebija oficiāla karaļa atvainošanās. Tā Beļģijā joprojām ir politiski delikāta lieta, jo parlamenta komiteja joprojām izskata koloniālo vēsturi un gatavo atbildi uz gada beigām.

Beļģijas karalis Filips vizītes laikā Kongo DR sasveicinās ar Otrā pasaules kara veterānu
Beļģijas karalis Filips vizītes laikā Kongo DR sasveicinās ar Otrā pasaules kara veterānu

Beļģijas karalis uz Kongo bija atvedis arī retu Kakungu masku, kas tagad nodota Kongo muzeja rīcībā. Pasaulē palikuši vien daži šādi eksemplāri, no kuriem neviens līdz šim neatradās Āfrikā. Maskas biezie vaigi un izcilnais zods ir paredzēti, lai ikvienā, kas to redz, iedvestu bailes.

Beļģija tikai nesen noņemti vairāki pieminekļi, kas saistīti ar koloniālo pagātni, un pārdēvēts Leopolda II tunelis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti